Yalnızca görselleri değiştirerek web sitenizi daha çekici hale getirebilirsiniz. Yüksek çözünürlükte, ücretsiz stok görsel kaynakları.

İnternet hızlarındaki artıştan ve kısmen de sosyal medya ağlarındaki içerik paylaşımının popülaritesinin artmasından dolayı resimler, son on yıldır internetteki içeriğin hayati bir bileşeni haline gelmiştir.

Okuma perspektifinden bakıldığında, uzun makaleleri böldüğü ve bilgiyi sindirmeyi kolaylaştırdığı için resimler önemlidir. Özgün, yüksek çözünürlükte fotoğraf indirebileceğiniz birkaç ücretsiz kaynağınızın olması işinizi kolaylaştırır ve içeğinizi daha popüler yapabilir.

Web siteniz için yüksek kaliteli resimler neden önemli?

Web sitenizi daha profesyonel ir görünüm katmanızı sağlayan en önemli unsur fotoğraflardır. Kaliteli görseller bazen bile gerek bırakmayacak biçimde mesajınızı ziyaretçilerinize ulaştırabilir.

Yalnızca görselleri değiştirerek web sitenizi daha çekici hale getirebilirsiniz.

Kullanmak istediğiniz her fotoğraf veya grafik için lisans ve kullanım koşullarını dikkatlice okuyun. Birçok sitenin standart terimleri vardır, ancak bazı siteler kullanım şartlarının belirlenmesini fotoğraf veya grafiklerin sahiplerine bırakır. Fotoğrafın kötüye kullanılması nedeniyle yasal sorun yaşamamak için tüm kullanım koşullarını dikkatlice okumanız faydalıdır.

Web sitenizde kaliteli fotoğraflar kullanmak:

 1. Web sitenizin daha profesyonel dolayısı ile  güvenilir görünmesini sağlar.
 2. En önemlisi, web sitenizin daha pahalı görünmesini sağlayabilir. Ziyaretçi için bu ilişkilendirme çok önemlidir. Daha kaliteli = daha pahalı.

Web sitenizde yüksek kaliteli ve alakalı görseller görüntülemek yalnızca web sitenizin daha profesyonel görünmesini sağlamakla kalmaz, aynı zamanda ziyaretçilerinizin katılımını da artırır.

Web sitem için kaliteli fotoğraf hangisi, nasıl seçeceğim?

Yüksek Kaliteli Görseller Kullanın
Bulanık veya pikselli fotoğraflar kullanmayın!  Telefonunuzda harika görünen bir fotoğraf masaüstünde özellikle yüksek çözünürlükteki ekranlarda web sitenizi küçük düşürebilir. Web sitenizde tam ekran kullandığınız bir görsel minimum genişliği şimdilik 1920 pixel olmalıdır. Yakın bir gelecekte bu ölçü 4096 px (4k) olacaktır.

Sayfa metin blokları arasına yerleştirdiğiniz tam ekran olmayan görüntüleri kapladıkları alana göre ölçeklendirin. Örneğin ekranın yarısını kaplayan bir görseli en az 1000px olarak ayarlayın.

Yüksek çözünürlükte fotoğraf kullanmak web sitenize performans yükü getirecektir, bu nedenle fotoğraflarınızı nasıl sıkıştıracağınızı bilmeniz gerekir. Fotoğraf sıkıştırmak için Photoshop programı yeterlidir, görseli Jpeg %25 kalitede kaydedin yeterli olur. Çok büyük bir siteniz yoksa bu iş için eklentiler yükleyip sisteminize yük getirmenize gerek yok, bu tür eklentileri WebP gibi yeni nesil görsel formatlarına dönüştürmek için düşünebilirsiniz.

Özgün fotoğraflar kullanmaya çalışın – Her yerde karşınıza çıkan elinde telefonla gülümseyen şu asyalı kızı hatırlıyorsunuz değil mi? Bu tür, çok kullanılmış modellerin görsellerini kullanmaktan kaçının, sitenizi sevimsiz ve basit gösterir.

Daha gerçek ve samimi görünen resimler kullanın, bu görseller web sitenizin ziyaretçileriyle daha iyi bağlantı kurar.

Özgün fotoğraftan konu açılmışken, SEO açısından en değerli fotoğraf kendi çektiğiniz fotoğraflardır. Cep telefonunuzla güzel fotoğraflar çekmeye çalışrak bu avantajı kullanın.

Ücretsiz Stok Fotoğrafları Nereden Bulurum?

Web sitenizde vermek istediğiniz mesajı en hızlı ve etkili bir biçimde iletebilen ücretsiz stok fotoğraflar indirebileceğiniz web siteleri:

 1. Unsplash – bazı ücretli siteler kadar çok sayıda seçenek sunmuyor, ancak fotoğraflar kaliteli ve her gün yenileri ekleniyor.
 2. Freepik – Her tür fotoğraf ve grafiği ücretsiz temin edebileceğiniz bir kaynak. )
 3. Gratisography – Diğer stok sitelerine göre biraz ilginç bir site, özgünlüğe önem veriyorlar, fotoğraflar daha sıradışı, sanatsal eğilimli.
 4. MorgueFile – Unsplash veya Gratisography kadar profesyonel sayılmaz. Kendinizi Google’da fotoğraf arıyormuş gibi hissedebilirsiniz.
 5. Pixabay – Yüksek kaliteli görsellerden oluşan büyük bir arşivi var. İçerik pazarlamacıları ve blog yazarlarını için faydalı olabilir.
 6. Stockvault – Ücretsiz stok fotoğraflar için güzel kaynaktır. Arşivi çok büyük değil, ancak görseller iyi seçilmiş.
 7. Pexels  – İyi organize edilmiş ücretsiz ve büyük stok fotoğraf koleksiyonlarından biridir. Ücretsiz stok videoları da var.
 8. Picjumbo – Çok sayıda güzel stok fotoğraf içeren başarılı bir ücretsiz stok fotoğraf topluluğu.
 9. Pikwizard – Özgün stok fotoğraflardan oluşan çok büyük bir koleksiyona sahip olmasının yanı sıra, görselleri indirmeden önce metin katmanları eklemek gibi temel düzenlemeler yapmanızı sağlayan bir tasarım sihirbazı da sunmakta.
 10. Rawpixel Çeşitlilik bakımından daha fazla stok fotoğraf bulunduğu söyleniyor. Ayrıca grafik vektör, PSD şablon içerikleri de var.

Previously published on: https://yilmazsarac.com.tr

Orijinal İçerik (Previously Published On): https://yilmazsarac.com.tr/