Başarılı bir web sitesi sadece ilgi çekici tasarım değil, aynı zamanda mükemmel içerik gerektirir. İyi bir kullanıcı deneyimi sağlayacak şekilde tasarlanmalı, aynı zamanda kullanıcıların sitenin genel temasını bir bakışta anlamasına olanak tanımalıdır.

Küçük işletmeler ve yeni başlayanlar için pratik web sitesi tasarımı ipuçları

Görsel tasarım

Görsel tasarımda her zaman aklınızda bulundurmanız gereken bir şey vardır: Bir fotoğrafla binlerce kelimeyi anlatılabilir. Resimler, içeriğin gerçek anlamını kullanıcıya aktarabilir, dikkatini çekebilir ve karmaşık kavramları anlamalarını sağlayabilir.

İnsan görsel bir varlıktır. Bir web sitesine girdiğinizde ilk önce dikkatini çeken şeyi düşünün, resimler mi yoksa yazılar mı? Resimlerin aktardığı bilgiyi daha hızlı, daha kolay anlıyoruz ve daha uzun süre hafızamızda tutabiliyoruz.

İpucu: Resimler ürün veya hizmetin amacını göstermelidir En önemli resim ana sayfada olmalıdır. Yüksek kaliteli resimler kullanın ve ürün ya da hizmete ait resimleri vurgulayın. Bir eticaret siteniz varsa ürün sayfasının görsel arayüz tasarımını iyileştirin, resimleri tasarımınıza entegre edin.

Web tasarımda sırf güzel görünüyor diye alakasız görseller kullanmayın. Bu tür seçimler kullanıcılar tarafından görmezden gelinir. Bunun yerine, ürünün nasıl kullanıldığını gösteren resimleri seçin ve gerçekten iyi bir görsel tasarımla kullanıcının dikkatini çekin.

Mobil uyumlu, her boyutta ekrana duyarlı tasarım

Google, Mobil Uyumluluk Güncellemesi, mobil uyumlu olmayan siteleri arama sonuçlarında dezavantajlı bir duruma itmektedir. Artık mobil cihaz kullanmayan bir insan bulmak çok zordur. Kullanıcı web sitenize bir cep telefonundan girdiğinde içeriği tam olarak bir masaüstü veya dizüstü bilgisayarda göreceği gibi görmeyi bekler. Bu yetenek daha iyi bir kullanıcı deneyimi tasarımı gerektirir. Dolayısıyla, mobil uyumlu tasarım her web sitesi için gerekli bir unsurdur.

Kullanıcı ile daha fazla etkileşim

Zengin etkileşimli tasarımlar kullanıcılara web sitesini gezerken keyif verebilir ve kullanıcı deneyimini geliştirebilir. Etkileşimli web sayfaları oluşturmanıza ve web sitesi tasarımınızı kullanıcılar için daha çekici hale getirmenize yardımcı olabilecek çevrimiçi uygulamalar vardır.

İpucu: Tasarımda kontrast kullanın, tutarlı olun. Uygun dinamik efektler kullanın. Açılır pencere tasarımından kaçının.

Sade ve anlaşılabilir menü tasarımı

Anlaşılabilir ve sade menü tasarımı bir siteye değer katabilecek en önemli unsurlarından biridir. Ziyaretçilerin sitenize göz atmasının ve ürünlerinizi keşfetmederek öğrenmesinin tek yolu budur. Bu nedenle menüler basit ve sezgisel olmalıdır. Tasarımınızı oluştururken sitede kolay gezinmenin bir öncelik olduğunu unutmayın.

İpuçları: Sıkı ve okunaklı bir metin kullanın, ancak bir tarzı olsun. Açılır menülerki öğeleri 7’nin altında tutmaya çalışın. Çok fazla menü öğesi olması ziyaretçilerin kafasını karıştırır ve tüm seçenekleri okumak için daha fazla zaman harcamaları gerekir. Önemli sayfaları kaçırabilirler.

Genel kural: Bir kullanıcı, ihtiyaç duyduğu bilgilere ana sayfadan başlayarak 3 tıklamayla ulaşabilmelidir. Logonuza tıklamak, kullanıcıları her zaman ana sayfaya geri yönlendirmelidir.

Mümkünse açılır menülerden kaçının. Arama motorlarının açılır menüleri taraması zordur. Kullanıcılar gözlerini fareyi hareket ettirdiklerinden daha hızlı hareket ettirir. Kullanıcı tıklamak için fareyi menü çubuğuna getirdiğinde ve çok fazla seçenek göründüğünde kafası karışır ve muhtemelen vazgeçer.

Web sitenizin en önemli içeriğini vurgulayın

Kullanıcılar sitenize ulaşmak için farklı anahtar kelimeler kullanabilir, bu nedenle web sitenizin ana ürününü ve içeriğini vurgulamanız gerekir. Kullanıcının bir bakışta web sitenizin satış hedefini algıladığından emin olun.

Ferah Tasarım

Bazı firma sahipleri web sayfasındaki boş alanları israf gibi görme eğilimindedir ve her yerin sıkıca doldurulmasını isterler.

Web sitesindeki beyaz boşluklar daha dengeli bir düzen oluşturur, temel etkileri daha net gösterir ve kullanıcıların dikkatini çeker. Bir web sitesinin düzeni zayıf olduğunda, kullanıcılar sitenin ne iletmeye çalıştığını anlamakta zorlanacaktır.

Sözcükler ve bölümler arasında yeterli boşluk olmalıdır. Bu şekilde daha kolay okunabilir. Ek olarak, tasarım öğelerinin sayısını sınırlayın. Çok fazla tasarım öğesi varsa, kullanıcının dikkati dağılacaktır. Kullanıcıya, aradığı bilgileri hızlı bir şekilde bulabilmesi için beyaz boşluk kullanarak kullanıcı deneyimini iyileştirin.

Eğer profesyonel bir web tasarımına ihtiyacınız varsa bizi arayın, Bursa Web Tasarım hizmetlerimiz her ölçekte firmanın ihtiyaçlarını karşılayacak yeterliliktedir.

Orijinal İçerik (Previously Published On): https://yilmazsarac.com.tr/