Sıkça dile getirildiği halde kesin olarak doğrulanamayan ya da daha önce muhtemelen hiç duymadığınız birçok SEO olgusu ve istatistiği vardır.

SEO konusunda bloglarda çeşitli durumlarda işe yaradığı iddia edilen bazı kavramlar ve yöntemlerden bahsedilir, ancak ileri düzey SEO uzmalarının bile çevrimiçi pazarlama dünyasında sürekli gerçekleşen değişimlere ayak uydurması kolay değildir.

Sıkça dile getirildiği halde kesin olarak doğrulanamayan ya da daha önce muhtemelen hiç duymadığınız birçok SEO olgusu ve istatistiği vardır.

Tekrarlayan içerik nedeniyle siteniz daha düşük değerlendirilmez (Duplicate Content)

Tekrarlayan içerik basitçe aynı metin bloğunun birçok sayafada görünmesidir. Arama motorları tekrarlayan içeriği direkt olarak düşük değerlendirme nedeni olarak görmezler. Herhangi bir cezaya maruz kalma ihtimali olan içerik kopyalanan içeriktir. Yani başka bir web sitesine ait içeriğin atıfta bulunulmadan kullanılmasıdır.

Google’ın yinelenen içeriğe bir cezası yoktur. Ancak, benzersiz içeriği ödüllendirebilir ve site değer katan özelliklerle ilişkilendirebilir. Yinelenen içerik filtrelenir, çünkü Google yeni içeriğe daha fazla ilgi gösterir. Google’ın yeni içeriğinizi hızla keşfetmesini istiyorsanız, XML site haritası göndermelisiniz. Sıralamamıza zarar veren yinelenen içerik değil, benzersiz içeriğinizin olmamasıdır.

Web sitenizde aynı içerik birden çok sayfada gösteriliyorsa kolaylıkla yapabileceğiniz ilk şey kanonik etiketler kullanmaktır. Kanonik etiket, arama motoruna ilk yayınlanan orjinal sürümün adresi belirtir. SEO sıralamanızı analiz etmek istediğinizde yinelenen içerik sorunlarınızı ele almanız gerekir.

Backlink almadan iyi sıralama alınabilir mi? Bizzat tecrübe ettiğim için rahatlıklıkla yanıtlayabilirim. Evet, geri bağlantıları sıralama faktörü olarak değerlendiren Google’da bile backlink almadan iyi sıralanabilirsiniz.

Diğer arama motorlarına bakacak olursak Yandex arama motoru geri bağlantıları bir sıralama faktörü olarak değerlendirmez. Google ise, geri bağlantıları sıralama faktörü olarak değerlendirmekten vazgeçmeyi düşündüklerini, ancak hala web sitelerini değerlendirmede işlerine yaradığını ifade etti.

Sosyal Medya etkinlikleri sıralamanızı önemli ölçüde etkiler

Arama sonuçlarında ilk sıralarda bulunan web sitelerinin sosyal medya etkinlikleri fazladır. Sosyal medyada daha fazla etkileşim nedensellik de dikkate alınarak arama sonuçlarında yüksek konumlandırılma ile ilişkilendirilmektedir.

Daha yüksek sıralamaların Facebook, Linkedin ve Pinterest gibi sosyal medya platformlarında daha fazla sayıda paylaşımlarla ilişkili olduğu görülmekte, yine de bu platformlar arasında daha sıralanma ile en güçlü korelasyon Facebook paylaşımları ile oluşmakta.

SEO’da kolerasyon nedensellik anlamına gelmese de sosyal medya ile SEO arasında açıkça hissedilebilen yüksek bir kolerasyon vardır.

Facebook etkileşimleri Google arama sıralamalarını etkiler. Sanırım, organik sıralanmanın, kullandığınız SEO taktikleri veya sosyal medya stratejisi ne olursa olsun hemen ortaya çıkmadığını bilmek için SEO uzmanı olmanıza gerek yok.

Rich Snippet (Zengin Kartlar) sıralama faktörü değil

Zengin kartları arama sonuçlarına ekstra bilgi ekler, ancak Google’a göre sıralamaları etkilemezler. Google, zengin snippet’lerin şu anda site sıralamaları üzerinde doğrudan bir etkisi olmadığını belirtmiştir.

Google’a reklam vermek organik sıralamanızı yükseltmez

Google reklamlarının organik sıralamanız üzerinde dirak etkisi yoktur ancak, insanların web sitenizi keşfetmesi ve tekrar gelebilmesi için bir kapı açar. Web sitenizi Google Reklamları ile keşfeden bir kullanıcı bir daha ki sefere arama çubuğuna işletmenizin adını yazarak gelebilir. Sürekli gelen ziyaretçiler önemli bir sıralama faktörüdür.

Resimler, nesne algılama teknolojisi sayesinde önemli bir sıralama faktörüdür

“Resimlerde “Nesne Algılama” teknolojisi, kolayca değiştirilemeyen fazladan bir sıralama sinyali katmanı ekler.” Google, resimlerdeki nesneleri tanıyabilir, ve sayfanızın sıralanması ile ilişkilendirebilir. Web sayfasının içeriğini iyi ifade eden detaylara sahip görseller organik sıralamayı olumlu etkiler.

Arama Değerlendirici Personel

Özellikle yüksek hacimli anahtar kelimeler ve hassas içerikli arama sonuçlarını değerlendiren Google çalışanları vardır. Dünyada toplam 40 bin kişi olduğu söylenmektedir.

Not: Google’da her saniye 40 bin arama yapılır.

u kişiler sonuçların kalitesini değerlendirir. Farklı ülkelerden, farklı dillerde arama değerlendiricileri farklı dilde yazılmış içeriği daha iyi  anlamaya çalışır.

Videolar avantaj sağlayabilir

Anasayfanızda video yayınlamanız sıralamanızı direk etkilemeyebilir, burada videonun popülerliği, sayfanıza ne kattığı önemlidir, yine de TO’nuzu yükseltebileceğinden avantaj sağlayabilir.

Video, ziyaretçilerinizi web sitenizde daha fazla kalmasını sağlayabilir ve bu da arama motorları tarafından bir sıralama faktörü olarak görülecektir.

%100 garantili SEO istatistiği, ipucu veya ilk sıraya yükselme formülü yoktur. Tartıştığımız SEO stratejileri site içi SEO, e-ticaret SEO veya içerik stratejileri konusunda size yardımcı olabilir.

Previously published on: https://yilmazsarac.com.tr

Bu gönderi Blog’ te gönderildi ve ’ te etiketlendi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir