Bu rehber, WordPress sistemi ile web sitesini kurmak ve SEO geliştirmelerini kendi kendine yapmak isteyen, daha önce arama motoru optimzasyonu ve web tasarım konularında tecrübesi olmayan işletme sahipleri ve öğrenciler için hazırlanmıştır. Gerekli uygulamalar ücretsiz sürümlerden seçilmiştir.

Gereksinimler

Bu rehbere başlamadan önce bir alan adı (domain) kayıt etmiş ve barındırma hizmetin (hosting) satın almış olmanız gerekir. Eğer henüz satın almadıysanız aşağıdaki bağlantılar daha iyi seçim yapmanızı sağlayabilir.

WordPress Kurulumu

WordPress’ hosting panelinizden birkaç tıkla kolayca kurabilirsiniz. VPS (Sanal Sunucular) üzerinde kurulumu biraz daha karmaşık görünebilir ancak zor değildir. Eğer zorlanırsanız barındırma hizmeti panelinizde çalışan uygulamaya göre aşağıdaki bağlantılar size yardımcı olacaktır.

SSL Güvenlik Sertifikası Kurulumu

SSL Güvenlik Sertifikalarının kullanılmasının başlıca nedeni, internet üzerinden gönderilen hassas bilgilerin şifrelenmesini sağlamaktır. Hosting paneliniz veya konsol yardımıyla SSL Güvenlik Sertifikalarının nasıl kurulacağını aşağıdaki rehberlerden öğrenebilirsiniz.

Wordress Ayarları

WordPress ayarlarında en fazla sorun yaratan şeylerden biri önbelleklemedir. WordPress kurulumu hakkında bilginiz olması bile gerekmez, bilgisayarınıza bir program kurmak kadar kolaydır. Yine de desteğe ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız bu videodan faydalanabilirsiniz.

Önbellekleme Ayarları

WordPress siteniz ne kadar yoğun olursa olsun Google PageSpeed mobil testinde %80, Masaüstünde %100’e kadar hızlandırabilirsiniz. Sayfa yükleme hızını artırmak için aşağıda belirtilen ücretsiz eklentileri kurun.

  1. Redis Object Cache – Sunucu tarafında Redis Server ve Php Redis kurulu olmalıdır. Kurulum basittir: Ayarı yoktur, sadece aktif edin. Redis Server Install. Cpanel için, Php özellikler ya da modülleri sayfasında “redis” uzantısını etkinlşetirmeniz gerekir ancak redis server kurulumu için hosting firmanızla iletişime geçmeniz gerekir.
  2. Wp Fastest Cache – Bu önbellekleme eklentisini kurdukduktan sonra, JavaScript birleştirme, sıkıştırma, Gzip ve browser cache hariç diğer özellikleri aktif edin.
  3. JavaScript dosyalarını birleştirmek için Clearfy eklentisiniz kullanacağız. Eklentiyi kurdukan sonra performans sekmesinde adece JavaScript birliştirme ve sıkıştırma özelliklerini aktif edin. Ek olarak, eklentinin Assets özelliği ile script dosyalarını sadece gerekli olan sayfalarda çalıştırabilirsiniz.

    Örneğin iletişim formu bulunmayan bir sayfada, bu eklentinin still ve JavaScript dosyalarını yüklemenize gerek yoktur. Assets bileşeninde bu eklentiyi yalnızca iletişim sayfasında ya da formun bulunduğu diğer sayfalarda yüklenecek şekilde ayarlayabilrisiniz. Assets özelliği, ücretsiz versiyonda tüm eklentiler için çalışmayabilir.

    Eklenti ayrıca resimleri sıkıştırma ve yönetim paneline giriş sayfasını (wp-admin) değiştirme gibi birçok özelliğe sahip.

Bu üç ücretsiz eklentinin birleşimi ile WordPress’i maksimum düzeyde hızlandırabilrisiniz.

SEO Ayarları

SEO ayarları için Rank Math eklentisiniz kullanacağız. Rank Math ilk kurulumda bile varsayılan ayarları ile ortamalama bir sitenin SEO ayarlarını mükemmel optimize eder. Fazla uğraşmanıza gerek yok ancak daha detaylı bilgi istiyorum derseniz blogda SEO ayarlarıyla ilgili birçok makale bulabilirsiniz.

SEO “Arama Motoru Optimizasyonu” Pratikleri
Bu SEO rehberinde “arama motoru optimizasyonu” konusu tüm önemli yönleriyle ele alındı. Burada açıklanan SEO bilgilerini biraz pratikle birleştirerek web sitenize nitelikli trafik çekebilirsiniz.

SEO Nedir?

Bu makalede defalarca yazılmış SEO ve WordPress içeriklerini tekrar etmek istemediğimden bağlantılar verdim. Zaman içinde eklemeler yapacağım. Yazıya yorum yaparak öğrenmek istediğiniz özelliklerin eklenmesini sağlayabilirsiniz.

Orijinal İçerik (Previously Published On): https://yilmazsarac.com.tr/
Sizlere daha iyi bir gezinme deneyimi sağlamak için çerez kullanılır.