SEO çalışmaları ile sürdürülebilir organik arama trafiği oluşturmak her web sitesi sahibi için gereklidir. İçeriğinizin SEO uyumlu olmasını sağlamak için hangi özellikler gerekir?

SEO uyumlu bir web sitesinin, Google’ın içeriğinizin yüksek kaliteli veya SEO uyumlu olduğunu düşünmesi için manüple etmekle ilgisi yoktur.

SEO uyumlu bir içerik için uygulanması gereken adımlar

SEO, temel olarak bir arama algoritmasının içeriğinize kolayca erişip anlayabileceği anlamına gelen “Arama Motoru Optimizasyonu” anlamına gelir. Büyük sırları yoktur, anlaması kolay ancak uygulaması biraz sabır ve zaman gerektirir.

İçeriğin, aranabilir bir ifade (anahtar kelime) ile eşleştirilmesi

Web sitenizde yayınlamayı düşündüğünüz, hakkında söylecek çok şeyinizin olduğu, ilginç ve yararlı olacağına inandığınız bir fikrinizin olması iyi bir başlangıç, ancak yine de kendinize sormanız gereken bazı sorular var.

Bu konuyu arayan var mı?

Bir içerik oluşturmayı düşündüğünüzde, Google’da bu konuya ilgi duyan meraklı olabilecek başka insanların olup olmadığını ve bu aranma hacimlerinin aşağı yukarı ne kadar olduğunu bilmeniz gerekir.

İnsanlar tam olarak nasıl arıyorlar? Hangi kelimeleri kullanıyorlar?

Bu soru web siteniz için organik arama motoru trafiği oluşturmaya yönelik kilit noktalardan biridir. İçeriğinizde ele aldığınız soruların yanıtlarını bulmaya çalışan kullanıcıların arama kutusuna ne yazdıklarını bilmeniz gerekir.

İnsanların Google, Yandex, Yahoo veya Bing arama kutusuna ne yazdığını bilmek, içeriğinizle alakalı ilginç açıları keşfetmenize, fikrinizi daha spesifik hale getirmek için daraltmanıza ve daha kullanışlı olması için genişletmenize yardımcı olacaktır.

Organik arama konumlarını bazen önemsemeyebilrisiniz; örneğin: belirlediğiniz anahtar kelimenin Bursa’dan mı yoksa İstanbul’dan mı daha çok arandığı bazen önemli olmayabilir ancak anahtar kelime araştırması yapmak yararlı bir uygulamadır.

Anahtar kelime araştırma süreci yıllar boyunca çok fazla değişmedi. Günümüzde kelime araştırma için daha fazla veri ve uygulama var, ancak süreç aynı.

Anahtar kelimelerinizi tanımlamanıza yardımcı olacak çeşitli araçlar vardır. İşte deneyebileceğiniz bir araç ve yaklaşım:

MOZ Anahtar Kelime Aracı (Keyword Explorer)

Anahtar terimlerin keşfedilmesini MOZ üzerinde anlatacağım. Birçok anahtar kelime aracı vardır ve hemen hemen benzer özelliklere sahiptir. Dilediğinizi tercih edebilirsiniz.

MOZ ücretlidir ancak bir aylık deneme sürümünden faydalanabilirsiniz. Çok yoğun olmayan bir web sitesinin temel SEO ihtiyaçlarının keşfedilmesi için yeterli bir süredir. Uzmanlaştıkça pro sürümüne geçebilirsiniz.

MOZ’un sunduğu anahtar kelime aracı belirlediğiniz bir anahtar kelime üzerinden kullanabileceğiniz benzer anahtar kelimeleri bulmanızı sağlar.

Yazdığınız kelimeye ait aranma hacmi, rekabet zorluğu ve organik tıklanma verilerini aldıktan sonra, bu anahtar kelimeye benzer terimleri keşfetmez için sayfayı aşağı çekin. Benzer ve en önemli anahtar kelimeleri göreceksiniz. Daha fazla anahtar kelime keşfetmek için “See all suggestion” linkine tıklayın.

Bu aşağamada anahtar kelime fikirlerini, benzerlik, belirli kelimelere odaklama veya aranma hacimlerine göre filtreleyebilirsiniz. Yeni açılmış web sitelerinin bu listeden 3 ila 7 kelimelik anahtar kelimeleri hedeflemeleri daha kısa sürede sıralama almalarını sağlayabilir.

Anahtar Kelime Rakip Analizi

Belirlediğiniz anahtar kelimede ilk sayfada sıralanan rakiplerinizin özelliklerini keşfetmek için SEO aracına ihtiyacımız yok. Terimi Google’a yazarak sonuçları dikkatlice incelemeniz, en azından ilk beş sonucun içeriğini tamamen okumanız gerekir.

İlk beş içeriği okuduktan sonra kendinize şu soruyu sorabilirsiniz. “Hangi içerik en iyisi?” ve eğer ilk sırada değilse neden?

SEO aracı yardımıyla, en iyi içeriğe sahip olmadığı halde ilk sırada olan rakip web sitesini analiz edebilirsiniz. Bu araçların ilgili sekmesinin adı genelde “SERP Analyze”.

Anahtar kelimede sıralanan sonuçlarda, alan adı ve sayfa otoritelerini, benzer konuda yazdığı diğer içeriklerin sayısını ve niteliği inceleyin. Bulduğunuz detaylar arama motoru optimizasyonu konusunda önemli bilgiler edinmenizi ve tecrübe kazanmanızı sağlayacaktır.

Anahtar kelimelerin yerleştirilmesi

Anahtar kelimelerin sayfada ne şekilde, neresinde kullanıldığı, kullanıcıların ve içeriğin ne hakkında olduğunu anlamasına yardımcı olarak daha hızlı sıralama almasını sağlayabilir.

Bununla birlikte, bazı web sayfaları ilgili anahtar bir kez bile geçmediği halde ilk sırada olabilir. Bunun nedeni, algoritmaların bir içeriği, anahtar kelimenin bire bir eşleşmesinin ötesinde analiz edebilmesidir.

Kaliteli bir içerikte, anahtar kelimelerin konu başlağında, sayfa URL’sinde, H başlık etiketlerinde, ilk ve son paragraflarda, görsel isimlerinde-alt etiketlerinde ve içerikte gerektiği kadar kullanılması daha erken sıralama almanızı sağlayabilir.

Buna karşılık kötü yazılmış ve kullanıcıların ilgi göstermediği bir içerikte anahtar kelimeleri nerede kullandığınız anlamsızlaşır, hatta içerikle alakalı olmadığı için olumsuz etkiler yaratabilir.

Anahtar kelime yoğunluğu uğruna içeriğimizin kalitesini veya anlam bütünlüğünü feda edemeyiz. Aslında, bu anahtar kelimeleri sayfada kaç kez kullandığımıza dikkat etmemiz bile gerekmez. Bu terimlerle ziyaretçileri ve arama motrounu içeriğimiz hakkında bilgilendirmek için kullanıyoruz.

Yalın bir ifadeyle, ziyaretçi sayfanıza giriş yaptıktan sonra arama kutusuna yazdıkları terimleri sayfada açıkça görmelidir. Bu şekilde kullanıcılar aradıkları şeyi bulduklarıı görecek ve sayfayı terketmeyecektir.

Google’da önde çıkma, anahtar kelimelerinizin sayfada görünmesini sağlamak, ziyaretçinin ilgisini arama motoruna kanıtlayarak gerçekleşir. Arama motoru optimizasyonunda anahtar kelimelerin doğru kullanımı kullanıcıyı sayfada tutma konusunda yardımcı olur.

WordPress kullanıyorsanız, web sayfalarınızdaki anahtar kelime ağırlığını ve kullanımını ölçen Rank Math ve Yoast gibi SEO eklentilerinden faydalanabilirsiniz. Bu araçları SEO uyumlu makale programı gibi kendiliğinden makale üreten yazılımlar değildir. Sadece web sitenizi analiz ederler.

Ayrıca makale spin veya otomatik makale oluşturucu yazılımların kullanmanız web sitenize ciddi derecede zarar verebilir. Google’ın anlam bilim (semantik) konusunda dünyadaki en gelişmiş teknolojiye sahip olduğunu ve bu tür yapay uygulamalara karşı özellikle hassas olduğunu unutmayın.

SEO’da Anlamsal Analiz

Google arama sonuçlarını, arama sorgusunu bire bir eşleştirerek sıralamaz. Her bir sorgu bağlamını ve arama yapan kişinin niyetini anlamaya çalışır. Bu bağlamı daha iyi eşleştirmek ve arama amacına yönelik optimize etmek için her bir sorguyu ilgili kavramlara kümeler ve içeriğinizin semantik analizini yapar.

İçerik çeşitlendirme

Algoritmalar metin içeriği daha fazla temel alsa da kullanılar görselliği sever, YouTube video ve resim görmeyi bekler. Google, içerik çeşitliliği talebini kabul ettiğinden içerik biçimlerinin tümüne önem verecektir. Özellikle videolar arama motoru sonuç sayfalarında daha fazla görüntülenme ve daha iyi sayfa katılımı gibi birçok düzeyde SEO’yu geliştirir. Bunu göz önünde bulundurarak, yazılarınızın değerini artırmak ve SEO değerini artırmak için içeriğin çeşitlendirilmesi gerekir.

Orijinal İçerik (Previously Published On): https://yilmazsarac.com.tr/
Sizlere daha iyi bir gezinme deneyimi sağlamak için çerez kullanılır.