Web tasarım dünyası, bazen teknoloji bazen, yeni tasarım fikirleri ya da her ikisinin birleşimi ile web sitelerinin görünüm ve işlevlerini geliştirecek özellikler keşfediyor.

2020 yılında web tasarımda ne gibi yenilikler göze çarpıyor?

Büyük Harfler, Bold Type

Cesurca atılmış büyük başlıklar, 2020’nin en öne çıkan trendlerinden biridir. Yıllar önce popülerlik kazanmaya başlamıştı ve hala devam ediyor. Muhtemelen modası hiç geçmeyecek. Peki büyük başlıklar neden bu kadar popüler?

Büyük başlıklar hemen göze çarpar ve etkilidirler. Güzel yazı tiplerine sahip büyük başlıklar dikkati anında çeker ve basit bir sayfanın bile daha iyi görünmesini sağlayabilir. WordPress 2020 teması bu özelliği sayfa başlıklarında varsayılan olarak sunuyor.

Büyük başlıkların kullanımı sayfanın amacı, verilmek istenen mesajla ilgilidir. Güzel bir arka plan ile eşleştirildiğinde, büyük harfler şaşırtıcı görünebilir. Yine de, çok sayıda görüntünün bulunduğu bir sayfada olması veya arka plan görüntüsünün sayfanın odağı olması gerekiyorsa kötü görünebilir. Büyük harflerle yazılmış bir başlığa benzer şekilde, koyu renkler de dikkat çeker ve bir web sitesinin ziyaretçilerin hafızasında kalmasına yardımcı olur.

Arka plan videoları

Arka plan videoları anında dikkat çeken başka bir web tasarım unsurudur. Videonuzun devamını merak eden ziyaretçinin web sitenizde daha fazla kalmasını sağlar. Arka plan videolarının (videonun kalitesine bağlı olarak) ziyaretçileri etkilediğine şüphe yoktur, ancak sayfa hızı üzerinde olumsuz etkileri olabilir. Arka plan videoları uygun şekilde küçültülerek sunulmalıdır. 3 mb’in üzerinde bir video tavsiye edilmez. İdeal arka plan video büyüklüğü 1,5 mb olmalıdır. Ayrıca arka plan videolarının mobil sürümde gösterilmemesi tavsiye edilir.

Asimetri

Asimetri web tasarımda nesnelerin geometrik hızalanmasında çerçeveleri farklı boyutlarda tutma anlamına geliyor, ancak dağınık bir sayfa demek değildir. Asitmetrik bir tasarımda sayfa elemanları arasındaki ilişkileri ve dengeleri korumak zordur, ustalaşmak gerekir.

Asimetrik ızgaralar simetrik ızgaralardan daha fazla özgün tasarım fırsatı sunar. Özgün tasarım web sitenizin hatırlanmasını kolaylaştırır.

Gizli, Etkileşimli Navigasyon

Gizli navigasyon eğilimi doğrudan minimalizmin popülaritesine bağlıdır. İnsanlar ana sayfada mümkün olduğunca az şey olmasını istiyorlar, çünkü arka planı öne çıkarıyor ve minimal tasarıma katkıda bulunuyor.

Gizli gezinme birden çok şekilde kullanılabilir. Bağlantıyı görmek için tıklanabilen küçük bir buton fareyi ekranın belirli bir alanının üzerine getirdiğinizde görünür veya birkaç saniye içinde görünür. Örneğin arka plan videolarında kullanmak ve insanların videoya odaklanmasını etkilememek için kullanılabilir.

Ses Özellikli Arayüzler

Sesli aramanın son yıllarca oldukça popülerleştiğini duymuşsunuzdur. Kullanıcıların Siri, Alexa ve Google Asistan gibi sesli asistanları kullanarak web sitenize göz atmalarını sağlayabilirsiniz. Bu özelliğin kullanımı tasarım tarafına pek katkısı olmaz, ancak web sitenizin işlevselliğine ve kullanılabilirliğine katkıda bulunur ki bu da tasarım kadar önemlidir. Fiziksel engelli insanlara yardımcı olur.

Dinamik Görseller

Gif animasyonlarla bir sayfayı etkili bir şekilde renklendirebilir ve en basit web sitelerinin bile daha canlı ve profesyonel görünmesini sağlayabilirsiniz Gif animasyonlar web siteniz üzerinde videolara göre daha az bir yük oluşturur. Animasyonlar sayfalar arasında geçiş yapmak gibi birçok amaç için de kullanılabilir. Küçük hareketli gif animasyonlar bile sayfanıza kişilik kazandırabilir.

Bölünmüş içerik

Bu 2020’e başka bir trend bölünmüş içerik oldukça popüler ve sadece iyi görünmekle kalmıyor, aynı zamanda oldukça kullanışlı.

Bölünmüş içerik özel bir görsel akış yaratır, organizasyona yardımcı olur ve bir web sitesini geleneksel görünümlü diğer tüm web sitelerinden farklı kılar. Bu eğilimin yararlılığı ile ilgili olarak, web sitesi duyarlılığı ile iyi çalışır. Bölünmüş içeriğe sahip bir sayfanın masaüstünde yan yana iki kısmı olsa da, mobil cihazlarda tek kolonda üst üste yığınlanır.

Bölünmüş İçerik mobil ve masaüstü için duyarlıdır

50%

Gezinme
Bölünmüş içerik özel bir görsel akış yaratır

50%

Gezinme

Paralaks Efekt

Web sitesi düzeni sayfada aşağı ilerledikçe hareket eder ve süreçte 3d efekt yaratır. Farklı şekillerde kullanılabilir. Örneğin arka plan olarak kullandığınız bir görselinçervesinin dışında kalan kısımları sayfayı aşağı çektikçe görünür olur. Bu efekt kullanıcı için farklı bir deneyimdir, web sitesinin daha fazla hatırda kalmasını sağlar.

Mikro Etkileşimler

Mikro etkileşimler web sitesine kişilik kazandırarak daha insani bir his yaratmayı amaçlar. Örneğin bir web sitesinde gezinirken bir resmin veya ürünün üzerine geldiğinizde harekete geçirici mesaj düğmesi belirginleşir veya renk değiştiir. Bu, mikro etkileşimdir. Başka bir örnek, görüntülerin üzerine geldiğinizde siyah beyazdan renkli hale gelmesidir.

xemantic seo bursa

Kullanıcı Arayüzü: İllüstrasyonlar

İllüstrasyonların birçok amacı vardır, ancak en dikkat çekici olanı, kitlenizin ürününüzün veya hizmetinizin özelliklerini görselleştirmesine yardımcı olan bir hikaye oluşturmaktır. Orijinal resimler pahalı olabilir, ancak doğru bir şekilde uygulanırsa bir web sitesinin kullanıcı arayüzünü mükemmelleştirebilir ve benzersiz bir deneyim yaratabilirler.

Minimalizm

Minimalizm kısa sürede basit ve kullanımı kolay arayüzler yapmak için etkili bir teknik haline geldi. Temellere dönersek, bu eğilim en popüler ve zamansız tasarım türlerinden biridir. Negatif alanların, yani sayfadaki beyaz boşluklar ve büyük ve cesur tipografi kullanımı ile tanımlanabilir.

Minimalist web sitelerinde ana sayfalar bir bilgi kaynağı yerine web sitesindeki belirli içeriğe gitmek için kullanılır.

Minimalizm : Web sitesinin temel özelliklerinden başka hiçbir şey göstermez ve kullanıcıyı görsel görünümler yerine içeriğe odaklar. Animasyonlar minimalist web sitelerinden hariç tutulmasa da, sabit bir programda veya kullanıcının dikkatini dağıtmaktan kaçınmak için tıkladığında veya kaydırdığında hareket etmeleri gerekir.

Web siteleri gelişmiş iletişim araçları olarak gelecekte çok daha ilginç özelliklerle karşımıza çıkacak ve iş yapma biçimlerinin ya da diğer iletişim ihtiyaçlarının karşılanması için dönüşmeye devam edecektir.

Orijinal İçerik (Previously Published On): https://yilmazsarac.com.tr/