Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) çalışmalarının hedefi: Organik Trafik

SEO ile yeni ilgilenmeye başlayanlar, organik aramanın ne olduğunu ve bir web sitesinin uzun vadeli başarısı için neden önemli olduğunu merak edebilirler. Birçok kişi organik aramayı ücretli arama (Adwords) ile karıştırır.

Organik arama hakkında bilmeniz gerekenleri, SEO’ya yeni başlayanların veya web sitesi sahiplerinin anlayabilecekleri, yanlış anlamalara açıklık getirebilecek yalın bir formda özetleyemeye çalıştım.

Organik Arama Nedir?

Organik arama, Google gibi arama motorlarında bir arama sorugusu yapıldığında ücretli reklamlardan (Google Ads) sonra sıralanan sonuçları ifade eder. Organik arama sonuçları, yapılan arama sorgusu yani anahtar kelime, gelen bağlantılar, alan adı otoritesi, cihaz, kullanıcı konumu ve diğer birçok faktörle ilgili olarak bir dizi organik sıralama faktörüne dayanarak belirlenir.

organik arama nedir

Google’da bir arama terimi yazdığınızda size birçok sonuç getirir. Üst kısım ücretli sonuçlar içindir, bu sonuçlarının başlığının altında reklam olduğunu belli eden bir etiket bulunur. Bu reklamların hemen ardından gelen sonuçlara organik arama sonuçları denir. Diğer arama motorları da benzer bir görüntüleme biçimi kullanır.

Bununla birlikte, ücretli reklamların hemen altında yerel arama sonuçları gösterilebilir. Bu sonuçlar arama sorgusu yapan kişinin konumuna en yakın yani coğrafi konuma dayalı yerel hizmetleri gösterme eğilimindedir. Yerel arama sonuçlarından gelen trafik de organik trafik kabul edilir.

Organik Arama Neden Önemlidir?

Organik arama önemlidir çünkü web sitenize gelen en değerli trafik türüdir. Organik trafik, diğer trafik türlerine (Ücretli, Yönlendirme Kanalları) oranla daha fazla dönüşüm sağlama olasılığına sahiptir.

Dönüşüm Nedir? – Bir web sayfası için belirlenen amacın ziyaretçi tarafından gerçekleştirilmesi. (Satın alma, dosya indirme, tıklama, belirli bir süre sayfada kalma vb.)

Organik trafiğin yönlendirme trafiğine veya diğer trafik türlerine göre daha fazla hedeflenmesinin nedeni kullanıcının arama niyeti ile daha fazla eşleşmesidir.

Arama motoruna bir anahtar kelime yazarak arama yapan kullanıcılar amaçlarını karşılayabilecek web sitelerini ararlar. Organik sonuçların bu amacı karşılayabilme ihtimali daha yüksektir, çünkü sonuçlar sayfanın içeriğine ve güvenilirliğine göre sıralanır.

Reklamlar arama niyetini her zaman karşılamayabilir, çünkü belirli bir ücret karşılığında oradadırlar. Bu nedenle organik trafik ziyaretçileri müşterilere, abonelere veya sürekli ziyaretçilere dönüştürebilir.

Organik aramadan yararlanabilmek için web sitenizle alakalı anahtar kelimeler arandığında arama sonuç sayfalarının ilk 5 pozisyonunda görünmeniz gerekir. Çünkü tıklamaların yüksek bir çoğunluğunu bu ilk 5 sonuç alır.

Organik Arama Sonuçları Tıklanma Oranları

Ücretli arama ile organik arama arasındaki fark nedir?

Ücretli arama ve organik arama arasındaki temel fark, ücretli arama sonuçlarının açık artırma sistemine benzer bir uygulama ile ücret karşılığında oluşturulması, organik arama sonuçlarının ise ödemesiz ve arama motoru sıralama algoritmaları tarafından kararlaştırılmasıdır.

Hem ücretli hem de organik arama bir birini destekleyen dijital performans uygulamalarıdır.

Ücretli, organik veya yönlendirme kanallarında gelen trafiği analiz etmek için ücretsiz sunulan Google Analytics aracını kullanabilirsiniz.

Google Anayltics Nasıl Kullanılır

Ücretli Arama

Reklamlarınızın ilgili aramalar için arama sonuçlarının en üstünde görünmesini sağlayan, Google Ads veya Bing Ads gibi arama motorlarının sunduğu tıklama başına ödeme ile çalışan reklamcılık uygulamalarıdır.

Reklamlarınızın görüneceği konuma açık artırma türü bir sistem karar verir. Sistem aşağıdaki parametreleri dikkate alır:

  • Kullanıcının konumu
  • Kullanılan cihaz (mobil, masaüstü, tablet)
  • Arama sorgusu
  • Reklam başlığı
  • Açılış sayfasının alaka düzeyi (kullanıcının reklamı tıkladığında gideceği sayfa)
  • Reklamverenin reklam tıklamaları için tıklama başına ödemek istediği en yüksek tutar.
  • Rekabet, yani belirli bir anahtar kelime için en üst sıralarda kaç reklamverenin teklifte bulunduğu?

Tıklama başına ödeme – Reklam verenler, kullanıcı bir reklamı tıklayıp web sitesini ziyaret ettiğinde ödeme yapar. Ödenecek tutar, anahtar kelime türüne, rekabete ve bir dizi başka faktöre bağlıdır.

Reklamverenler, bir tıklama için ödemek istedikleri maksimum tutarı ve ücretli reklam kampanyaları için harcamak istedikleri toplam tutarı tanımlayabilir.

En popüler ücretli arama platformları (PPC) Google Ads ve Bing Ads’dir.

Ücretli aramanın en büyük avantajı sonuçların hemen gelmesidir. Kampanya oluşturduğunuzda, reklamlarınız arama sonuçlarında gösterilir ve arama motorundan trafik almaya başlarsınız.

Dezavantajı ise kullanıcı reklamlarınızı her tıkladığında ödeme yapmanız ve bu maliyetin rekabet nedeniyle artmasıdır. İyi planlanmadığında maliyet yüksektir ve bu kampanyaları kârsız hale getirebilir.

Ücretli aramanın iyi çalışması için optimize edilmiş bir açılış sayfanız, stratejisi belirlenmiş bir PPC kampanyanız ve dönüşüme göre yatırım getirisini iyi hesaplamış olmanız gerekir.

Organik Arama ve SEO

Organik arama, aranan bir anahtar kelimeye karşılık gelen, ücretli reklamların dışında gösterilen sonuçları ifade eder. Organik arama sonuçları arama algoritmaları tarafından belirlenir ve SEO uygulamaları kullanılarak optimize edilebilir.

Arama Motoru Optimizasyonu veya SEO, ilgili anahtar kelimeler için doğal veya organik sonuçlarda daha üst pozisyonda görünmesi için bir web sitesini optimize etme uygulamasıdır.

SEO’nun üç ana bileşeni vardır (sayfa SEO, teknik SEO ve Sayfa Dışı SEO) ve her bileşenin optimize kuralları vardır, ancak başarınız uzun vadede kullanıcının içeriğinize olan ilgisine göre belirlenir.

SEO konusunda daha fazla bilgi edinmek için daha önce yazdığım birçok makaleye göz atabilirsiniz. SEO İpuçları, Nasıl Yapılır Makaleleri

Organik arama, web siteniz veya blogunuz için çekebileceğiniz en iyi trafik türüdür. Organik trafik ile sitenize bir arama motorundan gelen kullanıcıların dönüşüm sağlama olasılığının daha yüksektir.

Ücretli arama trafiğinin aksine, organik trafik ücretsiz ve süreklidir. Ödeme yapmadan arama motorlarından web sitenize 24 saat trafik alırsınız.

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) organik arama trafik elde etmenin tek yoludur. En iyi performans için dijital pazarlama planınıza hem organik trafik için SEO uygulamalarını hem de ücretli trafik kanallarını dahil etmeniz gerekir.

Umarım organik aramanın ne olduğu konusunda bir fikir verebilmişimdir. Okuduğunuz için teşekkürler.

Bu gönderi Blog’ te gönderildi ve , ’ te etiketlendi.
Orijinal İçerik (Previously Published On): https://yilmazsarac.com.tr/
Sizlere daha iyi bir gezinme deneyimi sağlamak için çerez kullanılır.