SEO gelişiyor ve yeni yöntemler ortaya çıkıyor. Sürekli aynı SEO yöntemlerinden sıkıldınız ve gerçekten işe yarayan SEO ipuçları mı arıyorsunuz? Web sitenize daha fazla trafik çekebilecek yeni SEO ipuçlarını bir araya getirdim.

Bir web sitesiniz varsa her sabah kahvaltıda sıralamanızı kontrol ediyor olmalısınız. Google sıralamanız, içeriğiniz, resimleriniz, sayfa yükleme hızınız gibi birçok faktöre bağlıdır ve bunları optimize etmek için piyasada bulunan SEO araçlarını kullanmanız gerekir.

Web sitelerimizi optimize etmek için Google’ın stratejisini iyi anlamamız gerekiyor. Çünkü Google, daha iyi kullanıcı deneyimi için algoritmalarını sürekli olarak değiştiriyor.

Temel prensiplerle başlayalım:

  • İçeriği geliştirirken arama amacını aklınızda bulundurun.
  • Sitenizi hızlandırın, bu gerçekten çok önemli.
  • Ücretsiz resimler kullanın veya kopyaladıysanız resmin altına gerekli krediyi verin.
  • Bağlantılarınıza dikkat edin, diğer siteler de bağlantı vermeye çalışın.
  • Performansınızı takip etmek için analitik araçlar kullanın.

Arama Amacı

İçeriği geliştirirken arama amacını unutmayın. Anahtar kelime araştırması yaptıktan sonra, içeriği hazırlarken arama amacına dikkat edin. Google’da ilk sırada yer almanın neden zor olduğunu biliyor musunuz? Çünkü hem kullanıcıyı hem de arama motorunu aynı anda memnun etmeleri ve bunu rakiplerinden daha iyi yapmaları gerekiyor.

Arama amacı neden önemli?

Web siteniz farkında olmayabileceğimiz pek çok niyetle ziyaret edilebilir. Bu nedenle, bir anahtar kelime seçtiğinizde, kullanımı konusunda bilgili olmak önemlidir.

Arama amacı, kullanıcının web sitenize gelme amacının karşılanmasıdır.

Bazı kelimeler birden fazla anlama sahip olabilir. Google belirli bir okuyucunun ne aradığını yüksek bir doğrulukla tahmin edebilir. Örneğin: kaç yıldır Chrome kullanıyorsunuz? 10 yıl? 10 yıl boyunca ziyaret ettiğiniz tüm web sitelerini, yaptığınız tüm işlemleri aklında tutan bir yazılımdan bahsediyoruz. Abartmıyorum, Google topladığı bu verileri algoritmalar aracılığıyla işler ve arama amacına dikkat eder.

Web sitenizi hızlandırın

SEO’daki en önemli faktörlerden biri web sitesinin daha hızlı yüklenmesini sağlamaktır. Google’a herhangi bir arama sorgusu yazarsanız, bunun yalnızca sonucu görüntülemediğini, aynı zamanda taradığı dosya sayısını ve gereken zaman sınırını da belirttiğini görürsünüz.

Seo uzmanı kelimesini arattğımda Google yaklaşık 2.900.000 sonuç bulur ve bunu yaklaşık 0,58 saniyede getirir.

Google gibi bir arama motorunun verileri hızlı yüklemeye önem vermesi ne anlama gelir? Bu sürenin kontrol edebileceğimiz faktör olmadığını düşünebilirsiniz. Sitemizin internete yükleme şekli çeşitli faktörlere bağlıdır ve internet hızı bunlardan biridir. Dolayısıyla, sayfamız hızlı yüklenmiyorsa, optimize etmemiz gerekir.

Web sayfasının yüklenme hızını nasıl test ederiz? GTMetrix ve PageSpeed Insight gibi sitenizi test etmek için kullanabileceğiniz birçok araç vardır. SEO’ya aşina olan birinin zaten resimleri optimize etmiş olması gerekir, ancak site hala yavaş yükleniyor testlerde kötü puan alıyorsa bunun olası nedeni tüm verilerin ve görsellerin bir seferde yüklenmesidir.

Bunun yerine, resimler ve videolar kullanıcı sayfayı aşağı kaydırdıkça yüklenecek biçimde ayarlanırsa sayfanın hızı artacaktır. Bu özelliğe LazyLoad adı verilir. WordPress kullanıyorsanız basit bir eklenti ile bu sorunu çözebilirsiniz. WordPress JetPack eklentisinin Lazy Load özelliği bulunmaktadır.

Sayfanızın ideal olarak 2 saniye veya daha kısa sürede yüklenmesi gerekir. Daha daha uzun sürerse, kullanıcı geri düğmesine basabilir. LazyLoad yükleme özelliği ile ilk sayfa yükleme süresi, sistem kaynağı kullanımını, optimize edebilirsiniz. Hızlı bir web sitesi hemen çıkma oranınızı olumlu etkiler ve bu da sıralamaıza yansır.

Başkalarının web sitesinden resimler kullanmak veya teknik dilde “intihal” olarak da adlandırılan metnin kopyalanması Google’ın özellikle doğru bulmadığı bir şeydir. İşin aklaki boyutunun yanı sıra Google neden aynı resimleri kullanılara tekrar tekrar göstermek istesin?

Başka bir web sitesinden resim kulanmak zorunda kalırsanız mutlaka resmin altına sahibini belirtin. Resmin altına kredi vermezseniz bu intihal anlamına gelir. Google, intihal edilmiş içeriğe sahip siteleri sıralamaz.

Google’ın bize sunduğu sonuçlar temel olarak birbiriyle bağlantılı olan çeşitli faktörlere göre listelenmiştir. Backlinler siteye güvenilirlik katar. SEO için, hem dahili hem de harici / giden bağlantılara ihtiyacımız var. Her ikisi de Google’daki sıralamanızı yükseltebilir. Giden bağlantılar ‘nofollow’ veya ‘dofollow’ niteliğinde olabilir, ancak bu konuda dikkat edilmesi gerekenler bu yazının konusu değil.

Backlink, Güven Oluşturma ve Ölçme isimli makalemi inceleyebilirsiniz.

Performansınızı takip etmek için analitik araçlar kullanın

En üstte kalmak için trafiğinizi günlük olarak analiz etmeniz ve analitik araçlar kullanmanız gerekir. Google Analytics, sitenizi analiz etmenizi ve daha iyi performans için optimize etmenizi sağlayan ücretsiz bir Google aracıdır.

URL hatalarını düzeltmek için Google arama konsolunu kullanabilirsiniz. URL hataları belirli bir sayfaya özgü olan hataları ifade eder. Google’ın mobil test aracını kullanarak web sitenizi mobil cihazlar için optimize edebilirsiniz.

Bu gönderi Blog’ te gönderildi ve ’ te etiketlendi.
Orijinal İçerik (Previously Published On): https://yilmazsarac.com.tr/
Sizlere daha iyi bir gezinme deneyimi sağlamak için çerez kullanılır.