SEO pratikleri, uygulanan konsepte, kullanılacıların değişen ihtiyaçlarına göre ve arama motorlarının algoritma geliştirmeleri ile zaman içinde değişiklik göstermektedir. Bununla birlikte bazı uygulamalar küçük detaylar dışında aynen devam ediyor.

Bu rehberde ortalama bir web sitesinin SEO optimizasyonu için izlenecek en önemli uygulamalardan bahsedeceğiz.

SSL Sertifikası (HTTPS)

SSL sertifikası yani HTTPS , ziyaretçi ve sunucu arasında gönderilen bilgileri şifreleyerek sitenizdeki sayfaları daha güvenli hale getirir. Ne derecede olduğu bilinmemekle birlikte, sıralamalara etkisi olduğu Google tarafından kabul edilmiştir. Tarayıcınızdaki adres çubuğunun sol tarafındaki kilit ikonunu kontrol ederek sitenizin HTTPS kullanıp kullanmadığını anlayabilirsiniz.

tarayıcı çubuğu https ikonu

URL’den önce bir kilit simgesi varsa, SSL sertifikanız çalışıyor demektir. İkonu göremiyorsanız SSL sertifikası yüklemeniz gerekir. İkon sarı veya kırmızı ise sertifikanızda bir sorun var anlamına gelir. Sertifikanızı yükledikten sonra, gelecekte yayınlayacaklarınız da dahil olmak üzere sitenizdeki her sayfa güvenli olmalıdır.

VPS kullanıyorsanız, Ubuntu işletim sistemi, Nginx veya Apache web sunucuları için ücretsiz LetsEncypt SSL yükleme rehberine buradan erişebilirsiniz.

Sitenin Hızlı Çalışması

Sitenizin hızlı yüklendiğinden emin olmalısınız. İnsanlar geç yüklenen web sitelerini beklemekten hoşlanmaz. Bu nedenle sayfa hızı dolaylı da olsa, özellikle mobil cihazlar için bir sıralama faktörüdür.

Sitenizin kodu, sunucu konumu ve resimler de dahil olmak üzere birçok faktör sayfa hızını etkiler. Google’ın Pagespeed Insights aracını kullanarak sayfalarınızın nasıl performans gösterdiğiyle ilgili genel bir fikir edinebilirsiniz. PageSpeed Insight aracına URL yazdığınızda 1 ila 100 arasında bir puan verir ve ardından iyileştirme önerilerini görürsünüz.

PageSpeed Insights results for yilmazsarac.com.tr

Pagespeed Insights aracı ile bir kerede yalnızca bir sayfayı test edebilirsiniz. Web sitenizi Google Search Console’a ekleyerek tüm sayfalarınızın hız test raporlarına ulaşabilirsiniz. Search Console sayfaların masaüstü ve mobil cihazlara ne kadar hızlı yüklendiğini ve nedenini gösterir.

Google Search Console Hız Test Raporu

Hız sorunlarının çözüm yollarından bazıları karmaşık olabilir, bu yüzden bir geliştiriciden veya teknik SEO uzmanından hız sorunlarının düzeltmesini isteyebilirsiniz.

Sayfalarınızı hızlı çalıştırmak için bazı genel ipuçları

CDN kullanın – Çoğu site tek bir konumdaki sunucudan yayın yapar. Dünya genelinde ziyaretçilere sahipseniz CDN daha önemli hale gelir. CDN’ler resimler gibi hız onusunda kritik kaynakları dünyanın birçok yerindeki sunucu ağına kopyalar ve web sitesi ziyaretçiye en yakın konumdan yüklenir.

Resimleri sıkıştırın – Resim dosyaları büyüktür, bu nedenle sayfadaki diğer öğelere göre daha yavaş yüklenir. Görüntüleri sıkıştırmak dosya boyutunu küçültür ve yüklenmelerini hızlandırır. Resimleri sıkıştırırken boyutu kalite ile dengelemeniz gerekir.

LazyLoad özelliğini kullanın –  LazyLoad ekran dışında kalan kaynakların yüklenmesini engeller. Böylece bir içerik, özellikle görseller, ekranda görününceye kadar yüklemesi gerekmez.

Hız için optimize edilmiş bir tema kullanın – Verimli kod yapısına sahip ve iyi optimize edilmiş bir tema seçin.  Kontrol etmek için temanın demosunu Google’ın Pagespeed Insights aracıyla test edin.

Trafik potansiyeli olan konulara odaklanmak

Anahtar kelime araştırması SEO’nun  kritik bir bileşenidir. Kimsenin aramayacağı şeyleri sıralamaya çalışmak için zaman harcamanın bir anlamı yoktur.

Arama hacmi anahtar kelime fikirlerini filtrelemek için iyi bir yol olsa da, gerçek arama trafiği potansiyeli hakkında daha iyi bir fikir edinmek için her zaman sıralanan sayfalardaki tahmini trafiği kontrol etmek gerekir.

Anahtar kelimeleri içerikte doğru konumlandırmak

Her yazının bir ana anahtar kelimesi olmak zorundadır. Bu anahtar kelimeyi eklemeniz gereken üç konum vardır.

Başlık etiketi

Google, sayfanın içeriğini doğru bir şekilde tanımlayan başlık etiketleri yazılması gerektiği konusunda tavsiye vermektedir. Belirli bir anahtar kelimeyi veya kelime öbeğini hedefliyorsanız başlık etiketine bunları yazmalısınız. Ayrıca bu kelimeler arama yapanlara nasıl bir web sitesine gidecekleri konusunda bilgi verir. Başlık etiketi kullanımı çok etkili bir sıralama faktörü değildir. Ancak iyi bir başlık daha fazla tıklanır, çok tıklanan sonuç yükselir.

H1 etiketi

H1 etiketi bir sayfanın ilk başlığıdır. Başlık etiketine çok benzer. Her sayfanın görünür durumda bir H1 başlığı olmalı ve anlamlı bir biçimde hedef anahtar kelimenizi içermelidir.

Sayfa adresi (URL)

URL’lerde sayfanızın içeriğiyle alakalı kelimeler kullanmanız gerekir. Google, arama yapanlara spam gibi görünen uzun ve karmaşık bağlantı yapılarını tavsiye etmez. Hedef sorguyu URL olarak kullanmak her zaman en iyi yöntem değildir.

Arama motorları için optimizasyon yalnızca sıralamaları iyileştirmekle kalmaz, aynı zamanda tıklamaları da cazip hale getirir. Bu nedenle ilgi çekici başlık etiketleri ve meta açıklamalar yazmanız gerekir.

Sadece arama motorlarına yönelik manüpletif SEO çalışmaları eninde sonunda çöpe gider, emek israfıdır. SEO uygulamaları bir biriyle ilişkilidir ve tamamen kullanıcı odaklı olmak zorundadır.

İçeriğinizi daha iyi biçimlendirin

Meta verilerinizi gözden geçirin

Yoğun içerikli bir web sitesine sahip olmanız optimize işlemlerini belirli bir programa göre yapmayı gerekli kılar. Bu nedenle ilk olarak iyi bir SEO eklentisi kullanmanızı tavsiye edeceğim. Yoast’ın ücretli sürümünü kullanmıyorsanız Rank Math’a geçiş yapın. Ayarlarınızı aynen aktarabilirsiniz. index, sitemap ve yönlendirme ayarlarınızı korur. Tavsiye edeceğim yöntemlerde Rank Math’a ihtiyacınız olacak. Bu eklenti tamamen ücretsizdir. Yoast’ın ücretli sürümünden dahi birçok bakımdan açık ara öndedir. Kurulumda takılırsanız destekten iletin yardımcı olurum.

Yapısal veri kullanın

Daha niteklikli yapısal veri kullanmaya özen gösterin. Google bir içeriği kullanıcılara gösterirken türüne göre daha zengin bir biçimde gösterebilmekte. Hem bu özelliği kullanmak, hem de içeriğimizin bot tarafından daha kısa sürede anlaşılmasını sağlamak için yapısal verileri daha iyi kullanmalısınız. SEO eklentisi ile makalenin türüne göre bir veri işaretleme seçebilirsiniz, ancak yeterli değildir. İçeriğin türüne göre ek veri tiplerini, https://technicalseo.com/tools/schema-markup-generator/ üzerinden oluşturabilir ve bir code snippet eklentisi ile ( Header Footer Code Manager) ilgili sayfaya ekleyebilirsiniz.

SEO eklentilerinde bulunmayan başlıca veri işaretleme tipleri

 • FAQ Page – Yazıda belirli sorulara cevap veriyorsanız bu şema tipini kullanın.
 • HowTo – Yazıda bir şeyin nasıl yapılacağını “tüm detaylarıyla” anlatıyorsanız bu şema tipini kullanın.
 • BreadCrumb – Bu şema tipi arama sonuçlarının altında alakalı yazılara linkler oluşturur.
 • Website – Sitelinks Searchbox – Arama sonuçlarında sitenizde arama yapmaya yarayan ek bir arama kutusu gösterir.

SEO Eklentisi ile ekleyebileceğiniz tipler

 1. Article – Yazılarınızda kullanacağınız ana şema tipidir.
 2. BlogPost – Daha kısa yazılar için kullanılır. Genellikle duyuru veya article’a göre daha kısıtlı bilgi kaynakları blog post olarak işaretlenebilir. Kullanmanıza gerek yoktur.
 3. Service – Yerel servis, hizmet sağlayıcı web siteleri
 4. Event – Etkinlik duyuruları için kullanılır.
 5. Person – Tüm yazılarınızda kullanın, ancak kendiniz oluşturun. Seo eklentileri tarafından oluşturulan person şema tipi tüm yazılarınıza aynı verileri ekleyebilir.

Birden fazla şema tipi kullanabileceğinizi unutmayın. Veri tipleri arama sonuçlarında anahtar kelime türlerine ve arama niyetine göre görünüm kazanır.

İçerik oluştururken özen gösterin

Ortalama sayfada kalma süreleriniz sıralama almanız için önemlidir. İnsanların sitenizde daha faza zaman geçirmesini sağlayamazsanız sıralama almanız zordur. Makalelerinizde başlık hiyerarşisi ve metin biçimlendirme kullanarak kullanıcılara daha iyi bir deneyim sunabilirsiniz. Yazılarınız tavsiye edilen minimum 600 kelime sınırının üstünde olmalıdır.

 • İçeriğinizi en 1000 kelime olacak şekilde yazın, ancak olmuyorsa zorlamayın. Kullanıcı deneyimini iyileştirmenin ilk görevimiz olduğunu unutmayın.
 • Kendi çektiğiniz fotoğraf veya videoları içeriğe eklemeniz çok faydalıdır, ancak mümkün olmadığı durumlarda internetten bulup kullandığınız görsellerin kredilerini mutlaka belirtin.
 • Yeni makale eklemek yerine öncelikli olarak bunları geliştirmeyi düşünmelisinz. Analytics verilerinizde trafik almayan veya hemen çıkma oranı yüksek olan yazılarınızı tekrar düzenlemeniz gerekir, düzenlemeyi düşünmüyorsanız trafik almayan yazılarınızı silmeniz daha iyi olur.
 • Tasarımınız güven vermelidir. Daha canlı renkler kullanabilirsiniz.
 • Hakkımızda sayfası oluşturun, web sitenizin amacından ve kim olduğunuzdan bahsedin. İletişim sayfanızı daha detaylı hale getirin. Bu şekilde hem kullanıcıların hem de Google’ın sitenize olan güvenini artırırsınız.

Bir içeriğin oluşturulması için 1 saat harcıyorsanız, pazarlamak, tanıtmak için 4 saat harcayın. İçerik yayınladığınızda sosyal medya başta olmak üzere mümkün olan tüm kanallarda tanıtmanız önemlidir.

Neden?

Google bir içeriği nasıl sıralayacağını tam olarak belirlemek için, site otoritesi, anlamsal uyum gibi niteliklerden daha çok kimlerin konuya ilgi gösterdiğini ve nedenini belirlemek ister. Buna “arama niyeti” diyoruz. Yeni oluşturduğunuz içeriğin sıralama alması için trafiğe ihtiyacı vardır.

Anahtar kelime kullanım biçiminizi geliştirin

Anahtar kelimeleri daha etkin kullanırsanız hatrı sayılır bir avantaj elde edersiniz. Bloğunuzda yazmak üzere bir konu belirlediğinizde, başlamadan önce mutlaka araştırma yapın, aşağıda yazdığım 7 tipte anahtar kelime belirleyin ve bunları kullanıcı deneyimini bozmadan monte edin.

Birincil anahtar kelime

Genellikle 2 kelimeden oluşur, duruma göre 1 veya 3 kelimeden de oluşabilir. Konuyla direk alakalı ve arama hacmi yüksektir.

Uzun kuyruklu anahtar kelime

Bu kelimeler 4 ila 7 kelimeden oluşur. Yazı içeriğini daha ayrıntılı tarif eder. En az iki adet uzun kuyruklu anahtar kelime bulun. (Makalenin uzunluğuna göre)

LSI anahtar kelime

Bu kelimeler birincil anahtar kelimenizle anlamsal olarak ilişkili terimlerdir, ancak eş anlamlıları değildir. Kendi başına anlamı olan kelimeler anlamsal olarak başka kelimelere bağlıdır. LSI anahtar kelime eklemek, kelime öbeğindeki herhangi bir kelimede sıralama almanız diğerlerinde de sıralama alacağınız fikrine dayanır. Türkçe LSI kelimeleri bulmak için bir araç yoktur, ancak LSIGraph aracıyla ingilizce versiyonlarını bulabilirsiniz. Anlamsal ilişki, bazı kelimeler için dilden dile değişececeğinden, bulduğunuz kelimeleri mantık süzgecinden geçirmeniz gerekecek.

Google Arama Sonuçları

Birincil anahtar kelimelerinizi Google’da arayın. Sonuç sayfasının en altında “kullanıcılar şunu da sordu” başlığı altında önerilen anahtar kelimeleri not edin. Not ettiğiniz her bir anahtar kelime için arama yapın ve işlemi tekrarlayın. Oluşan listedeki kelimelerden alakasız olanları eleyin, geri kalanını ana listenize ekleyin. Bu işlemi uzun kuyruklu anahtar kelimeleriniz için de yapabilirsiniz ancak konunun dağılmasına izin vermeyin.

Trend Anahtar Kelime

Makaleyi yazdığınız dönemde trend olmuş, alakalı bir konuyu yazınıza ekleyin.

Soru Anahtar Kelime

Kullanıcıların direkt soru biçiminde yazdığı genelde uzun kuyruklu anahtar kelimelerdir.

Konum Anahtar Kelime

Şehir-bölge adlarını içeren bir anahtar kelime ekleyin.

Sayı Anahtar Kelime

Sayı (tarih vb) içeren anahtar kelimelerdir.

Yukarıda verilen anahtar kelime türlerini keşfetmek için vakit ayırın, kolay olmayabilir, ancak mümkün olduğunca uygulamaya çalışırsanız verim alırsanız. Anahtar kelime seçiminde konudan uzaklaşmamaya özen gösterin ve monte ederken anlam bütünlüğüne zarar vermeyin. Kullanıcı deneyiminin yapabileceğiniz diğer herşeyden daha önemli olduğunu unutmayın. Bu yöntemi verimli bir biçimde uygulayabilmek için yazılarınızın 1000 kelimenin altında olmaması gerekir.

Tarama bütçenizi optimize edin

Indeksleme arama sonuçlarında görünmesini istediğimiz sayfalar içindir, ancak sıralama alma ihtimali zayıf taksonomileri noindex işaretlemek Google’ın her bir web sitesini taramak ve indekslemek için ayırdığı zaman ve kaynağı daha verimli kullanmamıza yardımcı olur.

Makalelerinizin yazarlarını, haklarında kısa bir bilgi ile her makalenin altında belirtin. Ne kadar çok yazara sahip olursanız o kadar iyidir, ancak manüple etmeye çalışmayın. Sahte yazar veya yorumlardan uzak durun. Varolan yazıları farklı yazarlara aktarmayın. Arkadaşlarınızdan biri kaçından yazar olmasını talep edebilirsiniz. gerçek eposta adresleri kullarak siteye ekleyin ve yeni yazılarınızı farklı yazarlara paylaştırın.

Bağlantılar

Bağlantı kurma SEO çabalarının en zor yönlerinden biridir ve risklidir. Daha önce de belirttiğim gibi toplu backlink alımından kesinlikle uzak durmalısınız. Ücret karşılığ backlin satın alabilirsiniz, ancak satın almadan önce bağlantının hangi siteden, ne şekilde verileceğini öğrenmeniz ve bu sitenin genel otoritesi hakkında fikir sahibi olmanız gerekir.

Backlink paketlerinden uzak durun. Bu paketler nadiren kabul edilebilir düzeyde bir fayda sağlar, çoğunlukla zararlıdır.

Makale, tanıtım yazısı, forumlarda verilen bilgi ve mesajların, birilerinin işine yarayıp yaramadığını Alexa puanı gibi verilerden anlamak zordur. Backlink için de kural aynı. Faydalı, doğal backlink, kaliteli bir siteden gelir ve kaliteli siteye gider.

Orijinal İçerik (Previously Published On): https://yilmazsarac.com.tr/