WordPress CMS 2003 yılında piyasa sürüldü ve şu an milyonlarca web sitenin altyapısını oluşturuyor. Söz konusu milyonlarca site, dünyadaki tüm web sitelerinin %30’undan fazlası anlamanına geliyor ve WordPress SEO açısından tüm içerik yönetim sistemleri arasında neden öne çıkıyor?

SEO Dostu Temalar

WordPress için yıllardır tema tasarlayan yüzlerce, belki de binlerce ajans var. ThemeForest’e göz atıldığında ne kadar fazla seçenek olduğunu görülebilir. Bazı temalar yüz bini geçen satış hacmine ulaşıyor. Yıllarca geliştirilen ve sürekli versiyonları yayınlanan bu temaları SEO için mükemmel hale getiriyorlar. Profesyonel bir WordPress teması seçildiğinde teknik SEO gereksinimlerinin birçoğunu düşünmeye gerek kalmıyor.

WordPress SEO Eklentileri

WordPress’i kullanıldığında, Google’da daha iyi sıralanmak için gerekli arama motoru optimizasyonu çabaları basitleşir. WordPress eklenti dizininde işleri kolaylaştıracak birçok SEO eklentisi bulunabilir. En popülerleri ve en çok indirilen SEO eklentileri Rank Math, Yoast, All In One SEO olarak karşımıza çıkar.

Bu eklentiler, anahtar kelimelere odaklanarak içeriği, hem arama motoru, hem de kullanıcı tarafında optimize etmeye yardımcı olur. SEO uyumlu başlıklar ve meta açıklamalarla ilgili öneriler sunar. Bu eklentilerin sunduğu özellikler arama motorlarının site yapısını anlamasını kolaylaştırır. Ayrıca, her içerik yayınlandığında bu eklentiler arama motorlarını yeni içerikten haberdar eder.

SemRush ve hatta Google bile kendi özel WordPress eklentilerine sahiptir. SemRush’ın, WordPress içinde içerik kalitesini değerlendiren, SEO uyumlu hale getirmek için öneriler sunan mükemmel bir aracı vardır.

Son zamanlarda piyasaya sürülen Google Site Kit eklentisi ile artık, Google Analytics, Search Console, Adsense ve PageSpeed Insights verileri WordPress kontrol panelinden izlenebilir.

Sosyal Medya Otomasyonu

Sosyal medya uygulamaları bugün marka bilinilirliği çalışmaları için en iyi platformlardır. Sosyal medyadaki başarı dolaylı olarak SEO başarısını etkileyecektir.

WordPress’in sosyal medya entegrasyonları makalelerin altına eklenebilen sosyal medya paylaşım butonlarında ibaret değildir. Yine bir WordPress eklentisi olan JetPack sayesinde gönderiler Facebook, Twitter, Linkedin ve Pinterest üzerinde otomatik paylaşılabilir.

WordPress Ziyaretçi Deneyimine Odaklıdır

WordPress tema ve eklentileri arasında profesyonel ellerden çıkmış olanları keşfetmek zor değildir. Bu tema ve eklentiler, web sitelerine profesyonel özellikler ve harika bir görünüm katmanın yanı sıra, kullanıcı dostu yapmak için birlikte çalışır.

Kullanıcılara odaklanmış web sitelerinde hemen çıkma oranını düşecek ve ziyaretçiler daha uzun süre sitede kalacaktır. Ziyaretçileri hedeflemek, başta Google olmak üzere dünyadaki SEO ile ilgili tüm otoritelerin ilk tavsiyesidir.

WordPress ile Meta Bilgileri Yönetmek Basittir

SEO başlık ve meta bilgiler sayesinde arama motorları bir sitenin alaka düzeyini daha iyi yorumlar. Meta veriler, arama motorlarına ve arama sonuçlarından gelen ziyaretçilere sitenin ne ile ilgili olduğunu kısaca belirtir. Meta verilere alakalı anahtar kelimeler eklendiğinde, sitenin bu anahtar kelimeler arandığında daha iyi konumda sıralanma olasılığı artar.

WordPress’te SEO ile ilgili yapmak istediğiniz herhangi birşey için eklenti bulabilirsiniz. Meta veriler genellikle SEO eklentileri ile şekillendirilir, ancak sadece meta verileri yönetmek için yapılmış eklentiler de bulunur.

Resimlerin Zahmetsizce Küçültülmesi, Sıkıştırılması ve SEO için Optimize Edilmesi

WordPress’e sayfa hızını olumsuz etkileyebilecek, yüksek çözünürlükte fotoğraf yüklerken, Photoshop gibi programlarda açıp küçültmek zorunlu değildir. Fotoğrafları küçültme ve sıkıştırma işlemlerini tek tıkla veya yükleme esnasında yapan eklentiler vardır. “Robin Image Optimizer” gibi eklentiler sayesinde sıkıştırılacak fotoğraf sayısına herhangi bir sınırlama koymadan tüm resimlerin boyutları tek tıkla küçültülüp sıkıştıtılabilir.

WordPress, kullanılan her görüntü için alternatif metin oluşturulmasına olanak tanır. Altenatif metinler içinde anahtar kelimeler kullanılarak, görsel arama motorları tarafından fark edilir ve hedef anahtar kelime ile alakalı hale getirilebilir. Görsellere otomatik olarak alternetif metin ekleyen eklentiler de vardır.

WordPress Mobil Kullanıcılar İçin Optimize Edilmiştir

WordPress için üretilen ancak mobil uyumlu olmayan bir tema düşünülemez. Bu nedenle sitenin mobil uyumlu olması için hemen hemen hiç birşey yapılması gerekmez. WordPress’in varsayılan temaları ya da tema dizinindeki diğer temaların tamamı responsive, yani mobil uyumludur.

Mobil uyum sorunları genellikle profesyonel olmayan temalardan ya da tema özelleştirilirken yapılan hatalardan kaynaklanır.

WordPress’in kötü tarafları yok mudur? Elbette var, ancak onları da başka bir yazıda ele alacağız. Bu gönderide WordPress’in sadece SEO tarafını ele aldık. Görüşmek üzere.

WordPressSEO

Orijinal İçerik (Previously Published On): https://yilmazsarac.com.tr/
Sizlere daha iyi bir gezinme deneyimi sağlamak için çerez kullanılır.