SEO açısından web sitenizi geliştirmek için zamanınızı, çaba ve kaynaklarınızı harcarken, yaptığınız herşeyi denetim altında tutmanız gerekir. Bu denetimlerden biri, web sitenizin her sayfasını en önemli anahtar kelimeler için optimize edildikten sonra nasıl sıralandığını sürekli izlemektir.

SEO çalışmalarımızın sonucunu öğrenmenin en kolay yolu hedeflediğimiz anahtar kelimelerde nasıl sıralandığımıza bakmaktır. Doğru şeyleri yapıp yapmadığınızı bu şekilde anlarsınız. Sıralamanızı kontrol etmek aslında kolaydır, ancak çok sayıda anahtar kelimeyi ve rakiplerinize göre değişimleri sürekli izlemek için bir SEO denetim aracına ihtiyacınız olur.

Ahrefs

Ahrefs, Google anahtar kelime sıralamalarını kontrol etmek için kullanabileceğiniz en iyi araçlardan biridir. Anahtar kelimeleri belirli bir konuma ve arama motorlarına göre takip edebilirsiniz.

Ahrefs, Rank Tracker da dahil olmak üzere dört fiyat düzeyinde sabitlenmiştir.

 • Ahrefs Lite – Aylık 99 USD – 5 proje, 500 anahtar kelime ve haftalık sıralama denetimi yapmanıza izin verir.
 • Ahrefs Standart – Aylık 179 USD – 10 proje, 1500 anahtar kelime ve 5 günde bir sıralama denetimi yapmanıza izin verir.
 • Ahrefs Advanced – Aylık 399 USD – 25 proje, 1500 anahtar kelime ve 5 günde bir sıralama denetimi yapmanıza izin verir.
 • Ahrefs Advanced – Aylık 999 USD – 100 proje, 10.000 anahtar kelime ve 3 günde bir sıralama denetimi yapmanıza izin verir.

Tüm planlar, Anahtar Kelime Araştırma, İçerik Gezgini, Site Denetimi ve .eşitli araçları içerir.

Ücretsiz plan:

Ahrefs, anahtar kelime sıralaması denetleyicisi için tamamen ücretsiz bir plan sunmaz, ancak 7 $ ödeyerek Lite veya Standart planını yedi gün boyunca deneyebilirsiniz.

Rank Tracker sıralamanızı izler ve zaman içinde ortalama konumunuzu ve trafiğinizi görselleştirir. Ancak, sıralama geçmişini yalnızca anahtar kelimeyi projenize eklediğiniz tarihten itibaren görüntüleyebilirsiniz. Anahtar kelime Gezgini gibi paketteki diğer bazı araçlar yıllarca konum geçmişini birlikte gösterir.

Rakip analizi:

Tüm planlar performansınızı rakiplerinize göre grafikleştirmenizi sağlar. En fazla 5 URL için sıralama ilerleme durumu, arama trafiği ve diğer metriklerle ilgili otomatik raporlar alırsınız. Bu, izlenen anahtar kelimelerinizle ilgili arama trafiği için hangi sayfaların ve alan adlarının hangi “ses paylaşımını” aldığını bulmanıza yardımcı olur.

Cihaz ve konum izleme:

Konum izleme 170 ülkede sunulmaktadır. Bununla birlikte, Basit ve Standart Planlarla, anahtar kelimelerinizi yalnızca 1 ve 5 konuma kadar izlemek mümkündür. Yüksek planlarda böyle bir sınır yoktur. Ayrıca, mobil sıralama yalnızca Gelişmiş ve Ajans planlarında kullanılabilir.

Kullanım kolaylığı:

Ahrefs ile tek yapmanız gereken, bir anahtar kelime listesini beslemek veya içe aktarmak ve her bir anahtar kelimeye ülkeye özgü özellikler eklemektir. Ahrefs izlemeye başlayacak, sizin için görselleştirecek ve size düzenli güncellemeler gönderecektir. Tüm sıralama geçmişinizi kullanışlı bir grafikte göreceksiniz. Ayrıca, e-posta yoluyla otomatik bir sıralama raporu alacak şekilde ayarlayabilirsiniz.

Dikkate değer diğer özellikler:

 • Birden çok filtre, verilerinizi bölümlere ayırmanıza ve birden çok düzeyde gruplar halinde sıralama konumunu izlemenize yardımcı olur.
 • Tweet kutusu, Site Bağlantıları ve Küçük Resimler gibi toplam 13 SERP özelliğine ilişkin veri alırsınız.
 • Sıralama ilerleme durumu ve tahmini arama hacmi gibi izlenen anahtar kelimeler için gelişmiş metrikler.
 • Güvenilir veri sunan geniş bir dizin tabanına götüren geniş veri taraması.

Bu özelliklerle Ahrefs sizin için çalışmak isteyeceğiniz tam özellikli bir SEO aracıdır.

SemRush

SEMRush belirli özelliklerin performansını farklı araçlar kullanarak analiz edebilmenizi sağlar. İzleme aracı ile web sitenizin hedef anahtar kelimeler için sıralamasını izleyebilirsiniz.

Fiyatlandırma

Tüm planlar yaklaşık 28 özellik içerir:

 • SemRush Pro 99.95 USD / ay
 • SemRush Guru 199,95 USD / ay
 • SemRush BUsiness 399.95 USD / ay
 • Bireysel ihtiyaçlara göre uyarlanmış kurumsal Paket için fiyat istemeniz gerekir.

Diğer araçlar, Sayfa İçi SEO Denetleyicisi, Marka İzleme, Site Denetimi vb özellikler içerir.

Ücretsiz plan

Pro ve Guru yedi günlük ücretsiz deneme sürümü sunuyor.

Geçmiş sıralama takibi:

SEMRush, zaman içinde ücretli ve organik aramada anahtar kelime sıralamasındaki ilerlemeyi ortaya koymaktadır. Bir projeye başladığınız tarihten itibaren herhangi bir rakibinizin geçmiş verilerini izleyebilirsiniz. 60 güne kadar günlük veriler ve daha sonra haftalık veri noktaları olarak sunulur. Bazı planlar, diğer SEO araçlarından verileri içe aktarmanıza da olanak tanır.

Rakip analizi:

Sadece kendinizin değil, bir rakibin sıralamasını bile izleyebilir ve yan yana karşılaştırmayı görüntüleyebilirsiniz. Ayrıca, izleme kampanyalarınıza on adede kadar rekabetçi alan ekleyebilirsiniz.

Cihaz ve konum izleme:

SEMRush ile yapılan herhangi bir izleme kampanyasında, farklı cihazlardaki konumlarınızı tek bir grafikte görüntüleyebilir ve karşılaştırabilirsiniz. Konuma dayalı arama, yerel rakiplerin Google’ın herhangi bir anahtar kelime için ilk 100 sonucundaki sıralamasını gösterir. Rakipleri izlemenin yanı sıra, aynı zamanda yeni anahtar kelime fırsatlarını da belirlemenize yardımcı olacaktır.

Kullanım kolaylığı:

SEMRush’a .txt, veya .CSV dosyası ile veya arama konsolunuza bağlanarak anahtar kelime ekleyebilirsiniz. Her bir anahtar kelime için beş adede kadar etiket ekleyebilir ve yüzlerce anahtar kelimeyi kolayca yönetebilirsiniz. Rakip metriklerinin yan yana karşılaştırması, anahtar kelimelerinizin performansını ölçmenize yardımcı olur.

Diğer özellikler

 • Günlükveri güncellemesi
 • Sıralama değişikliklerinin haftalık bildirimleri
 • SEO uzmanları için gelişmiş iş akışı

SemRush arama motoru optimazyonu ile ilgili dijital pazarlama faaliyetlerinin denetlemesi için eksiksiz bir çözüm sunar.

Bu gönderi Blog’ te gönderildi ve , ’ te etiketlendi.
Orijinal İçerik (Previously Published On): https://yilmazsarac.com.tr/