SEO Uzmanlığı görevi, bağlantı kurma, sosyal medya stratejisi, viral pazarlama, meta veri şekillendirme, site hızı optimizasyonu, içerik stratejisi, bilgi mimarisi ve daha fazlası dahil olmak üzere sayfa içi ve sayfa dışı tekniklerin bir kombinasyonu ile gerçekleştirilir.

SEO Uzmanı, Google gibi arama motorlarının algoritmaları sayesinde kullanıcıların sorgularına göre sıralanan sonuçları belirli bir web mülkü için iyileştirmeye yönelik analiz, takip, değerlendirme, uygulama ve raporlama aşamalarını yürütür, özel optimizasyon stratejileri geliştirerek hedeflenen kitleden daha anlamlı trafik alınmasına yardımcı olur.

SEO uzmanı, şirketlerin internette işlerini kurmaları ve web trafiği aracılığıyla yeni müşteriler kazanarak büyütmelerine yardımcı olmada önemli bir rol oynar. Dijital pazarlama sektöründe SEO, Google’daki görünürlüğü artırmada önemli bir araç veya süreç olarak ortaya çıkmıştır.

SEO uzmanları, web sitelerinin taranabilirlik ve kullanıcı deneyimi kalitesini artırmak, sürdürmek ve yönetmekle görevlidir. Şirketler, bir web sitesinin Arama Sonuçları Sayfaları’ndaki (SERP) sıralamasını yükseltmek için dijital pazarlama ve SEO konusunda tecrübeli uzmanlardan faydalanarak zaman kazanabilirler.

SEO uzmanı’nın görevleri temel olarak bir web sitesine aşağıdaki infografikte gösterilen özelliklerin eklenmesi ve geliştirilmesi süreçlerini kapsar.

SEO uzmanı, web sitesi genelinde ve arama motoru açısından iyileştirme çalışmaları için gereken analiz, değerlendirme, uygulama, takip ve raporlama periyotlarını gerçekleştirerek, bu çalışmaların yürütülmesini sağlayar, stratejiler kurar, sitelerin ziyaretçi sayılarını artırarak dönüşüm sağlanması için çalışır.

SEO uzmanı en bilinen anlamıyla arama motoru optimizasyonu yapan kişidir, ancak SEO uzmanlığı sürekli gelişen dijital pazarlama faaliyetlerinin bir çoğunun yönetilmesini içerebilir. SEO uzmanı, kullanıcıya en iyi içeriğin sunulmasını hedefleyen, ancak yoldaki diğer bileşenlerin de nasıl optimize edilmesi gerektiğini bilen kişidir.

Aşağıdaki infografikte teknik seo olarak ifade edilen, bir web sitesinin optimize edilmesi gereken teknik-yapısal yönleri gösterilmiştir.

SEO Uzmanı’nın misyonu, Google gibi arama motorlarından bir web sitesine gelen organik ve alakalı trafiği mümkün olan en iyi düzeye çıkarmaktır. Bu görevler aşağıda belirtilen sayfa içi ve sayfa dışı tekniklerin bir kombinasyonu ile gerçekleştirilir.

 1. Web sitelerinin iç ve dış bileşenlerini analiz eder, rakiplerin ve optimize edilen sitenin arama motoru sonuç sayfalarındaki (SERP) durumunu takip eder, raporlar.
 2. Doğru anahtar kelimeleri hedefleyerek önceliklendirir.
 3. Kullanıcı deneyimini olumsuz etkileyen, kullanıcı dostu olmayan arayüz hatalarını keşfeder ve düzeltilmesini sağlar.
 4. SEO parametrelerinin belirlenmesi için sektörü ve rakipleri araştırır, denetler.
 5. Web site otoritesini artırmak için backlink kaynakları bulur ve link alışverişleri yapar.
 6. Çeşitli uygulama ortamlarında web sitesini tanıtır. Reklam kampanyaları oluşturarak yönetir veya destek verir.
 7. LSI kelimeleri araştırır ve içerik ile bütünleştirilmesini sağlar.
 8. SEO bütçesini mümkün olan en verimli şekilde kullanır.
 9. Rakiplerin, yerel ve ulusal bazda SEO çalışmalarını takip eder ve strateji belirleyerek konum alır.
 10. Kaliteli içerik oluşturur veya içerik editörlerine destek vererek yönlendirir.
 11. Google Analytics, Ahrefs, SemRush gibi web analitik araçlarını etkin kullanarak SEO istatistiklerini detaylandırır ve SEO raporu sunar.
 12. SEO uzmanı işletme sahiplerine ve dijital pazarlama departmanlarına SEO eğitimi verir.

Seo uzmanlığı ya da SEO Danışmanlığı akademik olarak herhangi bir üniversite programı ile tam eşleşmez, yani okulu yoktur. Bazı yönleri sezgiseldir, çünkü arama motorlarının algoritmalarının nasıl çalıştığını rama motoru şirketlerinin kendisi hariç kimse tam olarak bilemez.

Google SEO Uzmanı kavramı, Google arama motorunu hedefleyerek yapılan SEO çalışmaları anlamına gelir. Aslında bir anahtar kelimeye karşılık gelen en iyi içeriğin belirlenmesinde arama motorları arasında, bazı küçük yorumlamalar dışında fark olmamalıdır.

Google’ın diğer arama motorlarına karşı üstünlüğünün bir nedeni de birçok alanda gösterdiği faaliyetlerden topladığı verilerdir. Google dünyadaki herkes için arama profilleri oluşturur ve arama sonuçlarını kişiselleştirmek için kullanabilir.

SEO uzmanları, Google, Bing, Yahoo ve Yandex algoritmalarındaki günlük değişikliklerin bir sonucu olarak, dinamik bir ortamda sürekli öğrenmeyi, becerilerin iyi ayarlanmasını, endüstrilerin nasıl değiştiğinin keşfedilmesini ve sürekli denemeler yapılmasını gerektiren bir ortamda çalışmaktadır.

SEO Uzmanlarının yetişmesi için şimdilik bir endüstri standardı veya üniversite programı yoktur. Bu sektördeki profesyoneller, deneyim, başarı, araştırma ve deneme yanılma yoluyla yetişirler. Bazı SEM, SEO uzmanları hem arama motoru optimizasyonu hem de arama motoru pazarlaması anlamanına gelen (adwords gibi) faaliyetleri birlikte yürütür.

Ülkemizde ve dünyada birçok freelance seo uzmanı vardır. Mesleğin doğası, sınırlarının çok belli olmaması, dijital pazarlama alanında tecrübesi olan insanların bu mesleği icraa etmesini mümkün kılar. Kaynak çoktur ancak tecrübe önemlidir.

Google’da SEO uzmanı biçiminde arama yaptığınızda en başarılı SEO uzmanlarının sıralandığını görürsünüz. Bulunduğunuz şehirdeki SEO uzmanlarına ulaşmak için, bulunduğunuz şehrin adıyla, örneğin “istanbul seo uzmanı” ya da “bursa seo uzmanı” biçiminde arayabilirsiniz.

Seo hizmetinin fiyat ve uygulama standartları çok belli olmasa da sonuçlarını ölçülebilirdir, yani kişiye göre yorumlanamaz. Örneğin bir fotoğrafı ya da web site tasarımını beğenenler ve beğenmeyenler olabilir, ancak SEO’da başarı, trafik ve dönüşüm ölçülebilir.

Arama motoru optimizasyonu çalışmalarını kendiniz de yapabilirsiniz. Bunu yemek yapmayı bilmek gibi düşünebilirsiniz. Hemen herkes yemek yapmayı bilir, ancak bir Fransız ya da Japon Restoranına gittiğinizde yemek konusu farklı bir boyuta gelir. Çünkü onların işi yemek yapmaktır, tüm enerjilerini yemek yapmaya verirler ve tecrübeleri bu yöndedir.

SEO uzmanı için de aynı şey geçerlidir. Vakit sizin için değerliyse SEO uzmanları ya da SEO Ajansları ile çalışmak zamandan ve dolayısı ile işgücünden tasarruf etmek anlamına gelebilir.

SEO, görünür sonuçlar almanın en iyi ve en hızlı yolu olmasına rağmen SEO uzmanları ile çalışmak küçük işletmeler için pahalı olabilir. SEO uzmanı ile çalışma maliyeti bütçenizi aşıyorsa daha uygun alternatifler de vardır.

SEO eklentileri ve SEO araçlarını kullanabilirsiniz. Bazıları ücretsizdir ve bazıları az bir ücretle gelir. Sadece biraz araştırma yaparak, ihtiyaçlarınıza ve bütçenize en uygun olan optimizasyon seçeneklerini bulabilirsiniz.

Örneğin, WordPress sistemini kullanıyorsanız Rank Math SEO Eklentisi web siteniz üzerinde farkedilir seviyede olumlu etkiler yapabilir. Bu eklentinin kullanımı ve ayarları hakkında yazdığım makaleme göz atabilirsiniz.

Bir SEO Uzmanının ideal olarak aşağıda belirtilen konularda bilgili ve tecrübeli olması beklenir.

 • Analytics ve Web Yöneticisi Araçları dahil olmak üzere Google ve Bing’in hizmetlerinde deneyim.
 • Google’ın Anahtar Kelime Aracında Tecrübe
 • İşlevsel bir HTML ve CSS anlayışı
 • .Htaccess, robots.txt, meta veriler, hız optimizasyonu gibi arka uç SEO öğeleriyle çalışma ve uygulama yeteneği
 • Bağlantı kurma ve viral stratejileri uygulama başarısı
 • Yerel ve uzun kuyruklu arama stratejisi uygulayabilme
 • Derinlemesine mobil strateji ve SEO ile olan ilişkisine dair bilgi
 • Bloglamanın, basın bültenlerinin, sosyal medyanın ve ilgili stratejilerin SEO ile nasıl ilgisine dair dair sağlam bir kavrama
 • Organik arama trafiği oluşturma ve SERP’leri geliştirme deneyimi
 • Web analizi verilerini ve değerlendirmelerini gösteren raporlar oluşturmanın arka planı
 • SEO endüstrisindeki geçmiş ve öngörülen trendlerle ilgili güncel, çalışma bilgisi
 • Ticaretteki en iyi araçlara aşinalık

Profesyonel SEO Uzmanları: PHP, UX, IA, CRO, SEM, İçerik Stratejisi, Sosyal Medya Statejileri konularına iyi seviyede hakimdirler.

SEO Uzmanı Sertifikaları

SEO Uzmanı, ingilizcesi SEO Expert, SEO Specialist ya da SEO professional gibi kavramlarla ifade edilir. Çevrimiçi olarak alınabilen birçok SEO sertifikası vardır, ancak genel olarak bazı sertifikaların bir SEO Uzmanının niteliğini ifade edemediği yönünde yaygın bir kanı bulunuyor. Bununla birlikte, Google tarafından verilen sertifikalar olumlu görülüyor.

Aşağıdaki sertifikalar olumlu birer referans olarak kabul edilebilir:

 • GAIQ (Google Analytics Bireysel Kalifikasyon)
 • Google Adwords Sertifikası
 • MarketMotive SEO Master Sertifikasyon
 • SEMPO: Gelişmiş SEO Sertifikası

Arama optimizasyonunda çalışan kişiler genellikle üç kategoriden birinde çalışır: Kurum İçi, SEO Ajansı veya Serbest Çalışan.

Hem çalışan hem de işveren için, her birinin artıları ve eksileri vardır. Birçok kişi SEO uzmanı olmak için işin gerçekleştirilmesi sırasında edindiği tecrübelerle kendi kendini eğitmiştir.

Bu mesleğe başlamak için resmi bir eğitim almanız şart değildir, ancak dijital pazarlamanın herhangi bir alanında eğitiminiz varsa sizin için süreç daha kısa olabilir. Bununla birlikte SEO konusunda tüm bilgi ihtiyacınızı internetten karşılayabilirsiniz.

Türkiye’de R10, WMAracı, Top100Seo Forum gibi platformlarda SEO hakkında aradığınız bilgileri bulabilir veya üyelere sorabilirsiniz.

Bazı şirketler SEO uzmanlarını kendi bünyelerinde istihdam ederler. Kurum içi SEO Uzmanı, tek bir şirket için tam zamanlı olarak çalışır. Bu tür bir çalışma şeklinde, sürekli aynı sektör tecrübe edildiğinden projeler üzerinde daha etkili olunabilir.

Bir şirket genellikle, bir kaç web sitesi üzerinde çalışmak için kurum içi bir SEO uzmanı işe alır ve SEO konusunda daha uygulamalı ve daha duyarlı bir yaklaşıma sahip olmalarını, kendi endüstrilerini derinlemesine anlamalarını bekler. Bu bir ajansın garanti etmesi zor bir anlayıştır.

Şirketinizde güçlü SEO bilgisine sahip tek kişi olabilirsiniz. Bu, pazarlama ekibinizi eğitme ve online satış yükünün sizin üzerinizde olduğu anlamına gelir. Tüm operasyonlarda iletişim kurmak, kurumsal bloklarla çalışmak ve risk almakta iyi olmanız gerekir. İş arkadaşlarınız stratejinize katılmazlarsa sizi yavaşlatabilirler.

Bir SEO Uzmanı, bir ajansta çalıştığında, ilgili profesyonellerden oluşan bir ekiple hızlı öğrenmenin keyfini çıkarır. Yüksek profilli markalardan, şirketlerden ve vaka incelemelerinden dolayı CV profilleri hızlı bir şekilde gelişir.

Ajanslarda çalışan SEO uzmanları ya da danışmanlar başarılarını çalıştıkları dönemde test edilmiş en iyi uygulamalara ve veri odaklı bir portfolyoya dayandırabilirler.

Bir şirket, genellikle düşük maliyetli, güvenli bir seçenek aradığında SEO ajansıyla çalışacaktır. Bu tür firmalar daha geniş bir deneyim arar ve tek bir profesyonelin SEO becerilerine güvenmek zorunda kalarak kumar oynamak istemezler.

Ajanslarda müşteri kayıplarının faturasının SEO Uzmanına kesilmesi ihtimali yüksektir; bu stresle başetmek ve alışmak durumundadır.

Serbest çalışan yani freelance SEO Uzmanı için kurum içi veya ajansta çalışan bir profesyonelden çok daha fazla dramatik zorluklar ve aynı zamanda fırsatlar vardır. Kendi kendilerinin patronudurlar ve iş yapma biçimlerini, maaşlarını ve çıkarlarını belirlemekte tamamen özgürdürler.

Serbest çalışan SEO Uzmanları tüm sorunları kendi başlarına çözmeleri gerekir. Pazarlama ve ağ oluşturma işlemlerini kendi başlarına yapmak ve genellikle düzensiz bir iş akışı ile uğraşmak zorunda kalırlar.

SEO, web sitenizi, daha fazla insanın bulmasını, sitenizi ziyaret etmesini ve onlara iyi bir deneyim sağlayacak şekilde geliştirme sürecidir .

İnternet ortamında yaşanan gelişmeler son yıllarda tüm ticareti etkisi altına almıştır. Bu sektör öyle büyük bir alan haline geldi ki, dünyadaki ticari çalışmaların önemli bir bölümü internet üzerinden yapılıyor ve bir gün mutlaka tamamı internet üzerinden gerçekleşecek.

SEO, farklı arama motorlarında sitenizin tanınır hale gelmesi ve rakiplerine göre öncelik kazanması için gerekli uygulamalar ve stratejiler bütünüdür ve aşağıdaki gibi sıralanabilir.

 • Kurumsal ve özel sitelerin optimizasyon işlemlerini yürütür.
 • Sitenizdeki içeriklerin ve kodların analizi.
 • Google tarafından yapılan güncellemeleri takip ederek sitenize uygular.
 • Raporlama işlemi ve gerekli sunumlar.
 • Sitenizi üst sıralara taşıyacak anahtar kelimeleri belirler.
 • Sitenizin ara yüzü içinde yer alan ve kullanıcı dostu olmayan kodlama hatalarını belirler ve gerekli düzenlemeleri yapar.
 • Sitenizde SEO yapısına uygun olmayan tüm detayları analiz eder.
 • İnternet ortamında web sitenizin tanıtımını yapar.
 • Sitenizin tanıtımı için gerekli reklam kampanyalarını oluşturur ve en profesyonel şekilde yönetir.
 • Rakiplerinizi SEO çalışmalarını analiz eder.
 • Özgün ve kaliteli içerikler üreterek sitenize katkı sağlar.
 • Verdiğiniz bütçeyi en verimli şekilde kullanır.
 • Kelime araştırır, site içi linkleme ve olan içeriklerin optimizasyonunu tamamlar.
 • İçerikler hakkında editörlere yol gösterir.
 • Sosyal medya uygulamalarındaki reklam kampanyalarınızı yönetir.
 • Sosyal medyadaki SEO çalışmaları.
 • Web araçlarını kullanarak SEO istatistiklerinizi belirler ve gerekli planlamaları gerçekleştirir.
 • Size belli aralıklarla SEO raporları verecek toplantılar düzenler.
 • Sizlere temel SEO çalışmaları konusunda bir eğitim verir.
 • Web siteniz ani bir düşüş yaşadıysa olası sorunları belirler ve çözüm yollarını belirleyerek hayata geçirir.

Anahtar kelimeleri doğru şekilde hedeflemiyorsanız veya web sitenizin tasarımının inceliklerinin farkında değilseniz web sitenize yeterli trafik almak zordur. Yani, SEO’yu kullanmıyorsanız muhtemelen birçok fırsatı kaçırıyorsunuzdur.

Neden bir SEO Danışmanı ile çalışmanız gerektiğini merak ediyor olabilirsiniz. SEO’yu kendiniz ya da şirket içinde yapamaz mısın? Evet yapabilirsiniz; ama yapmamanız için birçok neden olabilir.

Örneğin, bir işletme sahibiyseniz, bir SEO çalışmasını yürütmek için zamanınız ve kaynaklarınızın olması pek muhtemel değildir. Bir SEO çalışmasının etkili bir şekilde yürümesini sağlamak için birçok alana yayılmış bilgiye enerjinizin tümünü yönlendirmeniz gerekir.

Rakabetçi bir sektörde şirket içi veya şirket dışı bir SEO uzmanı ile çalışmadan çevrimiçi başarı elde etmeniz pek olası değildir.

Profesyonel bir SEO Uzmanı bir projeyi kendi başınıza ele alma stresini azaltmanıza yardımcı olabilir ve doğru yapılmasını sağlar. Profesyoneller SEO konusunda eğitimlidir ve stratejinize harcadığınız paradan en verimli şekilde yararlanmanızı sağlayabilirler.

SEO uzmanı, projesinizin haritasını çıkarmak, endüstrinizi araştırmak ve web sitenize anahtar SEO bileşenlerinin uygulanması da dahil olmak üzere hemen her şeyle ilgilenecektir.

Bir profesyonel ile çalıştığınızdaarama sonuçlarındaki pozisyonunuzu garanti edilmese de rakiplerinizden eksik ya da üstün yanlarınızı öğrenmeniz garantidir.

Profesyonel SEO Uzmanları, unvanlarını bir nedenden ötürü taşırlar ve başarılı bir proje yürütmek için bilmeleri gereken her şeyi bilirler.

SEO sonuçlarının ortaya çıkması birkaç ay sürebilir, ancak yapılan her işin sizi başarıya yaklaştırdını analitik veri araçlarıyla gözlemleyebilirsiniz. SEO’nun en önemli yönlerinden biri rekabetinizi, çevrimiçi ortamda nasıl performans gösterdiğinizi ve rakiplerinize karşı avantaj elde etmenizi sağlayacak stratejileri keşfetmenizi sağlamaktır.

Doğru araçlar olmadan rakiplerinizin çevrimiçi performanslarını tam olarak anlayamazsınız. SEO uzmanları, yalnızca rekabetiniz için değil, kampanyanızın başarısını anlamak için ihtiyacınız olan araçlara erişebilir ve analizleri stratejik bir biçimde yorumlayabilir.

SEO çalışmanızın maliyeti için gerçekçi bir fiyat belirlemek üzere araştırma yapalısınız. Çevrenizde veya internette karşınıza çıkan SEO hizmetleri için ortalama fiyatın ne olduğuna dikkat edin. Bunu yapmak, çalışmanızdan istediğinizi elde etmek için ihtiyaç duyacağınız maksimum bütçe hakkında bir fikir edinmenize yardımcı olur.

SEO çalışmasına ne kadar harcamak istediğinize karar verin. Ortalama bir SEO çalışmasının maliyeti hakkında sahip olduğunuz bilgiler göz önüne alındığında, mütevazı bir kampanya için minimum tutarı harcamaya ya da daha ileri sonuçlar için bütçenizi ne kadar zorlayabileceğinize karar verebilirsiniz.

Bütçeniz ne olursa olsun, maksimum bir fiyat belirleyin ve bu değeri aşmayın. Bir çalışma için ödemek istediğiniz sınırı belirlediğinizde harcamaların artmasını önleyebilirsiniz. Maksimum bütçeyi belirleyerek, bütçe dışı hizmetleri listenizden çıkarabilirsiniz, böylece seçiminiz kolaylaşacaktır.

Çalışmak istediğiniz uzmanları araştırmalı ve ne kadar zamandır dijital pazarlama dünyasında olduklarına ve uzmanlık seviyelerine dikkat etmelisiniz.

Dijital Pazarlama bütçenizin büyük bir kısmını SEO’ya yatırırken elbette buna değmesini istersiniz. Bunu garanti altına almanın yolu beş yıldan fazla süredir faaliyet gösteren ve Google veya diğer saygın platformlarda tanınan bir uzman seçmektir.

Anlaşmadan önce, sorularınızı ve endişelerinizi nasıl karşıladığını ve ele aldığını daha iyi anlamak için birkaç farklı uzman ile telefonda konuşun. Doğru kişi tüm SEO sorularınıza kapsamlı cevaplar vermeli ve bir konu hakkında daha fazla açıklamaya ihtiyacınız olup olmadığını sormalıdır.

Uzmanların görevleri yalnızca etkili SEO hizmeti sunmak değil, aynı zamanda hizmetleri ile bir uyum sağlayacağını bildikleri şirketlerle ortaklık yapmaktır. İşletmenizi, sektörünüzü, rekabetinizi ve bir SEO çalışması ile başarmayı umduğunuz şeyleri sormalıdırlar.

SEO uzmanınızla şahsen tanışmanız gerekmese de, bazı işletme sahipleri bunu tercih etmektedir ve gayet doğaldır. Yüzyüze iş yapmayı tercih edenlerdenseniz
ve performansının nasıl gerçekleştiğini görmek, yapılan herhangi bir değişiklik hakkında konuşmak için aylık olarak düzenli toplantılar yapmak istiyorsanız bulunduğunuz şehirden bir SEO uzmanı ile çalışmalısınız.

SEO uzmanı ile çalışarak ne elde etmelisiniz?

 • Daha fazla web sitesi trafiği
 • Marka bilinirliği
 • Dönüşümler
 • Arama motoru sonuç sayfalarında daha yüksek sıralamalar

Tüm bu avantajlarla ilgileniyorsanız, organik SEO, işletmeniz için mükemmel bir seçimdir. SEO başlı başına bir dijital pazarlama stratejisi olsa da, aslında mümkün olduğu kadar etkili olmasına yardımcı olan pek çok diğer mikro-stratejiye ihtiyaç duyar.

SEO’nun tüm avantajlarından yararlanmaya hazırsanız, işinizin başarılı olmasına yardımcı olacak bir SEO Uzmanı arayışında olmanın zamanı geldi demektir. Bir SEO uzmanı ile çalışmaya karar verdiyseniz, projenize nasıl destek olabileceğimizi ortaya çıkarmak için bizi arayın.

Previously published on: https://yilmazsarac.com.tr

Orijinal İçerik (Previously Published On): https://yilmazsarac.com.tr/