Arama Motoru Optimizasyonu

SEO Uzmanlığı ve İlgili Hizmetler Hakkında Sık Sorulanlar

SEO ve ilgili uzmanlık hizmetleri hakkında sıkça sorulan sorular.

Şirketim SEO çalışması yaptırmalı mı?

SEO, şirketinizin geleceğine yapılan bir yatırımdır. Arama motoru optimizasyonundan elde edilen organik trafik, uzun vadede, ücretli arama trafiğinden çok daha yüksek bir yatırım getirisine sahiptir. Web siteniz, en önemli anahtar kelimeleriniz arandığında 1. sayfada değilse, çevrimiçi potansiyelinizin büyük bir bölümünü kaçırıyorsunuz demektir. Danışmanlık talep ederseniz, size web sitenizin ihtiyaçlarına özel bir SEO planı sunacak ve başarıya giden bir yol haritası sağlayacağız.

Çalışmalarınız yönergelere uygun mu?

Evet. Kullandığımız strateji ve tekniklerdeki ana prensip, en iyi ve en yeni uygulamaları takip ederken, Google’ın kurallarına uymaktadır.

Diğer SEO Uzmanlarından farkınız nedir?

Her SEO uzmanı size iyi bir sonuç vaad eder, ancak bizim bu vaadimizi destekleyen deneyim ve tecrübemiz var. Bursa’nın en büyük şirketlerinden bazıları ile çalışıyoruz ve bu konuda kanıtlanmış bir sicilimiz bulunuyor. Çoğu sektörde geçerli olanın aksine biz fikirlerle hareket etmeyiz. Çalışmalarımız gerçek verilere dayanır. Macera aramayız. Bize sadece daha iyi bir sıralama ve trafik elde etmek için para vermediğinizi biliyoruz. Gerçek sonuç markanızın itibarı ve dolayısı ile kasanıza giren paradır. Bunu bilerek, her gün işinizin çevrimiçi yüzünü geliştirmek için çalışıyoruz.

SEO müşterilerimi ve satışlarımı artırır mı?

Evet. Arama motoru optimizasyonu, bir web sitesinin arama sonuçlarındaki görünürlüğünü artırabilir. Bu artan görünürlük, potansiyel müşterilerinizin ürünleriniz veya hizmetleriniz hakkında daha fazla şey öğrenmesini sağlar.

Tek seferlik SEO denetimi yapıyor musunuz?

Evet. Web sitelerinin karşılaşabileceği SEO eksikliklerini teşhis etmek isteyen işletmeler için mevcut seçeneklerimiz var. Denetimlerimiz kapsamlı ve sağlam bir temele kavuşmak için nelerin tamamlanması gerektiği konusunda bir yol haritası sunuyor. 

Hangi ülkeler için SEO hizmeti veriyorsunuz?

50’den fazla ülke ve 20’den fazla dil için SEO denetimi ve TBM analizi yapabiliriz, ancak düzenli SEO hizmetimizi yallnizca İngilizce ve Türkçe konuşulan ülkeler için verebiliriz.

Hangi yazılımları kullanıyorsunuz?

Müşterilerimize her türlü avantajı sağlamak için bir dizi özel, sınıfının en iyisi SEO araçlarının yanı sıra bazı üçüncü taraf sistemler kullanıyoruz.

SEO ve TBM arasındaki fark nedir?

SEO, organik arama trafiğini arttırmak ve arama sonuçlarındaki konumları yükseltmek için yapılan bir dijital pazarlama stratejisidir. Bu strateji geleneksel olarak Ücretli Arama ile karşılaştırıldığında zaman içinde önemli ölçüde daha iyi bir yatırım getirisine sahiptir. TBM’nin yararı, trafik ve satışları çok daha erken gerçekleştirmeye başlamasıdır. SEO ve TBM hemen hemen her işletme için gerekli internet pazarlama stratejileridir. Sizin için hangisinin doğru olduğundan emin değilseniz, ücretsiz danışmanlık talebinde bulunabilirsiniz. İhtiyaçlarınızı karşılayacak bir strateji geliştirmenize yardımcı olabiliriz.

SEO'nun maliyeti nedir?

Bir SEO kampanyasının maliyeti, hedeflenen anahtar kelimelere, web sitenizin geçmişine, sektöre ve hedeflerinize ulaşmak için gereken iş miktarına bağlı olarak değişir. Her ölçekten işletmelerle çalışıyoruz ve gerçek sonuçlar veren uygun fiyatlı çözümlere sahibiz. Ücretsiz danışma ve fiyat teklifi için lütfen bizimle iletişime geçin.

Arama motoru nasıl çalışır?

Arama çubuğuna herhangi bir sorgu girdiğimizde, sonuçları listede daha yükseğe çıkarmak için yarışan pek çok farklı algoritma çalışmaya başlar. Bu algoritmalar kelime öbeklerini, anlamlarını temsil eden çok boyutlu vektörlere dönüştürmek için bir tür Word-Embedding kullanır. Sorgumuzdaki kelimelerin vektörleri, benzer kelimeleri bulmak için, önceden hesaplanmış büyük bir vektör veritabanıyla karşılaştırılır. Başka bir algoritma, sorgunuzla anlamlı bir ilişkisi olan sözcükleri bulmak için kavram ağı’nı tarar. Bu şekilde eş anlamlı kelimeler yerine doğrudan ilgili kelimeler içeren sayfalar bulunur. Bu sayfalar yine başka algoritmalar tarafından otorite, güven, konum gibi özelliklerine göre sıralanarak listelenir.

Adwords desteği veriyor musunuz?

Web sitenizin ücretli çevrimiçi reklam stratejisini gerçek verilere dayalı bir biçimde ortaya çıkarırız. Bütçeleme, bir TBM stratejisi oluşturmanın en önemli kısımlarından biridir ve Adwords kampanyalarınız için ne kadar ayırmanız gerektiğini anlamak kolay olmayabilir. Doğru bütçe dağılımına karar vermek için sizin adınıza mücadele edeceğiz. Farklı açılardan rakip TBM harcamasını ve stratejisini değerlendirecek, rakiplerinizin reklam bütçelerini ve anahtar kelimelerini ortaya çıkaracağız. Rakiplerinizden ve sektör liderlerinden binlerce reklam kopyası örneğine erişerek en çok kullanılan reklam metinleri, duygusal tetikleyicileri ve marka başlık, slogan ve sözlerini keşfedecek, bu fikirlere dayanarak size özel Adwords reklamlarını kusursuzlaştıracağız.

İnternette görünürlüğü yüksek olan işletmeler 10 kat daha hızlı büyümektedir! Sektörünüzdeki reklamverenlerin ne kadar harcama yaptığını gösterecek ve daha eksiksiz bir resim elde etmek için, rakiplerinizin web sitelerine TBM (Adwords) üzerinden getirilen trafik miktarını da keşfedeceğiz. Rakiplerinizin yıl boyunca nasıl bir değişim geçirdiğini anlayacak, buna göre. bütçelerinizi doğru bir şekilde dağıtmanıza yardımcı olacağız. Böylece yüksek sezona hazırlıksız yakalanmayacaksınız. Zamandan ve paradan tasarruf ederken, rakiplerinizin reklam kampanyaları konusundaki deneyiminden faydalanacak ve TBM hatalarını önleyeceğiz.

Arama motoru optimizasyonu (SEO) nedir?

SEO, bir arama motoru aracılığıyla insanları web sitesi içeriğine bağlamanın sanatı ve bilimidir. İyi SEO, potansiyel ziyaretçilerin internette ne bulmak istediklerini,  bu ihtiyaca uygun içeriğin nasıl sağlanacağını, arama motorlarının içeriğinizin kullanıcıları için uygun olduğunu fark etmesini sağlamak ve teknik olarak uyumlu hale getirme konusundaki derinlemesine bir anlayıştır. SEO başarısı yüksek olan web siteleri en önemli özellikleri: Ziyaretçi, içerik ve teknolojidir. Bkz: Seo nedir?

Sonuçları görmek ne kadar sürer

250’den fazla farklı sıralama faktörüne bağımlı bir web sitesinin iyi bir konuma gelmesinin ne kadar süreceğini tahmin etmek zordur. Deneyimlerimize göre müşterilerimiz ilk 90 günde uzun kuyruk anahtar kelimelerinde önemli bir gelişme ve 180 gün civarında daha rekabetçi arama terimlerinde iyi konumlanmaya başlar. SEO uzun vadeli bir stratejidir ancak tutarlı bir şekilde en iyi yatırım getirisini sağladığını kanıtlamıştır.

Anahtar kelime araştırmasını nasıl yapıyorsunuz?

Tüm sektörlerde anahtar kelimeleri analiz etmek için çeşitli araçlar kullanıyoruz. Her bir arama ifadesi için, arama hacmini, müşterinin işiyle olan ilgisini ve anahtar kelimenin rekabet gücünü belirlemeye çalışırız. 

Web sitemde değişiklik yapmak zorunda mıyım?

Normalde web sitenizi uygun şekilde optimize etmek için hiçbir yapısal veya tasarım değişikliği yapılmasına gerek yoktur. Yaptığımız işlerin çoğu, her sayfanın kodunda veya içeriğindedir. Genellikle, çoğu müşteri değişikleri bizim yapmamızı talep eder ancak, kendi bünyenizde uygulamayı tercih ediyorsanız net yönergeler de sağlayabiliriz.

Link oluşturuyor musunuz?

Backlink konusuna odaklı değiliz, işe yararlılığını çok sık sorguluyoruz. Faydasından ve herhangi bir risk taşımadığından emin olduğumuz bağlantılar kurmanıza yardımcı oluruz. Bağlantı kurma hakkındaki düşüncelerimiz için tıklayın.

Dış kaynak kullanıyor musunuz?

İşimiz çok geniş bir hizmet alanını kapsar. Örneğin logo tasarlayabiliriz, müşterilerimizin çok beğendiği tasarımlarımız olmuştur, ancak logo tasarımının SEO uzmanı tarafından değil gerçek bir sanatçı tarafından yapılması daha iyidir. Gerektiğinde dünyanın dört bir yanındaki işinin ehli insanlarla çalışırız.

Herhangi bir garanti veriyor musunuz?

Google, sıralamaları garanti ettiğini iddia eden şirketlerden uzak durulması konusunda uyarmaktadır. Biz müşterilerimize sürekli olarak en üst düzeyde hizmet ve sonuç sağlayan, Bursa’da lider bir dijital pazarlama ajansıyız. 1. sırayı garanti edemesek de, iyi sonuçları müşterilerimize sunduğumuzu kanıtlayan bir sicile sahibiz.

Google'dan ceza almış sitelere yardımcı olabilir misiniz?

Evet, Google cezalarını kaldırma yönergeleri konusunda deneyimliyiz. Web siteniz herhangi bir manuel cezaya maruz kaldıysa nasıl yardımcı olabileceğimizi öğrenmek için lütfen bizimle iletişime geçin.

E-ticaret sitelerine destek veriyor musunuz?

Evet. E-ticaret sitelerinin kendine özgü zorlukları vardır, ancak  uygulamalarımızdan başarılı sonuçlar alabilirsiniz. WooCommerce, Magento, Shopify gibi çeşitli e-ticaret platformlarında çalışabiliriz. E-ticaret SEO çözümlerimiz hakkında daha fazla bilgi için tıklayın.

E-ticaret sitelerine destek veriyor musunuz?

Evet. E-ticaret sitelerinin kendine özgü zorlukları vardır, ancak  uygulamalarımızdan başarılı sonuçlar alabilirsiniz. WooCommerce, Magento, Shopify gibi çeşitli e-ticaret platformlarında çalışabiliriz. E-ticaret SEO çözümlerimiz hakkında daha fazla bilgi için tıklayın.

SEO Müşterilerine Neler Sorarız?

SEO hizmeti almak isteyen müşterilerimize neler soruyoruz, hangi mülklere erişim istiyoruz? İlk sorular genellikle potansiyel müşteriler içindir?

Aşağıdaki mülklere erişim

  • Web sitenizin yönetim paneli
  • Google Arama Konsolu
  • Google Analytics
  • Google Adwords

Neden Adwords’e erişim? Adwords hizmeti de veriyoruz ancak verilmediği durumlarda da Adword paneline erişim önemlidir. Panelde ne tür arama sorgularının iyi performansı gösterdiğini anlamamıza yardımcı olabilecek birçok yararlı veri vardır. Bu bilgileri kullanarak SEO iyi bir strateji oluşturabiliriz.

Temel Hedefler ve KPI’ler Neler?

Başlangıçta hedeflerinizin gerçekçi ve ulaşılabilir olup olmadığı konusunda uzlaşmalıyız. Bu nedenle KPI ve genel hedeflerin en başta ortaya çıkarılması önemlidir.

SEO Bütçeniz ne kadar?

SEO için ne kadar süre boyunca, ne kadar bütçe ayırmayı planlıyorsunuz? BU soruya cevap vermek başlangıçta kolay olmayabilir, ancak SEO uygulamaları oldukça geniş bir alana ve bir o kadar da derine gidebilmekte.

Hedef kitleniz nedir?

Hedef müşteri kitleniz kimler, yaş, gelir, konum ve diğer demografilere ayrılmış ayrıntılı bir hedef kitle tanımı yapmak isteriz. Bu tanım sayesinde daha önce keşfetmediğiniz alanlar bulup, buralardan müşteriler edinmenizi sağlayabiliriz.

Başka hangi dijital pazarlama alanlarında faaliyetiniz var?

Diğer dijital pazarlama faaliyetleriniz veya klasik pazarlama faaliyetleriniz hakkında bilgilendirilmek isteriz. Böylelikle sizin için hangi kanalların yatırım getirisinin daha yüksek olduğunu ölçebiliriz.

Şu anda bir SEO AJansı ile çalışıyor musunuz, ya da daha önce çalıştınız mı?

Rakiplerimizi sıkı takip ederiz ve potansiyelleri hakkında genel bir fikrimiz vardır. Dha önce çalıştığınız SEO ajanslarını bilmek, stratejimizi oluşturmamız için önemlidir.

Google’dan ceza aldınız mı?

Potansiyel müşterilerimize Google’dan manuel veya algoritmik bir ceza alıp almadıklarını sorarız. Böyle bir durum varsa stratejimize etkisi olur.

SEO konusundaki bilginiz ne düzeydedir?

SEO’nun ne olduğunu, faydalarını, geel olarak uygulanmasını müşterilerimizin bilmesi bizim için önemlidir. Çünkü SEO konusunda bilgili bir müşteri ile çalışmak bizim için idealdir. SEO hakkında bilgisi olmayan firmalar söylentiler nedeniyle zaman kaybedebilir.

Rakipleriniz kimler?

SEO oyunu rakiplerle oynanır, yapılan tüm optimizasyonların ölçüsü rakiplere göredir. En önemli rakiplerinizi bilmek, onları sürekli takip etmemizi sağlar ve stratejilerinden faydalanmamız için olanak sunar.

Kurum içi SEO uzmanınız, web tasarımcınız veya grafik tasarımcınız var mı?

SEO’nun uygulama kısmını kendi bünyenizde üstlenerek tasarruf edebilirsiniz. İçerik üretimi gibi en önemli uygulamaları kurum içinde yapabiliyor olmanız avantaj sağlar, ancak bu görev paylaşımının niteliği ve sınırları en başta dikkatlice belirlenmelidir.