ite hızının SEO için önemli olduğunu, Google’ın teknolojiyi iyi kullananları ödüllendirdiğini duymuşsunuzdur. Bu yazı WordPress bloğumu PageSpeed skorunda masaüstü 99, mobilde 84’e kadar nasıl hızlandırdığımı anlatacağım.

Sitenizin ne kadar yoğun olduğunun fazla bir önemi yok ve bu rehberde ücretli bir eklenti kullanmayacağız. Yani çözüm tamamen ücretsiz olacak.

Gereksinimler

WordPress hızlandırma rehberimizi en verimli biçimde uygulayabilmeniz için sitenizin bir VPS’da kurulu olması gerekiyor. Paylaşılımlı hostinglerde bu rehberi uygulamak biraz zor olabilir ama yine de mümkün. Hosting firmanızın küçük bir destek vermesi gerekecek, nasıl olduğunu aşağıda anlatacağım.

Bu rehberde 3 farklı hızlandırma eklentisi kullanacağız:

  1. Redis Object Cache
  2. Wp Fastest Cache
  3. Clearfy

Redis Object Cache Kurulumu

Redis Object Cache Nedir?

WordPress hızlandırmak için kullanacağımız ilk eklenti Redis. Bu eklenti nesne önbelleğini kullanır. Redis, veritabanı, önbellek ve mesaj aracısı olarak kullanılan açık kaynaklı, bellek içi veri yapısı deposudur. Sorguları önbelleğe almak için bir mekanizma sağlamak üzere MySql veritabanı ile birleştirilebilir.

Açıklama gözünüzü korkutmasın, kurulumu gayet basittir, teknik bilgiye ihtiyacınızı olmayacak. Şimdi eklentinin gereksinimi olan Redis Server’ı komut istemi üzerinden kuralım. Paylaşımlı hosting kullananlar, rehberin sadece bu kısmında çalıştıkları hosting firmasından destek talep etmek durumunda olabilirler.

Biz Ubuntu 18.04 üzerinde kuracağız. Farklı işletim sistemleri için söz diziminde birkaç küçük değişiklik olabilir.

Sunucunuzun komut arayüzüne PuTTy gibi bir programla eriştikten ve root kullanıcısıyla (ya da root haklarına sahip bir kullanıyla) giriş yaptıktan sonra aşağıdaki komutları sırasıyla girin.

Öncelikle paket dizin dosyalarını güncelleyelim.

sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade

Redis Server’ı kuralım.

sudo apt-get install redis-server

Redis Server’ı işletim sistemi başlatılırken çalışacak şekilde ayarlayalım.

sudo systemctl enable redis-server.service

Şimdi işletim sistemi dosyalarımıza erişmemiz gerekecek, FileZilla veya winSCP gibi bir programla erişebilirsiniz.

Aşağıdaki yolu takip ederek redis.conf dosyasını açalım.

/etc/redis/redis.conf

Dosyada “memory” ve “memory-policy” satırlarını bulup aşağıdaki gibi değiştirelim. Satırların başında “#” sembolü varsa kaldırın.

maxmemory 256mb maxmemory-policy allkeys-lru

Dosyayı kaydedip kapatın ve aşağıdakai komutu girerek Redis’i yeniden başlatın.

sudo systemctl restart redis-server.service

Şimdi Redis PHP uzantısını sunucumuzda aktif etmemiz gerekecek. Paylaşımlı hosting üzerinde daha kolaydır. Cpanel kullananlar PHP-Redis modülünü Php Özellikleri kısmından tek tıkla aktif edebilirler.

VPS kullananlar aşağıdaki komutu girerek modülü kurabilirler.

sudo apt-get install php-redis

Redis kurulumu neredeyse bitti, çalışıyormu test edelim. “redis-cli” komutunu girin. IP ve portu göstercek. “ping” komutunu girin, “PONG” diye cevap verirse tamamdır :).

redis-cli

127.0.0.1:6379> ping
PONG
127.0.0.1:6379>

Wp Fastest Cache Kurulumu

Bu eklentiyi WordPress dizininden kolayca kurabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken bir iki ayar var. Aşağıdaki ayarları aynen uygulayın.

Wp Fastest Cache ile Css dosyalrını sıkıştırıp birleştiriyoruz ancak JavaScript dosyalarını ücretsiz sürümde baş kısımda (head) birleştirdiği için tercih etmiyoruz. JavaScript dosyalarını birleştirmeyi “Clearfy” ile yapacağız.

Clearfy Eklentisinin Kurulumu

Clearfy eklentisini de WordPress dizininden kolayca kurabilirsiniz. Clarfy Ayarlarında da birkaç detay var, ekran görüntüsünde gördüğünüz biçimde uygulayabilirsiniz.

Clearfy Performans ayarlarında > Minify Html/JS/CSS sekmesini açın.

Yukarıda gördüğünüz gibi Html’yi sıkıştırdık ve JavaScript dosyalarını, sıkıştırıp birleştirdik. Eğer kullandığınız temanın veya herhangi bir eklentinin bazı özellikleri çalışmazsa ve sitenin görünümüde sorun olursa, o özelliği çalıştıran Js dosyalarını tespit etmeniz ve yukarıdaki ayarların hemen altındaki metin kutusuna, sıkıştırmak ve birleştirmek istemediğiz JS dosyalarının adlarını aşağıda gördüğünüz gibi yazmanız gerekecek. (Exclude scripts from Minify and Combine)

Son olarak resimleri geç yükleme özelliğini (LazyLoad) etkinleştirmemiz gerekecek. Wp Fastest Cache bu özelliği sağlıyor ama ücretli versiyonda. WordPress eklenti dizininden Wp Rocket’in ücretsiz Lazy Load – Optimize Images eklentisi işinizi görür.

Lazy Load eklentisi, sayfanın ekranda görünmeyen kısımlarındaki resimlerin yüklenmesini engeller ve yüklenmesi gereken diğer kaynakları yükleyerek zaman kazandırır.

Hepsi bu kadar. Neler yaptık bakalım mı?

  • Redis Sunucusunu kurduk, veritabanını önbelleğe aldık.
  • Wp Fastest Cache eklentisini kurduk tüm siteyi ön belleğe aldık.
  • WFC’nin ücretli özelliklerini sağlamak için Clearfy eklentisini kurduk.
  • Wp Rocket’in ücretsiz Lazy Load – Optimize Images eklentisini kurduk.

Clearfy WordPress’i sadeleştirerek hızlandırmayı hedefleyen bir eklenti. PageSpeed skorunuzu daha da ileriye taşıyacak Assets özelliği var, ancak bu yazıda sadece ücretsiz özellikleri anlattım. Assets özelliği, Css ve JavaScript dosyalarını sadece gerekli olan sayafalarda yüklemeye yarıyor. Clearfy Eklentisinin kullanımı ile ilgili bir makalem var, isterseniz bir göz atın.

Sonuç

Kendi web sitemde elde ettiğim Google PageSpeed skoru aşağıdaki gibidir.

Mobil Skor
Masaüstü Skor

SEO’nuzu ve kullanıcının sitenize olan ilgisini önemli oranda etkileyen hızlandırma işini ciddiye almak gerek. Bunun Google tarafında da karşılığı var, teknolojinin iyi seviyede kullanımının arama sonuçlarında bir sıralama faktörü olduğu söylenmektedir.

Son olarak bu rehber tamamen kendi tecrübelerime dayanmaktadır. Kullanacağınız tema ve eklenti varyasyonları farklı sonuçlar üretebilir. UDesign, Flatsome, Bootstrap 4 ve WordPress 2020 temaları ile test edilmiştir. Herşeyin doğru çalışması için güvenilir, tam profesyonel temalar kullanmanızı tavsiye ederim.

Yardıma ihtiyaç duyarsanız çekinmeyin, gönderiye yorum yaparak iletebilirsiniz.

SEO & Dijital Performans Hizmetlerimiz – Bursa
Küçük işetmelerden Bursa’nın dev firmalarına kadar onlarca referansla SEO Hizmeti veriyoruz. Web sitenizin her bakımdan kalitesini yükseltmek için bizi arayın.

Orijinal İçerik (Previously Published On): https://yilmazsarac.com.tr/
Sizlere daha iyi bir gezinme deneyimi sağlamak için çerez kullanılır.