Prpfesyonel SEO, Google’ın bir kullanıcının sorgusuna en iyi ve en uygun cevabı sağlamak için, taradığı ve web dizinine eklediği web sayfalarının orijinalliğine ve alaka düzeyine dayalı olarak getirdiği arama sonuçlarını mümkün olan en doğal yollardan geliştirmektir. Google, sonuçları oluştururken birtakım sinyalleri kullanır ve Profesyonel SEO bu sinyalleri geliştirmek ve etkilemek için teknik ve yaratıcı aktivitelerin kullanılmasıdır.

Profesyonel SEO’nun amacı, kullanıcının sorgusunu yanıtlamaya yardımcı olan, son derece kullanışlı, kaliteli ve uzman düzeyinde içerikle mükemmel kullanıcı bir deneyimi sağlamaktır.

Basically, this is part of my collection to promote black stock images.
Photo by Benjamin Dada / Unsplash

SEO Profesyoneli: SEO Uzmanı

SEO Uzmanı olmak için SEO hakkında bilinmesi ve tecrübe edilmesi gereken bir çok şey vardır. Teknik ve yaratıcı becerilerin yanı sıra deneyim kazanabilmek için uygun bir SEO eğitimi ve devamında öğrenilenlerin uygulanarak tecrübe edilmesi gerekecektir.

SEO Uzmanı web siteleri vasıtası ile, bir ürün veya hizmetin sunumunda, insan ve makine deneyimini geliştirir ve aralarındaki farkın tamamlayıcısıdır.

Web sitenizin hem faydalı hem de görünür olması için yapısının ve içeriğinin makinelere uyumlandırılması, yani arama motorlarının anlama kabiliyeti ile eşleştirilmesi gerekir.

Organik Arama Nedir? – Xemantic®
Organik arama hakkında bilmeniz gerekenleri, SEO’ya yeni başlayanların veya web sitesi sahiplerinin anlayabilecekleri, yanlış anlamalara açıklık getirebilecek yalın bir formda özetleyemeye çalıştım.

Herşey insan içindir. İnsanların vakit harcamadığı, etkileşimde bulunmadığı ve tavsiye etmediği web sitelerinin başarılı ya da en azından kalıcı olamayacağını iyi anlamak önemlidir.

SEO, çevrimiçi bilinir olmak, görünür kalmak, daha fazla müşteri kazanmak, daha çok satış yapmak gibi hedefleri olan her kurumun web sitesinin ilk kurulumdan itibaren uyumlandırılması gereken, rekabeti karşılayabilecek teknoloji, deneyim ve içerik kalitesi ile belirlenen, stratejilere göre lüzumlu olan dijital pazarlama bileşenlerinin mümkün olan en etkili kullanımıdır. SEO, hedeflerin, rakiplerin ve pazarın tanımlanması ile başlar.

Çevrimiçi hedeflerinize yol alırken, rakiplerinizin etkinlikleri, başarı için ne kadar çaba harcanması gerektiği konusunda belirleyici unsurdur. SEO’da rekabet, temel anlamda, insanlara ihtiyaç duydukları bilgiyi vermek, sitede geçirdikleri zamanı iyi bir deneyime dönüştürmek ve bunu Google’ın beklediği bir formda sunabilme yarışıdır.

Bir web sitesiyle alakalı anahtar kelimeleri tanımlayan araştırmacılardan, optimize edilmiş metinler hazırlayan yazarlara, algoritmaları inceleyen ve sıralamalaeı iyileştirmek için en iyi uygulamaları öneren analistlere kadar dijital pazarlama alanındaki farklı rollere uygulanabilecek geniş bir terimdir. SEO uzmanı ve SEO danışmanı  bir çok durumda aynı kişidir.

SEO uzmanı tarafından yapılan çalışmalar iki grupta toplanabilir. Bu çalışmaları site içi SEO ve site dışı SEO olarak iki başlık altında toplayabiliriz.  Bu iki alan birbirini tamamlayan ve sitenizin arama motorlarındaki yerine büyük oranda etki eden durumlardır.

İnternet siteleri arasında sizinle aynı sektörde olanlar her zaman size karşı rekabet edecektir. Web sitenizin olması tek başına hiçbir zaman firmanız için yeterli değildir.  Asıl önemli konu arama motorlarında ulaşılabilir olmaktır.  Bir internet sitesinin en önemli adımı site içi optimizasyon uygulamalarının kurallara uygun şekilde yapılmasıdır.

Profesyonel bir destekle arama motorlarına siteniz hakkında doğru bilgi verebilirsiniz. Burada site için doğru anahtar kelime çalışması yapma ve farklı site içi optimize yöntemlerini kullanma gibi hamlelerle hedef kitlenize en doğru şekilde ulaşabilirsiniz. Bu çalışmalar bütünü sizleri arama motorlarında en üst sayfalara çıkaracaktır. Bir SEO profesyonelinin yapabileceği site içi optimizasyon çalışmaları şöyle sıralanabilir;

 • Web sitenizin yazılım detaylarını CSS ve HTML kod standartlarına uygun hale getirebilir.
 • Web sitenizin hizmet alanıyla alakalı metin ve doğru anahtar kelime yoğunluğunu sağlar.
 • Sitenizdeki zararlı içerik ve kodları temizleyerek sitenizin daha hızlı açılmasını sağlar.
 • Sayfalar arasındaki geçiş linklerini düzenleyerek site haritasını oluşturur.
 • XML site haritasını tamamlayarak arama motorlarına gönderir.
 • Sitenizdeki görsellerin alakalı ve kaliteli olması yönünde çalışır.
 • Etiketleri SEO uyumlu şekilde oluşturur.

Sitenizin içindeki düzenlemeler kadar dışarıda olan çalışmalar da önemlidir. Site dışı SEO terimi web sitenizin arama motorları tarafından kaliteli algılanması ve hedef kitlenize ulaşabilmeniz adına internet üzerinde yaptığınız çalışmalar olarak açıklanabilir.

Türkiye’de en çok tercih edilen arama motoru Google’dır. Bu yüzden de sitenizin bu arama motoruna eklenerek uygun hale getirilmesi gerekir. Bu durumda alan adınızın ismi, domain yaşı, web sitenizin kurulma tarihi, site kodları, siteye verilen linkler ve dışarı verilen linkler, site içi bağlantılar, site trafiği ve ziyaretçilerin sitenizde kalma süreleri gibi detaylar önemlidir. Bir SEO uzmanı tarafından yapılacak site dışı optimize çalışmalarını şöyle listeleyebiliriz;

 • Bağlantı kurma: Bu çalışmalarda site içi link inşası ve site dışı doğal bağlantı oluşturmak önemlidir. Bu çalışmalar web sitenizin hangi kelimelerle arama sonuçlarında bulunacağını belirlemektedir. Belirlenen link anahtar kelime grubuna entegre edilmelidir. Bununla birlikte dışarıdan sektörünüzdeki büyük siteler size link göndermelidir. Ancak bu sitelerin kopya içerik barındırmaması, link çöplüğü olmaması ve cezai durumda bulunmaması önemlidir.
 • Kişiselleştirme: Web sitenize sunacağınız içeriklerin mutlaka hizmet verdiğiniz bölge ve ülkenin diline uygun olmalıdır. Kişiselleştirilmiş SEO çalışmaları her zaman sitenizi öne çıkaracaktır.
 • Sosyal Medya: Site dışı optimizasyon çalışmalarının kemik uygulamalarından biri sosyal medyadır. Sosyal medya uygulamaları üzerinde sitenizi besleyecek çalışmalar ve kampanyalar yaparak süreci yönetebilirsiniz.

Tüm bu çalışmaları yaparak sitenizi arama motorlarında tüm hedeflerinize ulaştıracak görevli SEO uzmanı olarak tanımlanabilir. Sizler de yatırımlarınızın meyvesini almak istiyorsanız mutlaka kaliteli bir SEO danışmanı ile çalışarak web sitenize hak ettiği değeri vermelisiniz.

SEO Ajanslarıyla Nasıl Çalışılır?

Ajanslar çok geniş bir hizmet yelpazesini temsil edebiliyor. Bizim konumuz seo ajansları, ancak reklam ajansları arasında da SEO sektörüne el atanlar var. İyi bir ekip çalışmasının önemi elbette biliyoruz. Seo konusunda bireysel iştiraklerin, ajanslara, ekiplere göre daha verimli olmasının nedeni ülkemizdeki iş yapma biçimleridir. Türkiye’nin, nitelikli insanların rahatça yetişebildiği, hakettikleri değeri gördükleri bir ülke olmaması sır değildir. Tüm zorluklara rağmen, işinin kalitesini herşeyin üzerinde tutan, seo çalışmalarını ajans düzeyinde profesyonel olarak yapan, idealist, yetenekli uzmanları istihdam etmek için uğraşan ve yazılımsal becerilerle donatılmış ajanslar da vardır.

Profesyonel SEO Hizmeti almadan önce nelere dikkat edilmelidir?

Profesyonel Seo hizmeti almadan önce yapılması gereken ilk şey işletmenizin dijital pazarlama ihtiyaçlarının net olarak belirlemektir.

 • Arama motoru optimizasyonu mu, ya da kısa vadede TBM’mi sizin için daha avatajlı? Belki de her ikisine de ihtiyacınız olacak.
 • Sektörünüz Sosyal medya ya öncelik verilmesini gerektiriyor mu? Ya da hangi sosyal medya uygulamarını daha çok tercih etmelisiniz?
 • Ürün veya hizmet yelpazeniz ne kadar geniş? Başlangıçta tanıtımlarınızı belirli bir nişe odaklayarak hız kazanabilir misiniz? Köprü görevi yapacak benzersiz hizmetleriniz var mı?

Google 1 ila 5 arasındaki konumlar trafiğin %80’ini alacaktır ve birçok rakibiniz zaten o konumda bulunur. Ürünleriniz veya hizmetleriniz benzersiz ise, tebrikler, rekabet etmeden yeni bir niş oluşturup konum alırsınız, ancak %99 ihtimalle sıralamada zaten birçok rakibiniz vardır ve açık bir avantaja sahipler. Devlet tarafından işletilen web sitelerinin de daima en üstte olacağını unutmayın. Bu durum ilk 4 pozisyonda olmayı zorlaştırmaktadır.

Sonuç olarak, mucizelere inanabilirsiniz ancak web sitesi tanıtımında, seo’da mucize yoktur. İster ajanslarla ister freelancer seo uzmanlarıyla iş yapın, önemli olan karşınızdaki insanların kim olduğudur. Geçmişlerini ve hali hazırda yaptıkları işleri araştırmak karar vermenizi kolaylaştıracaktır. Büyük bir şirket olsanız bile, öncelikle bir seo uzmanı ile çalışmayı deneyin.

2020’de SEO uzmanları için neler öncelikli olacak? Hangi SEO stratejileri ve taktikleri daha çok işe yarayacak? Arama sonuçları sayfasında iyi bir pozisyon almak ve daha fazla ziyaretçi çekmek için dikkat etmemiz gerekenler neler?

Hedef kitlemiz hangi türde içeriği daha çok tercih ettiğini biliyor olmak önemlidir. İnsanların, bir kelimeyi veya ifadeyi sorgularken ne bulmayı beklediğini anlamak ve onlara en basit şekilde, ancak tatminkâr bir cevap vermemiz gerekiyor.

Ziyaretçilerin ilgi alanları ve tercihleri düşündüğümüzden daha hızlı değişebildiğinden, web sitemizin içeriği mükemmel bir şekilde yazılmış ve optimize edilmiş olsa bile, yanlış bir kitleye hitap ettiğimizde sonuç almamız zorlaşmaktadır.

Bugünden başlayarak, gelecekteki web siteleri tamamen kullanıcı odaklı olacaktır. Sitemiz, kitlemizi tatmin ediyorsa, Google bunu en önemli sıralama faktörü olarak sayma eğilimindedir ve bunu kendisi de sık sık dile getirmektedir. Bir kullanıcının yaptığı sorgunun anlamsal amacınının arama sonuçlarına uyup uymadığını anlamak için, uzun dönemli dalgalanmalar esas alındığından, profesyonel SEO ve içerik uzmanlarının içerik oluştururken hedefledikleri anahtar kelimelerle, kullanıcı niyetine yoğun bir biçimde odaklanmaları her zamankinden daha önemli hale gelmiştir.

Kısa bir dönem için sıralama almaya çalışarak zaman ve para harcamak ister miyiz? yoksa bunun yerine, müşterilerin daha bilgili olduğu ve sunduklarımızla daha fazla ilgilenmeleri muhtemel olan şartlara mı odaklanmalıyız?

2020’de daha fazla hissedeceğimiz bu değişimlere ayak uydurmak için, anahtar kelime araştırmamızın şeklini değiştirmemiz gerekebilir. Anahtar kelime araştırması yaparken, bizlerinki gibi web sitelerinin, hedeflenen bir ifade için sıralanıp sıralanmadığını kontrol etmenin ötesinde, aramalarda ilk önce sıralanan sonuçlar dizinlerle veya inceleme siteleriyle doluysa ve sitemiz bunlardan biri değilse, anahtar kelimelerimizi değiştirmeyi düşünmeliyiz.

Anahtar kelime eşleşmesine ek olarak, kitlemizin arama yoluyla sorduğu soruları kapsamlı bir şekilde yanıtlamalıyız. İdeal olarak kullanıcıların ilk sorgusunun cevabını verdikten sonra, öğrenmek isteyecekleri muhtemel takip sorularını tahmin edip, yanıtlayarak, içeriğimizi bir adım daha ilerletmeliyiz.

E-ticaret SEO Nedir?
Çeşitli sektörlerden çevrimiçi perakendeci ve tedarikçilerle çalışma ayrıcalığına sahibiz ve ticari arama sonuçlarına etki etmenin ne anlama geldiğini öğrendik.

Profesyonel SEO, hem arama motorlarının hem de kullanıcılar için mümkün olan en iyi deneyimi sunmak için web sitelerinde yapılan neredeyse tüm çalışmaları kapsar.

Bu gönderi Blog’ te gönderildi ve , ’ te etiketlendi.
Orijinal İçerik (Previously Published On): https://yilmazsarac.com.tr/
Sizlere daha iyi bir gezinme deneyimi sağlamak için çerez kullanılır.