Bu rehber, SEO sürecinizi verimli bir şekilde organize etmenize ve daha fazla ziyaretçi sağlayacak biçimde en üst sıralara ulaşmanıza yardımcı olacak önemli SEO çalışmalarının gerçekleştirilmesinde size yol gösterecektir. Başarılı bir SEO çalışması için aşağıdaki adımları takip edin.

Anahtar kelimelerinizi bulun

Anahtar kelimelerinizi bulun ve sizin bir önem sırasına yerleştirin. Bu iş için Ubbersuggest’i kullanabiirsiniz. Bu araç sayesinde seçtiğiniz kelimelerin zorlukderecelerini ve aranma hacimlerini görebileceksiniz.

Uzun kuyruklu,yani 3 ila 7 kelimeden oluşan anahtar kelimeleri seçmek başlangıç için daha avantajlıdır.

Bir ürün veya hizmet arayan insanlar arama motorlarına yönelir. Belirli terime ciddi bir SEO çalışması yaptıysanız, bu anahtar kelime ile arama yapanların bir bölümü web sitenizi ziyaret eder. Ancak insanların alışkanlıkları değiştikçe aynı şeyi tanımlamak için yüzlerce farklı kelime kombinasyonu kullanabilirler. Bu nedenle, herhangi bir SEO çalışmasının başlangıç noktası, insanların kullanabileceği tüm anahtar kelimeleri bulmak ve SEO çalışmalarınıza odaklanmak için en iyisini seçmektir.

Anahtar kelime haritası oluşturma

SEO çalışmanız için en uygun hedef terimleri seçtikten sonra, bir anahtar kelime haritası oluşturma ve anahtar kelime gruplarınızı sitenizin sayfaları arasında dağıtmanız gerekir. Sayfalara anahtar kelime atayın ve buna göre optimize edin. Anahtar kelime gruplarınızı gözden geçirin ve bu grupları hedefleyeceğiniz belirli açılış sayfalarına atayın.

anahtar kelime

Anahtar Kelime Analizi

anahtar kelime türleri

Sıralamanızı kontrol edin

Seçtiğiniz anahtar kelimelerde kaçıncı sırada olduğunuzu kontrol edin. Sıralamanızı kontrol etmek için internette ücretsiz araçlar bulabilirsiniz. Ayrıca ytarayıcı eklentileri de mevcuttur. “Rank Checker” biçiminde aratın. Bazı kelimelerde zaten iyi bir pozisyon almış olabilirsiniz. Sıralamanızı haftalık veya aylık kontrol ederek optimizasyonlarınızın etkilerini daha rahat görebilirsiniz.

rank check

Rakiplerinizden farkınızı anlamak için anahtar kelimelerinize göre web sitenizin nasıl sıralandığını takipetmeniz gerekir. Bu işlem para harcamanıza gerek yok. SemRush Ahrefs gibi araçlara başlangıçta ihtiyacınız yoktur. Tam aksine, eğer SEO bilginiz yeterli değilse bu araçlar kafanızı karıştırarak zaman kaybettirir. En iyi yöntem, haftada bir kez kendi web sitenizin ve rakiplerinizin web sitelerinin anahtar kelimelerinize göre gösterilme sırasını bir Excel tablosuna kaydetmektir.

Herhangi bir anahtar kelimeye karşılık gelen arama sonuçları aramanın yapıldığı bölgeye ve arama profiline, yani aramayı yapan kişinin profiline göre farklılık gösterebilir. Elbette arama sonuçlarındaki pozisyonunuzu arama profiline göre kontro etmek mümkün değildir, ancak farklı konumlara göre kontrol edilebilir.

seo nedir

SEO İpuçları, Makaleler, Yöntemler

Teknik Sorunların Keşfi

Sitenizdeki teknik sorunlar, arama motorlarının sitenizi verimli bir şeklde taramasını engelleyen veyaa kullanıcılarınıza sıkıntı yaratan hatalı yapılandırmalardır. Sitenizdeki teknik sorunların keşfi için Screamin Frog programını kullanabilirsiniz. Bu SEO aracı ile 500 URL’ye kadar ücretsiz tarayabilirsiniz. Bu sayı birçok web sitesi için yeterlidir.

teknik seo aracı

Kullanıcıların ve arama motorlarının sitenizdeki JavaScript ve CSS kaynakları dahil tüm önemli sayfalara kolayca ulaşması çok önemlidir.

Teknik SEO Kontrol Listesi

Anasayfanızı Optimize Edin

Anahtar kelime ve rekabet durumunuzla ilgili verilerden elde ettiğiniz optimizasyon ipuçlarını kullanarak alakalı, anahtar kelime açısından zengin içerik oluşturun. Sayfalarınızı analiz edin. En üst sıradaki rakiplerinizin herhangi bir sayfa öğesini nasıl optimize ettiğini inceleyin.

Anasayfa optimizasyonu

Bir açılış sayfası, sitenizin ziyaretçilerin öncelikli olarak gelmesini istediğiniz bir sayfadır. Tüm anahtar kelimeleriniz için optimize edilmiş tek bir sayfaya sahip olmanız zor olduğundan, anahtar kelime listenize dikkatlice bakmanız ve her bir kelime veya kelime öbeği için hangi sayfanın en uygun olduğuna karar vermeniz gerekir. Bu sayfanın içeriği yararlı, ilgi çekici olmalı ve en önemlisi terimle alakalı olmalıdır. Arama yapan kişinin açılış sayfanızda tam olarak aradıklarını bulmasını ve arama sonuçlarına geri dönmekten ziyade sitenizde kalmasını sağlamak gerekmektedir.

seo çalışması hedefi

Zararlı Olabilecek Bağlantılar

Zarar verme potansiyeli olan bağlantılar için Google net bilgi vermez. Zararlı backlink sadece Black Hat SEO teknikleri uygulayan sitelerden gelmez. Bir backlink’i zararlı hale, yani spam haline getiren en önemli faktör alakasıdır. Yani web sitenizi işaret eden bağlantıların anlamlı bir nedeni olmalıdır. Bu tür zararlı bağlantılarınızı leşfetmek için web sitenizdeki içeriğin gelen bağlantıya ne değer kattığını düşünün.

Google Arama Konsolu

Sitenize bağlantıları keşfetmek için kullanabileceğiniz en iyi ücretsiz araç Google Search Console’dur.

gsc

Yeni Başlayanlar İçin Her Yönüyle SEO Rehberi

Kötü bağlantılardan kurtulun. Mümkünse, spam linklerin geldiği sitelerin web yöneticilerine ulaşın ve linkleri kaldırmalarını isteyin. Profilinizde çok sayıda zararlı geri bağlantı varsa Google disawov aracı ile bu bağlantıları reddederek yok saymasını isteyebilirsiniz.

Bu gönderi Blog’ te gönderildi ve ’ te etiketlendi.
Orijinal İçerik (Previously Published On): https://yilmazsarac.com.tr/
Sizlere daha iyi bir gezinme deneyimi sağlamak için çerez kullanılır.