Bu SEO rehberinde “arama motoru optimizasyonu” konusu tüm önemli yönleriyle ele alındı. Burada açıklanan SEO bilgilerini biraz pratikle birleştirerek web sitenize nitelikli trafik çekebilirsiniz.

SEO hakkında merak ettikleriniz,  Tüm Önemli Yönleri ile Arama Motoru Optimizasyonu

Bu rehberde “arama motoru optimizasyonu” konusu tüm önemli yönleriyle ele alındı. Burada açıklanan bilgileri biraz pratikle birleştirerek web sitenize nitelikli trafik çekebilirsiniz.

SEO, “Arama Motoru Optimizasyonu” anlamına gelen “Search Engine Optimization” kavramının kısaltmasıdır. Bir web sitesine, sahibinin hedefleri doğrultusunda alakalı trafik çekmek ve dönüşüm sağlamak için, kullanıcı hedef kitlelerine arama motorlarının çalışma prensiplerini gözeterek iyi bir deneyim sağlamak üzere gerçekleştirilen çok çeşitli strateji ve uygulamalardır.  

SEO başarısında web sitesini ziyaret eden kullanıcıların sadakati esastır. Ancak, çok hızlı oluşan ve dağılan devasa bilgi çeşitliliği nedeniyle arama motorlarının bilgiyi kısa sürede doğrulayamaması, kullanıcı deneyimini tam olarak kıyaslayamaması ve kullanıcının da en doğru bilgiyi tercih ettiği varsayılamayacağı için oluşan gri alanda SEO uygulamaları Google gibi botları manüple etme eğilimindedir.  

Arama Motoru

Arama motorlarının çalışma prensibi, kullanıcılara aradıkları bilginin bulunduğu en güvenilir web sitesinin ilgili sayfasını göstermek için sürekli geliştirdikleri algoritmalara dayanmaktadır.

Bu algoritmalar bir web sitesindeki mümkün olan tüm aktiviteleri izler, zaman içinde değerlendirir ve arama sorgularına karşılık geldiklerinde topladığı verilere göre sıralar. Arama motorları bazen yetenekleriyle kendilerine hayran bırakırken bazen de şaşırtıcı bir biçimde anlaşılması güç sonuçlar getirebilir.

SEO Kavramları

Web sitelerinin özelliklerinin optimize edilmesinde kullanılan bazı kavramlar.

Algoritma Nedir?

Algoritmalar, arama motorları tarafından bir web sayfasının arama motoru sonuç sayfasındaki konumunu belirlemek için kullanılan matematiksel formüllerdir. Algoritma, arama motorları tarafından sürekli güncellenir ve döndürülen sonuçların alaka düzeyini artırmak için kullanılır.

Alt Etiketi

Alt etiketi görselleri tanımlamak için kullanılan bir HTML etiketidir. Bu alternatif metin kullanıcının faresi bir resmin üzerine geldiğinde veya tarayıcı bir resmi gösteremediğinde çerçeve içinde görüntülenir. Alternatif etiketler, sayfaları yalnızca metin modunda görüntüleyen ve genellikle görme engelli kişiler tarafından da kullanılır. Bazı arama motorları Alt metinleri algoritmalarında bir sıralama faktörü olarak kullanır.

Anchor Text

Anchor bağlantılara eklenen bir html etiketidir. Kullanıcı bağlantıya tıklarsa karşısına nasıl bir web sitesi geleceğini tahmin etmesini sağlar. Doğru kullanıldığında faydası olabilir.

Otorite – Yetki

Otoriter ya da yetki siteler belirli bir konsept içinde güvenilir sitelerdir, doğal olarak yüksek kalitede alakalı bağlantılar çekerler, arama sonuçlarında buna göre ödüllendirilirler. Genellikle yüksek otoriteye sahip web siteleri, belirli bir konuda profesyonel ve ayrıca çok sayıda geri bağlantı alan web siteleridir.

Geri bağlantılar yani backlink’ler, gelen bağlantılar olarak da bilinir. Bir web sitesine yönlendiren eden bağlantılara geri bağlantı denir. Geri bağlantıların sayısı ve kalitesi arama motoru algoritmasında önemli faktörler olarak kabul edilmektedir.

Black Hat SEO

Black Hat SEO, bazı seo uzmanlarının web sitelerini tanıtmak için kullandığı aykırı teknikleri tanımlamak için kullanılan terimdir.

Bu teknikler, arama motorları tarafından yayınlanan yönergelere aykırıdır ve çoğu durumda kullanımları bir sitenin cezalandırılmasına veya arama motoru listelerinden çıkarılmasına neden olabilir. White Hat SEO ise bunun tam tersidir.

Hemen Çıkma Oranı

Hemen çıkma oranı, herhangi bir bağlantıya tıklamadan veya web sitesinde farklı sayfaları ziyaret etmeden siteyi terkeden kullanıcıların yüzdesini ifade eder, önemli bir sıralama faktördür.

Call to Action

Call to action, harekete geçirici mesaj anlamına gelir. Kullanıcıyı bir eylemi gerçekleştirmeye teşvik etmek için verilen bilgi istemidir.

Tıklama Oranı (CTR)

CTR, tıklama Oranı (TO) anlamına gelir. Bir bağlantıyı gerçekten tıklayan kişilerin yüzdesinin bir göstergesidir. Örneğin, bir bağlantıyı görüntüleyen her yüz kişiden 5’i bağlantıyı tıklarsa, %5’lik bir TO’ya sahip olur

Dönüşüm

Dönüşüm, bir web sitesi kullanıcısının belirli bir hedefi tamamlamasıdır. Bir satışı tamamlamak, bir bültene kaydolmak vb, hedefleri tamamlayan kullanıcıların yüzdesini ifade eder.

Tarama (Crawl)

Crawl, arama motoru örümcekleri veya robotlarının özel olarak bir web sitesini taraması veya bir siteden/sayfadan diğerine bağlantıları takip ederek web üzerinde gezinerek tarama yapmasıdır.

Dizin (index)

Google, taradığı her sitenin ayrıntılarını içeren geniş bir veritabanına sahiptir. Google’ın dizini, Google tarafından arama sonuçlarında görünmesi için seçilen web sayfalarını ifade eder. Arama motoru örümceğinin tarama işlemini de ifade eder.

SEO veya arama motoru optimizasyonu, bir web sitesini arama motorlarında üstte sıralanmasını sağlamak ve hedeflenmiş trafik elde etmek için optimize etme işlemidir. Hedef anahtar kelime öbekleriniz için Google gibi arama motorlarında üst sıralarda yer alabilen web siteleri daha fazla tıklama alabilir.

SEO Açılımı Nedir?

Kısaltması, “Search Engine Optimization” kelimelerinin baş harflerinden oluşur. Türkçesi Arama Motoru Optimizasyonu”‘dur. Web sitelerini kullanıcılara en iyi deneyimi suncak şekilde tasarlarken, arama motorları için de taranabilir ve güvenililir hale getirmek için yapılan birçok site içi ve site dışı optimizasyonlardan oluşur.

SEO hakkında internette yeteri kadar kaynak mevcuttur. ancak SEO’nun en büyük zorluğu gerektirdiği zamandır. Bu zamanı azaltmak için deneyim ve tecrübe gerekir.

“SEO Uyumlu” Ne Demek?

Web sitelerinn içeriğinin kalitesi ve arama sorgularıyla alakası programlar yani arama motoru algoritmaları tarafından değerlendirilir. Bu algoritmalar çok hızlı işlem yapabilse de insan algısının yakınlarına bile yaklaşamaz. Sadece daha önce tecrübe ettikleri bilgilere göre yorum yapabilirler.

Bu nedenle web içeriği insanlar için tasarlanırken makineler için de anlaşılabilir hale getirilir. Ek olarak arama motorları trilyonlarca içeriği taramak zorundadır, bu işlemi kolaylaştırma için bazı teknik uygulamaları zorunlu kılar.

SEO Neden Gereklidir?

SEO Çalışması daha uzun süreli dönüşümler sağlar ve sosyal medya imajı için daha önemli olabilir. SEO, birçok yönden web sitenizin veya diğer çevrimiçi varlıklarınızın temel taşlarından biri olmaya devam edecektir.

Arama algoritmasına yapılan her güncelleme ile Google ve diğer arama motorları gelişerek kaliteyi daha iyi bir biçimde keşfedebilmektedir.

Arama Motoru Optimizasyonu çok önemli bir dijital pazarlama faaliyetidir. Arama motorlarının gelişmesine bağlı olarak, SEO Hizmetinin öngörülebilir gelecekteki etkisi sona ermeyecektir.

Son zamanlarda, sesli ve görüntülü aramaların çok önemli olacağı belirtilmektedir ancak; bu tür aramalar da geleneksel metin tabanlı içerikle benzer değerlendirmelere bağımlıdır. Bu bağlantı, var olduğu sürece SEO teknikleri önemini devam ettirecektir.

SEO ve Google İlişkisi

Google en çok kullanılan arama motorudur çünkü teknolojisi kullanıcılara en ilgili sonuçları getirme konusunda diğerlerinin önüne geçmiştir. Bu nedenle internette görünür olmanın hedeflendiği SEO çalışmalarında en büyük rehber haline gelmiştir.

SEO olmadan insanların web sitesini bulması daha zordur. Eğer siz yapmazsanız rakiplerinizden bazıları mutlaka SEO yapacak ve daha zayıf rakipler dahi, SEO kampanyaları ile kolayca SEO yapmayan bir web sitesinden daha fazla potansiyel elde edebilecektir.

İnternetten ürün ve hizmet alımının diğer satın alma türlerine oranı her geçen gün artmaktadır. Şuan dahi hemen herkes internet üzerinde ürün ve hizmet araması yapıyor. SEO hiç bitmeyen bir süreçtir. İlerlemiyorsanız ve konumunuzu geliştirmiyorsanız, rakiplerinize karşı bir çok anlamda konum kaybediyorsunuz demektir.

SEO Hizmeti Nedir?

SEO Hizmeti, arama sonuçlarında doğal bir şekilde yükselmek için gereken önemli bir dijital pazarlama faaliyetidir. Hizmeti tanımlarken öncelikle ve en önemlisi, web sitelerini geliştirmek için yapılan tüm eylemler doğaldır ya da öyle olmalıdır.

Geliştirmelerden elde edilen verim Google’dan gelen organik trafikle ilgili verilerle ve dönüşüm hedefleriyle doğrulanmaktadır.

SEO fiyatları hedeflere göre belirlenir. Rekabetiniz ve optimizasyonlar için gerekli süre temel alınır.

Teknik SEO Nedir?

Teknik SEO, arama motorlarının web sitesinin sayfalarını keşfetmesine, taramasına ve dizine eklemesine yardımcı olmak için içeriği, tasarımı ve kod yapısını geliştirir.

Teknik SEO gereksinimlerinin başarılı bir şekilde uygulanması, sitenin tüm cihazlardaki sayfa performansını ve dolayısı ile kullanıcı deneyimini optimize eder. Web sitesinin arama motoru sonuç sayfalarındaki görünürlüğünü ve sıralamasını iyileştirerek sayfalara daha fazla organik trafik gelmesini sağlar.

Teknik SEO içeriğin optimize edilerek pazarlanması ile yakından ilgilidir. Yayınladığınız içeriği arama motorları için daha erişilebilir ve taranabilir hale getirerek içerik pazarlama stratejinizi destekler ve geliştirir. Web sitenizi ziyaret eden herkes için daha faydalı hale getirir.

SEO Uzmanı Nedir?

SEO Uzmanı, bir web sitesinin geliştirilmesinin tüm aşamalarında, SEO’yu ilgilendiren tüm konularda analiz, danışmanlık ve uygulama yapan, teknik ve semantik bilgiye sahip kişilerdir.

SEO uzmanları yıllar içinde edindikleri deneyimlerini paylaşarak eğitim verir. Kavramları daha iyi tanıyarak SEO uzmanları ile daha verimli çalışabilirsiniz. Yaratıcılık gerektiren, stratejik ve tam zamanlı bir iştir.

SEO ‘dan Beklenenler

Bir SEO Uzmanı ile çalışmadan evvel gerçekçi beklentilerinizin olması gerekir. Eğer kısa bir süre içerisinde işiniz üzerinde büyük, olumlu bir etki yaratabilirsek ne mutlu. Ancak, çabalarımızın karşılığı olan daha fazla trafik ve dönüşümler, zaman gerektiren hedeflerdir.

Bir müşteri olarak kendinizi aldatılmış hissetmemeniz ve bizim de üzülmememiz için, projenin en başında ne kadar bütçe ve zamanda nelerin başarılabileceği konusunda bir uzlaşmaya varılması gerekir.

Yinelenen içeriğin tespit ve kontrol edilmesi

Yinelenen içerik, belirli bir içeriğin web sitesi içerisinde farklı sayfalarda bulunmasıdır. Belirli bir bölümü veya tamamı aynı içeriği birden fazla sayfada yayınlama web siteniz üzerinde olumsuz etki yapabilir.

Bu türden sayfaların tespit edilmesi, mümkünse kaldırılması, mümkün değilse kanonik etiketlerle asıl sürüme (tercih edilen) yönlendirilmesi gerekir.

Çoklu lisana sahip web siteleri için “hreflang” uygulaması

Çok lisanlı bir web sitesi, aynı içeriğin farklı dillerde yayınlanmasıdır. Çok dilli web siteleri yinelenen içerik sorunlarına neden olabilir. Bu nedenle, çok dilli sayfaların her birine Hreflang etiketi uygulanmalıdır.

Breadcrumbs, sayfaların genellikle sol üst köşesinde bulunan ve kullanıcıya hangi sayfada olduğunu ve anasayfadan o sayfaya gelinen yolu gösteren bağlantılardır. Breadcrums özelliği kulllanıcılar için bir tür navigasyon işlevi görürken, arama motorları için sayfa hiyerarşini anlamasına yardımcı olur.

Reklam yerleşimi

Adsense gibi çevrimiçi sponsor reklam gösteren web siteleri, reklamların seçimi ve yerleşimi konusunda dikkat etmelidir. Örneğin bir sayfadan diğerine geçerken açılan tam sayfa bir ekran hemen çıkma nedenidir. Kullanıcılar web sitelerine reklam izlemek için gelmez, dolayısı ile reklamlar ziyaret amacını rahatsız etmemelidir.

Sosyal Medyada Paylaşmayı Kolaylaştırmak

Mobil veya masaüstü kullanıcıların içeriği kolayca paylaşabilmesi için gerekli araçları web sitesine eklemek önemlidir. WordPress eklentileri ile sosyal paylaşım düğmeleri oluşturulabilir.

Backlink konusu dikkatle yaklaşılması gereken, doğal olmayan yöntemlerle edinilmesi riskli bir uygulamadır. Bu konudaki çalışmaların gerçekleştirildiği, yönergelere uygun olup olmadığı çok belirgin olmayan gri bir alan vardır, ancak önünde sonunda önemli olan iki bağlantı arasındaki alaka olacaktır.

Konuyla ilgilenen daha otoriter web sitelerine bağlantı vermek

Bu uygulamanın sıralamaya direkt olarak ne kadar faydalı olduğu tartışılır, çünkü çok fazla değişken vardır. Ancak, içeriğin tam olarak ne hakkında olduğu hakkında arama motorunu bilgilendirmek ve bağlantı suyu diye tabir edilen link dolaşımını desteklemesi açısından faydalıdır.

Geri bağlantılar, diğer sitelerden gelen, çeşitli türlerde referanslardır. Link satın alma tuzağına düşülmemeli, kullanıcılara gerçekten faydalı olarak doğal bağlantılar oluşturmaya odaklanılmalıdır.

Sosyal Medyada aktif olmak

Sosyal medya, organik trafiğe kıyasla daha kısa zamanda daha fazla insana ulaşma imkanı sağlayabilir. Yeni içeriğin sosyal medyada tanıtılması ve müşterilerin ihtiyaçlarının karşılanması noktasında ilgi çekici paylaşımlar yapılması önemlidir.

Forumlarda aktif olmak

Forumlar trafik çekmek için kullanılabilecek önemli platformlardır.
En basitinden Reddit ve Quora gibi forumlarda aktif olunabilir. Bu platformlarda gerçekten etkin olunabilirse ve değer verilirse, merak duygusu uyandırabilir, insanlar belirli bir web sitesine yönlendirilerek takipte kalmaları sağlanabilir.

Etkili bloglarda misafir yazarlık

Etkili, popüler bloglarda misafir yazarlık hala çok etkilidir. Önemli olan, konuk yazarlık yapılacak otoritesi yüksek web sitesiyle aynı niş içinde olmaktır. Konuk gönderilerle elde edilecek kaliteli bir backlink, yüzlerce düşük kaliteli bağlantıdan daha önemlidir.

Rakiplerin geri bağlantılarını bilmek arama sonuçlarını daha iyi değerlendirilmesini sağlar. Rakip bağlantıları keşfetmek için Moz, Ahrefs ve SEMRush gibi araçlar kullanılabilir.

Kırık bağlantı fırsatlarını keşfetmek

Chrome eklentileri ile web sitelerinde kırık bağlantı fırsatlarını tespit edebilirsiniz. Bu bir backlink oluşturma stratejisidir. Nişinizdeki bir web sitesinde kırık bir bağlantı bulduğunuzda, o sitenin web yöneticisini bilgilendirebilir ve içeriklerinizden birine yönlendirmesini önerebilirsiniz.

İnfografik Oluşturmak

İnfografikler kullanıcıların sayfada daha uzun kalmasını sağlar. Kolayca paylaşılabilir ve okunabilir görseldir. Tek yapmanız gereken infografik oluşturmak ve daha sonra paylaşılabilir ve gömülebilir hale getirmektir. İnfografikleri sitelerine yerleştirenlerden otomatik olarak backlink alırsınız.

Pogosick Azaltma

Mobil kullanıcılar genellikle hareket halinde, aceleci, bilgiye hemen ulaşma eğilimindedir. Metnin ana fikrini ilk satırlarda belirterek, sayfaya gelir gelmez geri tuşuna basma ve arama motoru sonuçlarına dönme eylemi anlamına gelen Pogostick etkisi azaltılabilir. Pogostick, hemen çıkma oranı ile alakalı, ancak aynı şey değildir.

Konu başlık etiketi (title) İyileştirme

Başlık etiketi HTML için “title” etiketi arasına yazılan, sayfanın ana konu başlığıdır. Başlık etiketinin tamamının arama sonuçlarında görünmesi için 65 karakterin altında olması tavsiye edilir.

Başlık etiketi hedef anahtar kelimeyi barındırmalı ve insanları tıklamaya teşvik edecek biçimde, faydacı, merak uyandıran bir biçimde yazılmalıdır.

Temel SEO Araçları

Google Arama Konsolu

İlk olarak web sitesinin teknik olarak doğru yapılandırılıp yapılandırılmadığını denetlemek ve sürekli kontol altında tutmak için site, Google Arama Konsolu’na kayıt edilmeli. Arama Konsolu (Google Search Console), bir sitenin Google Arama sonuçlarında durmunu izleme, yönetme ve taranabilirlik, mobil uyum gibi sorunları belirlemenize iyileştirmenize yardımcı olur.

Google Search Console URL Denetimi, site hakkında faydalı öngörüler sunar. Aslında, sitedeki URL’lerden herhangi birini URL çubuğuna yazdıktan sonra:

 • En son ne zaman tarandığını,
 • Son tarama durumunu,
 • Tarama hataları olup olmadığını,
 • Sayfanın doğru şekilde dizine eklenip eklenmediğini
 • URL’nin mobil uyumlu olup olmadığını,
 • Bağlı bir AMP sayfası olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Google Chrome Emülatörü ile Mobil ve Table Uyumluluğu Kontrolü

Google Chrome Emülatör Aracı, web sitesini farklı cihaz ekranlarında görüntülemek ve script, güvenli bağlantı ve daha birçok hatayı denetlemek için mükemmeldir. Masaüstü ekranındaki herhangi bir içerik, bu araç sayesinde çeşitliakıllı telefon simulasyonlarında görüntülenebilir.

Teknik SEO: Kontrol Listesi ve Araçlar

Teknik SEO hakkında çok düşünür ve konuşuruz. Farklı teknoloji ve ihtiyaçlar için oluşturulmuş web sitelerinin devamlı gelişim halinde olması, teknik SEO’nun da sürekli gündemde kalmasını sağlamakta. Bir de şu backlink meselesi var ki, yıllardır web siteleri ile uğraşmama rağmen tam olarak nasıl çalıştığından asla emin olamadım.

Geri bağlantılarınızı oluşturmak, yönetmek ve denetlemek kritiktir ve her geçen gün zorlaşıyor. Google kendisini geliştirdikçe, anlamsal arama daha fazla önem kazanıyor ve açıkçası eski taktiklerin eskisi kadar iyi çalışmadığı hissine kapılmadığım gün yok.

Teknik SEO Nedir?

Bildiğiniz gibi teknik SEO en basit tarifiyle, arama motorunun web sitemizde daha verimli çalışmasını sağlamaktır. Elbette tek başına yeterli değildir, ancak teknik SEO’nuz kötüyse, bu kez çok iyi bir içeriğe sahip olmak da tek başına yeterli olmayacaktır. Her zaman belirttiğim gibi, SEO’da her şey birlikte çalışır. Teknik SEO’yu temel olarak üç kısıma ayırmak mümkün.

Taranabilirlik

Web sitelerinin arama motorları tarafından en kısa sürede taranabilmesi ve kullanıcı deneyimine faydası bakımından, işleri kolaylaştıran ve güveni artıran fiziksel ve yazılımsal optimizasyonlardır.

Site Dışı SEO

Backlink dediğimiz, web sitelerine diğer sitelerden ya da ziyaretçilerin kendi kendine oluşturduğu bağlantıların yapılandırılma çabalarına Site dışı SEO diyorlar. Büyük oranda manipülatiftir. Google internetteki hareketliliği artırmak adına yapay backlinkleri bile hala sıralama faktörü olarak değerlendirmektedir. Yİne de yapay backlink oluşturarak yükselen sitelerin sıralamasında bir yükselme olsa da, 2 hafta içide gerilemeye başlamaktadır.

Site İçi SEO

Açıkçası SEO’yu günlük çalışma akışında site içi, site dışı ve teknik SEO gibi kavramlarla ifade etmek zorunda kalmıyorum. Çünkü bütün bu kavramlar, istisnalar olsa bile, birçok durumda benzer prosedürlerle yönetilir. Organik trafik çekmek için sıralamada iyi bir pozisyon almaktan bahsediyorsak enerjimizi ayırmamız gereken en önemli şey kullanıcıdır. Çünkü, her geçen gün, ziyaretçiye kattığımız değer arama motorları tarafından daha iyi ayırt edilebilmektedir.

Site içi SEO, yine basit bir ifadeyle, anahtar kelimeleri sayfalara uygun biçimde dağıtmak ve sayfaları birbirleriyle ilişkilendirmek için bağlantı oluşturmakttan ibarettir.

Teknik SEO hangi SEO çabalarını temsil ediyor?

Site Haritası

Site haritasını önemli olduğunu biliyorsunuz. Site haritaları arama motorlarına site yapısı hakkında bilgi verir ve yeni veya dinamik oluşan içeriği keşfetmelerini sağlar. WordPress kullanıyorsanız site haritası oluşturmak çok basittir. Zor olan site haritasına ne tür sayfaları dahil etmeniz gerektiğine karar vermektir. Bildiğiniz gibi WordPress üzerinde site haritasını genellikle kullandığımız SEO eklentileri vasıtasıyla oluşturuyoruz. Bu eklentiler istediğimiz sayfaları site haritasından çıkarmamızı sağlar. Rank Math SEO eklentisini tanıttığım yazıda konuyu detaylı anlatmıştım, isterseniz bir göz atabilisiniz.

Site haritalarında nelere dikkat etmeliyiz?

 • Site haritasına hatalı, yönlendirilmiş veya dizine eklenmesi engellenen URL’leri eklemeyin. Aksi halde arama motoru bir daha seferi site haritanızı ciddiye almayabilir.
 • Siteye her içerik eklendiğinde veya kaldırıldığında site haritasının güncellendiğinden emin olun. Eklentilere WordPress’e bile asla %100 güvenmeyin. Her şeyin doğru çalışıp çalışmadığını arada bir manuel olarak kontrol edin.
 • Site haritalarında içerik tipine göre önceliklendirme yapma konusuna girmiycem. Google’ın o değerleri salladığını sanmıyorum.
 • Site haritasını Arama Konsolunda da ayarlayın. Yani Google’a site haritanızı bildirin. Robots.txt dosyası ile de site haritası konumunu bot’a gösterebilirsiniz.
 • Google Önbelleğini kontrol edin, yanlışlıkla noindex yaptığınız içerik tipleri olabilir. Geçmişte bizzat yaşadığım bir hatadır. Bunu anlamak için farklı arama motorlarının sitenizin kaç sayfasını ön belleğe aldığını karşılaştırabilirsiniz.

Tarama Bütçesi

SEO’ya yeni başlayanlar yanlış anlayabilir, tarama bütçesinin parayla bir ilgisi yoktur. Burada ifade edilmek istenen, bir arama motorunun bir siteye taramak için harcamayı belirlediği kaynak ve zamandır. Tarama bütçesi,iyi optimize edilmiş bir sitenin daha hızlı taranacağı ve dolayısıyla daha sık taranarak, en güncel haliyle arama motoru öbelleğinde yerini alacağı fikrine dayanır.

Çift sayfalar, tarama bütçesinin boşa harcanmasının en yaygın nedenlerinden biridir. Sitenizdeki yinelenen sayfa içeriklerini, yinelenen başlık ve meta açıklama etiketlerine sahip sayfaları Screaming Frog aracı ile keşfedebilirsiniz.

SEO değeri olmayan sayfaları “noindex” yapmak

Sitenizin hangi sayfalarının arama sonuçlarında bir anlam ifade edip, etmeyeceğini düşünün: gizlilik politikası, şartlar ve koşullar, eski promosyonlar gibi sayfaları “noindex” yapabilirsiniz.

Site URL

Sitenizin adresinin tutarlı olmasını sağlayın. www’li ya da www siz versiyonlardan birini tercih edin ve diğerini tercih ettiğinize yönlendirin. Böylelikle arama konsoluna her bir versiyonu eklemek zorunda kalmazsınız.

Kırık linkler

Bir arama botu bir 4XX / 5XX hata sayfasına geldiğinde tarama bütçenizin bir kısmı israf olur. Bu nedenle, sitenizdeki tüm kopuk bağlantıları bulmak ve düzeltmek önemlidir. Kırık linkleri keşfeden chrome uzantıları veya ücretsiz online araçlar bulabilirsiniz. Bu konuda da yine Screaming Frog aracını kullanabilirsiniz. Ayrıca çok fazla sayıda 3xx yönlendirmelerinden kaçınmalısınız. Çünkü arama motoru örümceği çok sayıda 3xx yönlendirme keşfederse taramayı yarıda kesebilir, ayrılabilir.

Site Hızı

Söylemeye gerek yok aslında, bir şeyin hızlı ve sorunsuz çalışması her zaman iyidir.Ayrıca Site hızı ziyaretçilerinizin ilgisini dağıtmadan sitenizde hedeflediğiniz şekilde gezdirebilmek için çok önemlidir.

Teknik SEO Site Denetimi İçin Araçlar

 • Screaming Frog SEO Spider Tool & Crawler’ı önerilir, sorunları tanımlamak için ilk denetimde ihtiyacınız olan tek araç budur.
 • SEMrush – sahipsiz (orphan) sayfaları tanımlamak için iyidir.
 • Ahrefs – geri bağlantıları tanımlamak için iyidir.
 • Site Haritası Testi – SEO SiteCheckup.
 • Sitenizin Google Arama Konsolu’na erişmeniz gerekir.
 • Chrome için + tarayıcı + User Agent Switcher .
 • Hreflang.ninja – Bir sayfadaki rel-alternate-hreflang ek açıklamalarınızın doğru olup olmadığını kontrol eder.
 • PageSpeed ​​Insights – Google tarafından sunulan web site hız test aracı
 • Yapılandırılmış Veri Aracı – Google
 • Mobil Uyum Test – Google
 • Copyscape – Internet üzerinden yinelenen içerik arayan ücretsiz bir araçtır.
 • Siteliner – kendi sitenizdeki yinelenen içeriği keşfeder.

Previously published on: https://yilmazsarac.com.tr

Orijinal İçerik (Previously Published On): https://yilmazsarac.com.tr/
Sizlere daha iyi bir gezinme deneyimi sağlamak için çerez kullanılır.