Belirli SEO pratiklerinde amaçlanan sayfa görüntüleme sayısı mı yoksa benzersiz ziyaretçiler mi daha önemlidir? Hangisine odaklanmanız gerektiği hedeflerinize ve kitlenize bağlıdır.

Sayfa Görüntüleme nedir?

Web sitenize geleni bir ziyaretçi, herhangi bir sayfayı tarayıcısı vasıtasıyla yüklendiğinde sayfa görüntüleme tetiklenir. Örneğin, bir bağlantıyı tıklarsanız ve sayfa yüklenirse, bir sayfa görünümünü tetiklediniz demektir. Bağlantıyı 10 kez tıklarsanız, 10 sayfa görüntüleme olarak sayılır.

Benzersiz Ziyaretçi Nedir?

Benzersiz bir ziyaretçi, sitenize erişen tek bir özgün kullanıcıdır. Ziyaretçinin sitenize eriştiği bilgisayar, tablet veya telefonun IP adresi tarayıcı vasıtasıyla belirlenir. Ziyaretçinin kaç ziyaret yaptığı fark etmeksizin, aynı cihazda ve aynı tarayıcıdan oturum gerçekleştirdiği sürece yalnızca bir ziyaretçi sayılır.

Örneğin, bu sayfayı bugün 1 kez ziyaret ettiğinizde, bir benzersiz ziyaretçi olarak sayılırsınız. Bu siteye bugün 10 kez daha gelseniz, yine tek bir ziyaretçi olarak sayılırsınız. Siteyi başka bir bilgisayardan veya cihazdan veya tarayıcıdan ziyaret ederseniz, yeni bir benzersiz ziyaretçi olarak sayılırsınız.

Sayfa Görüntüleme ile Benzersiz Ziyaretçilerin SEO açısından değeri

Sayfa görüntüleme sayısı adsense yayıncıları için önemlidir, çünkü her sayfa görünümü sayfadaki bir reklam gösteriminin bin görüntüleme başına değeri, (BGBM) esasına göre kazandırır. Sayfa görüntülemelerini artırmak için kullanıcı deneyiminden ödün verilebilmektedir. Haber sitelerinde görmüşsünüzdür. Bir konunun içeriğini slayt biçiminde verirler ve her paragrafı okumak için tıklama yapmanız gerekir. Bu tür stratejiler içeriğinize yeteri kadar güveniyorsanız uygulanabilir, ancak dengeli olmak gerekir.

Benzersiz ziyaretçiler metriği, kitlenizin büyüklüğü hakkında bir fikir verir. Bunun göreceli önemi sitenizin veya içeriğinizin amacına bağlıdır. Bir işletme iseniz, ziyaretçilerin site üzerinde seçtiğiniz yolu izledikleri sürece kaç sayfaya eriştiklerine çokönem vermeden sitenize gelen kullanıcı sayısını en üst düzeye çıkarmak isteyebilirsiniz. Niş bir yayıncıysanız ve henüz büyük bir kitleniz yoksa ziyaretçilerin sitede daha sayfa görüntülemelerini ve katılım göstermelerini beklersiniz.

Hemen Çıkma Oranı

Sayfa görüntülemelerini ve benzersiz ziyaretçilerinizi artırmak için en önemli faktör içeriktir. İçeriğiniz ilgi çekici ve kullanıcılarınızla alakalı değilse, kullanıcıların geri gelme ihtimalleri oldukça azalır. Hemen çıkma oranı, sitenizde bir süre kalan ziyaretçilerin, birkaç saniye içinde ayrılan ziyaretçilere oranıdır. Yüksek bir hemen çıkma oranı, ziyaretçilerin gördüklerini beğenmediğini veya aradıklarını bulamadıklarını gösterir.

Sayfada Geçirilen Süre Alaka ve Etkileşimi Gösterir

Sayfada geçirilen süre, kullanıcıların sunduğunuz içeriği gerçekten okuyor olduğunu gösterir. Sayfadaki ortalama süre ne kadar yüksek olursa, kitleniz o kadar ilgi çekici demektir. Bir adsense yayıncısı isesiniz, sayafa kalma metriğinin artırılması, reklam gösterim süresini uzatarak gelirinizi artırmak için bir kaldıraç işlevi görür.

Bu gönderi Blog’ te gönderildi ve ’ te etiketlendi.
Orijinal İçerik (Previously Published On): https://yilmazsarac.com.tr/