WordPress sitenizi kurdunuz, SSL sertifikanızı doğru şekilde yüklediniz ancak web siteniz tarayıcıda görüntülenirken Mixed Content SSL hatası veriyor? Sorunu nasıl çözersiniz?

Mixed Content Nedir?

Karma içerik olarak çevirebileceğimiz Mixed Content SSL hatası, bir JS/CSS dosyasının, bir görselin ya da HTML kodundaki herhangi bir nesnenin güvenli olmayan, yani HTTP üzerinden yüklenmeye devam etmesi durumunda ortaya çıkar.

Karma içerik, HTTPS protokolü aktif edilmiş web sitesinde https olmayan içeriğin yüklenmesini tanımlamak için kullanılan bir terimdir.

SSL Sertifikası bir web sitesi ile bir kullanıcının tarayıcısı arasındaki veri aktarımını şifreleyerek web sitelerini güvenli hale getirir.

SSL kullanan sitelerin SEO konusunda az da olsa daha avantajlı olduğu, Güvenli erişimin Google için bir sıralama faktörü olduğu bilinmektedir. Bu nedenle güvenli olmayan içeriğin SEO’nuza zarar verme itimali de vardır.

Mixed Content Neden Güvenlik Sorunu?

Bir web sayfasında güvenli olmayan bağlantıya sahip içerik olduğunda, web sitesinin tamamı saldırılara açık hale gelir. Bu sorun her tür saldırıya kapıyı açmak için yeterli olmasa da sitenin genel güvenliğini zayıflatır. Hacker’lar, bir görüntüyü yüklemek için HTTP isteklerini yakalayabilir ve sitenizin görünümünü değiştirebilir. ‘Kaydet’ ve ‘sil’ butonlarınızın işlevleri değiştirilebilir, bu da site ziyaretçilerinin yanlışlıkla içeriği kaydetmesine veya silmesine neden olabilir.

Hacker yazılı içeriği yakalayabilir ve tamamen yeniden yazabilir. Parolalar, oturum tanımlama bilgileri ve diğer oturum açma kimlik bilgileri tehlikeye girebilir. Site ziyaretçileriniz başka bir siteye yönlendirilebilir.

Mixed Content Neden Kaynaklanır?

Mixed Content SSL sorunu genellikle aşağıdaki nedenlerden dolayı başınıza gelir. Hangi öğenin Mixed Content sorununa sebep olduğunu anlamak için web sitenizde herhangi bir alana sağ tıklayın ve “incele” metnini seçin ya da F12 tuşuna basın (chrome). Sağ tarafta açılan pencerede “Console” sekmesine tıklayın. Sekmede soruna neden olan öğelerin bir listesini göreceksiniz.

Mixed Content Chrome

Tarayıcı consolunda belirtilen hatalar sorunu daha hızlı çözmenize yardımcı olur. Sorun genellikle aşağıdaki işlemlerden kaynaklanır.

1- WordPress Site Adresi

WordPress sitenizin ayarlar > genel sekmesinde ön yüz ve admin paneli için tercih edilen URL biçimi girilidir. Bu ayarı kontrol edin, site adresiniz “http://” ile başlıyorsa “https://” ile değiştirin.

2- SSL sertifikası yüklenmeden önce upload ettiğiniz görseller

Web sitenizi yeni oluştururken yüklediğiniz birkaç resim (ya da yukarıda belirtildiği gibi site adresiniz ayarlarda “http://” ile başlar durumda iken yüklediğiniz öğeler)  “http://” biçiminde kalmış olabilir. Bu görselleri silip yeniden yüklemeniz sorunu çözer.

Çok sayıda güvensiz bağlantıya sahip öğe varsa ne yapmalıyım?

Web sitenizde çok sayıda güvensiz bağlantıya sahip öğe varsa, veritabanındaki tüm sorunu çözmek için  Wordpress “Better Search Replace” eklentisinden faydalanabilirsiniz.

Eklenti çalıştığında web sitenizin URL’lerinin http ile başlayan tüm örneklerini bulur ve bunları https ile değiştirir.  Eklenti, WordPress veritabanınızda çalışır, bu nedenle yalnızca içerik alanlarınız için URL’leri değiştirir.  

Mixed Content SSL Sorunu çözümü için WordPress Eklentisi
Mixed Content Sorununu Çözün

Eklentiyi kullanırken “select tables” tüm tabloları seçmeyi unutmayın. “Run as dry run” seçeneği işaretli iken veritabanında değişiklik yapılmaz,test içindir. Değişikliğin gerçekleşmesi için “Run Search/Replace” butonuna basmadan önce işareti kaldırmanız gerekir.

Better Search Replace WordPress Eklentisi

Bu işlemden sonra “http://” ile başlayan tüm URL’ler “https://” ile değiştirilir ve mixed content SSL sorunu çözülmüş olur.

Bursa SEO | Web | Dijital Pazarlama Kurumsal Hizmet Kombinasyonları
Web sitenizin kurumsal işlevlerini geliştiren Bursa SEO / Web hizmet kombinasyonlarımız ile müşteri kitlenizi ve gelirlerinizi artırabilirsiniz.

Orijinal İçerik (Previously Published On): https://yilmazsarac.com.tr/
Sizlere daha iyi bir gezinme deneyimi sağlamak için çerez kullanılır.