Yeni Başlayanlar İçin SEO – Arama Motoru Optimizasyonu
SEO çabalarının niteliğini belirleyen ve ziyaretçilerle buluşturan arama motorları günümüzün en önemli internet araçlarından biridir. Basit görünümlüdürler, arama kutusuna bir kelime yazarsınız ve 1 saniyeden çok daha kısa bir sürede o kelime ile ilgili internetteki en alakalı bilgileri sıralarlar.

Bir arama motoru iki temelden oluşur:

Bilgi Veritabanı

Google’ın veritabanı trilyonlarca web sayfasından oluşur

Algoritmalar

Arama sonuçlarının oluşturulmasıiçin örümcek veya tarayıcı olarak adlandırılan otomatik programlar ve her Web sayfasına bir alaka düzeyi ve yetki puanı atayan algoritmalar kullanılır.

seo temeli

SEO ne demek?

Arama Motoru Optimizasyonu ifadesine karşılık gelen SEO, bir web sitesini işaret eden anahtar kelimelerin organik, yani ödemesiz arama sonuçlarında üst sıralarda konumlanmasını hedefleyerek, arama motorları ve kullanıcılar için erişilebilir hale getirmek üzere optimize edilmesi ve içeriğinin pazarlanması için gösterilen çabaları ifade eden bir kavram ve kısaltmadır. (Search Engine Optimization)

Arama motoru optimizasyonu ne anlama geliyor ve bu iş için ne gerekir?

SEO temel olarak, web sitesi trafiğini artırmak üzere organik arama sonuçlarında yüksek sıralama elde etmeye odaklanır. Organik olarak kastedilen, Google arama ağı reklamları gibi tıklama başına ödeme yapılarak gösterilen sonuçların haricindeki ödemesiz, yani aranan bilgi ile en çok eşleşen sonuçlardır.

Kullanıcıların bir web sitesi ile girdiği etkileşimin niteliği en önemli sıralanma sinyallerini oluşturmaktadır.

SEO, tecrübe ve veri noktalarına dayanarak sonuç almaya çalışılan birçok kuraldan oluşur.

SEO Amaçları

SEO’nun ne olduğunuve amacını anlamak sitenizin sektörünüzdeki genel resme nasıl uyduğunu anlamanıza yardımcı olur. SEO gerçekte nedir ve neden web sitelerinin dikkat etmesi gerekir?

SEO Pazarlamak istediğiniz herşeyin yazılı versiyonudur.

Tutarlı kampanyalarınız varsa, trafik çeken tüm kanallarınızla eşleşecek tutarlı içeriğe de sahip olmalısınız. Oyunda yeniyseniz, Google, web sitenizin varlığından nasıl haberdar olduğunu da açıklar.

SEO’da stratejiler vardır ve bazıları diğerlerinden daha önemlidir.

İnsanlar arama motorlarında bilgi ararken, bir sitenin sonuçlarda gösterilebilmesi için, arama motorlarının o sitenin değerli olduğunu belirlemesi gerekir.

Sektörünüzle ilgili anahtar kelimeleri keşfederek web içeriği oluşturmak, birden fazla sosyal medya platformunda etkili olmak bu stratejilerden bazılarıdır.

SEO uygulamaları ve stratejileri, arama motorlarının algoritmalarının sürekli güncellenmesinden dolayı web sitelerinin başarısı için etkili olmaya devam etmektedir.

SEO’nun var olmasının nedenleri

  1. Bir web sitesinin belirli anahtar kelimeler arandığında, arama sonuçlarında daha iyi bir konumda sıralanmasını sağlamak.
  2. Web sitesinin trafiğini, kullanıcıların sitede kalma süresini artırmak.
  3. Arama sonuçlarını etkileyen algoritmaları sezgisel olarak anlamak.
  4. Kullanıcı trendlerini keşfetmek ve daha verimli dijital pazarlama kampanyaları oluşturulmasına yardımcı olmak.

SEO’nun nihai hedefi, sitedeki kullanılabilirliği artırmaktır, yani daha alakalı, karşılıklı fayda üretilebilecek ziyaretçiler edinmektir. İçerik olştururken anahtar kelimelere çok fazla yoğunlaşmak yerine fikir ve konular açısından bakmak daha doğrudur.

İçerik

İnsanların gerçekten okumak istedikleri, faydalanabilecekleri iceriçeriğin kalitesinin SEO ile vurgulanması çok daha kolaydır. İçerik tarafında işin püf noktası, iyi bir konu seçmek, ilgili birkaç makale yazmak ve bir sonraki kardeş makaleye geçmektir.

Trafik kaynaklarının çeşitlendirilmesi

Trafik kaynaklarının çeşitlendirilmesi büyümenin en iyi yoludur. Tüm yumurtalarınızı aynı sepete koymadığınızda, maruz kalacağınız bazı cezaları diğer meşru stratejilerinizle gölgede bırakabilir ve kaliteli bir SEO stratejisi oluşturabilirsiniz.

Google üzerinde 2019 yılı boyunca yaklaşık 2,3 trilyon arama yapılmıştır. Bu rakam arama motoru üzerinden yapılan aramaların %75’ini oluşturur.

seo nasıl yapılır
SEO’da başarı, verilen emekle, optimizasyonlar üzerinde harcanan zamanla muazzam derecede ilgilidir, ancak hangi stratejilerin veya uygulamaların daha fazla işe yaradığını ölçmek için analiz yapılır.

Ben SEO Uzmanı olarak müşterilerime kesin analitik verileri ve web sitesi istatistikleri sağlıyorum; böylece SEO stratejilerimin gerçekte ne işe yaradığını görerek daha etkili dijital pazarlama kararları alabiliyorlar.Yeni Başlayanlar İçin İlk 5 SEO Adımı

SEO öğrenmek isteyenler için tecrübelerimi ve bizzat faydalandığım kaynakları paylaşıyorum. SEO’nun ne anlama geldiğini, neler gerektirdiğini ve yeni başlayanlar için bazı temel ipuçlarından bahsedelim.

meta etiket

Çok fazla bileşene sahip bir alan olan SEO, bir web sitesinin görünürlüğünü arttırmak ve buna bağlı olarak daha fazla trafiği çekmek için oluşturulmuş sayısız strateji ve taktiklerden oluşur.

SEO aslında en popüler dijital pazarlama taktiğidir. Her işletme kendi sektöründeki gelişmeleri ve rakiplerini takip etmek zorundadır ve bu yolla edindikleri bilgilerle dijital pazarlama stratejileri oluşturarak kendilerine bir konum oluşturabilirler.

İnternet kullanıcılarının çoğu, Web’de aradıkları bilgileri bulmak için Google ve Yandex gibi arama motorlarını kullanıyor. Dolayısıyla, işletmenizin web sitesi bu tür arama motorlarının sonuç sayfalarında en üst sıralarda yer almıyorsa daha az trafik, daha az dönüşüm elde edersiniz.

Bazı İstatistikler

  • Dünya nüfusunun %40’ından fazlası internet bağlantısına sahiptir.
  • Google’da her saniye 40.000 arama yapılmaktadır.
  • Facebook 1,7 milyar aktif kullanıcıya sahiptir (sosyal medya SEO için önemlidir.)
  • Günde 1,1 milyar kullanıcı Facebook’a giriş yapıyor.

Yukarıdaki verilerde göründüğüüzere internet ve sosyal medya kullanımı her geçen gün artıyor. Bunu göz önünde bulundurarak, herhangi bir iş için çevrimiçi bir varlığa sahip olmak ve sürekli geliştirmek önemlidir.

Bursa SEO | Web | Dijital Pazarlama Kurumsal Hizmet Kombinasyonları
Web sitenizin kurumsal işlevlerini geliştiren Bursa SEO / Web hizmet kombinasyonlarımız ile müşteri kitlenizi ve gelirlerinizi artırabilirsiniz.

Orijinal İçerik (Previously Published On): https://yilmazsarac.com.tr/
Sizlere daha iyi bir gezinme deneyimi sağlamak için çerez kullanılır.