Trafik alan bir web sitesi kurmak istiyorsunuz,ancak nereden başlayacağınızı bilmiyorsunuz. Bu rehberde web sitesi kurma ve ilgi çekici hale getirme için fikir verebilecek bazı ipuçlarından bahsedeceğiz.

Biraz uğraşı ile her web sitesi daha fazla trafik alabilir! Web sitenizin trafiği haftalık Analytics Raporlarında azalmaya başladıysa, bu eğilimin tersine dönmesini sağlamayabilmeniz için yapmanız gereken basit görevler vardır.

SEO çalışmalarını yaptığım veya incelediğim bazı web sitelerinin neden çok iyi bir büyüme oranlarına sahip olduğunu ve bazılarının ise neden yerinde saydığını göz önünde bulundurarak, SEO konusunda yeni olanların da uygulayabileceği, trafiğinizi etkileyen en önemli eksiklikleri anlatmaya çalışacağım.

Web sitesi kurulumu

Web sitesi kurulumu konusunda yeni olduğunuzu varsayarsak,alan adı ve hosting gerektirmeden ücretsiz olarak başlayabileceğiniz WordPress ücretsiz web sitesi kurma aracını önereceğim.

WordPress Blog Açın

WordPress içerik yönetim sistemi ücretsiz web sitesi kurabileceğiniz en iyi platformların başında gelir. Aslında bu web sitesi oluşturma konusunda yeniyseniz wordpress.org sizin için mükemmel bir seçim. WordPress’i bir nevi web sitesi kurma programı olarak görebilirsiniz.

WordPress.or üzerinde bir hesap oluşturduktan sonra birkaç basit adımı izleyerek web sitenizi kolayca aktif hale getirebilirsiniz.

Asıl önemli kısım bu aşamadan sonra başlayacak. Web sitemizi kurduk, peki nasıl trafik alacağız?

Yeni, özgün ve ilgi çekici içerik

Küçük, yerel bir işletmeniz olsa bile web sitenize düzenli olarak, işinizle alakalı yeni içerik eklemeniz gerekir. Bunu bir plan dahilinde düzenli olarak yapmlısınız. Bir yıl boyunca her hafta işinizle alakalı bir makale yayınladığınızı düşünün, trafiğiniz sürekli artacaktır. Google’ın özgün, taze içeriğe ilgi gösterdiği kabul edilmektedir.

Sosyal Medyayı Kullanmak

Sosyal medyada aktif olun. Küçük ve orta ölçekli işletmelerin çoğu sosyal medyayı önemsemedikleri için trafikten adil bir pay alamıyor. Tüm sosyal platformlara katılın ve olabildiğince aktif olmaya çalışın. İçeriğinizi tanıtmak çok önemlidir. Yeni bir içeriği 4 saatte oluşturduysanız, tanıtımını yapmak için 8 saat harcayın.

Doğal backlinkler alın. Geri bağlantılar, web sitesi sıralamasını belirlemede hala önemli bir faktördür. İyi bir makale yazın. Tedarikçileriniz, samimi müşterileriniz, ticaret odaları, blogcular, sektörünüzdeki herhangi bir tanıdığınıza rica ederek yayınlatın. Düşündüğünüzden daha fazla insan yardımcı olacaktır. Yazınızdaki metinlere çapa link verirken dikkatli olun. Eğer bağladığınız URL informatif değilse, sadece makalenin en altında web sitenizin URL’sini açıkça yazmanız yeterlidir.

Reklamlar

Reklam vermeyi düşünün. Reklam vermek organik sıralamanızı direkt olarak olarak etkilemez ancak markanızın bilinirliği arttıkça arama sonuçlarında ilk sırada olmasanız bile marka adınıza tıklanma olasılığını artırırsınız. İlk defasında reklamla gelen bir ziyaretçi sitenizi öğrendikten sonra direkt ziyaretlere başlayabilir. Elbette reklamlar bütçe gerektirir ancak dünya çapında birçok dijital pazarlama uzmanı gelirlerin %10’unun reklama harcanması konusunda hemfikirdir. Bazı endüstrilerde, özellikle yeni şirketler, gelirlerinin %40’ı reklama ayırabilmektedir.

İllegal yöntemler

İllegal bir uygulamaya girişmeyin. Sayfalarınıza anahtar kelimeleri doldurarak arama motorlarını aldatmaya çalışmayın. Ücretli backlink satın almayın ve tanımadığınız, işlerini nasıl yaptıklarından emin olmadığınız SEO uzmanları veya dijital pazarlama firmaları ile çalışmayın.

Web sitenize trafiği nasıl artırırız?

Web siteniz yeniyse, başlangıç için iyi sayılabilecek bir trafik almak zor değildir. Sitenizi Arama Konsolu yardımıyla Google’a göndermek, sosyal medya platformlarını kullanmak, içerik oluşturmak ve harici bloglarda / sitelerde makale yayınlamak daha fazla trafik çekmenize yardımcı olacaktır.

  • Sitenizde her hafta en az 1 tane yeni, özgün ve ilgi çekici içerik yazın.
  • Basın bülteni yazın ve saygın haber sitelerine gönderin.
  • Sosyal medya hesapları oluşturun ve işletmenizle ilgili düzenli paylaşımlar yapın.
  • Sitenizdeki sayfaları genişletirken uzun kuyruklu ve yerel anahtar kelimelere odaklanın.
  • Arama motorlarının web sitenizin yapısını daha iyi anlamasına yardımcı olmak için bir XML site haritası oluşturun.
  • Web sitenizi Google’a ve diğer büyük arama motorlarına manuel olarak gönderin (indeksleyin).
  • Saygın firma rehberlerine işletmenizi kaydedin.

Bir basın bülteni web sitenize 1 ila 5 backlink kazandırabilir. Web sitenizi Google’a manuel göndermek, tarama bütçenizi olumlu etkileyecektir. Ayrıca XML site haritası kullanarak, dinamik sayfaların dizine daha hızlı eklenmesini sağlayabilir ve nasıl eklenmesi gerektiğini arama motorlarına söylebilirsiniz.

İlk anahtar kelime araştırmanızı yaparken, sitenizde her anahtar kelime için farklı sayfalar oluşturmaya çalışın. “Hakkımızda”, “İletişim” ve “Ürünler / Hizmetler” sayfalarınıza ek olarak, geniş içerikli, silo tipi alt sayfalara sahip, anahtar kelime odaklı sayfalar sitenizin Google’daki varlığını önemli ölçüde artıracaktır.

Orijinal İçerik (Previously Published On): https://yilmazsarac.com.tr/
Sizlere daha iyi bir gezinme deneyimi sağlamak için çerez kullanılır.