Google İşletme profilinizi daha verimli optimize etmek isterseniz yüklediğiniz görsellerin profesyonel kalitede, Google My Business görsel standartlarıyla uyumlu olması önemlidir. Yüksek kaliteli fotoğraflar kullanıcılarda daha iyi bir ilk izlenim bırakır, SEO optimizasyonunuz için çok önemlidir ve daha fazla çevrimiçi ziyaretçi çeker ve web sitenizin başarısına katkıda bulunur.

Aşağıda, Google My Business’e (Google Benim İşletmem) resimlerinizi ekleme, kaldırma ve optimize etme adımları konusunda size rehberlik etmek istiyorum.

Üç tür Google My Business fotoğrafı vardır:

 1. Profil fotoğrafları : Müşterilerinizin Google’da işletmenizi tanımalarına yardımcı olur. Genelde işletmenizin veya markanızın logosudur.
 2. Kapak fotoğrafları:  Google Benim İşletmem profil sayfanızın üst kısmını aynı Facebook kapak fotoğrafında olduğu gibi işletmenize özgü bir görsel ile özelleştirmenizi sağlar. Bir kapak fotoğrafı eklediğinizde işletme girişinizin tercih edilen fotoğrafı otomatik olarak ayarlanır. Kapak fotoğrafı işletmenizi tanımlayan ilk resim değildir, ancak Google’a bu fotoğrafı görüntülemeyi tercih ettiğini söylemekte. Yani profil fotoğrafı her zaman öne çıkmaz.
 3. Ek fotoğraflar, yayınlar, teklifler, ürünler:  Kullanıcıların arama yaptıkları aradıkları anahtar kelime göre Google tarafından gösterilen, işinizin öne çıkan özelliklerini anlatan fotoğraflardan oluşur.

Google İşletme Fotoğrafları Nasıl Eklenir?

 1. Fotoğraf ekleyebilmek için öncelikle işletmenizin onaylanmış olması gerekir. Google Benim İşletmem’e firmanızı eklemek için tıklayın.
 2. Ardından  Google My Business hesabınıza giriş yapın.
 3. Sol sütundaki Fotoğraflar sekmesine gidin.
 4. Eklemek istediğiniz fotoğrafın türüne tıklayın.

Ekleyeceğiniz fotoğraflar aşağıdaki standartlara uyuyorsa Google’da en iyi şekilde görünür:

 • Google İşletme Profilim Fotoğraf Boyutu: 250 x 250 piksel (minimum 120 x 120 – maksimum 5200 x 5300)
 • Google My Business Kapak Fotoğraf Boyutu: 1080 x 608 piksel (minimum 480 x 270 – maksimum 2120 x 1192)
 • Paylaşılan Görseller: 497 x 373 piksel (minimum genişlik 497piksel – maksimum 2048 x 2048 piksel)
 • Resim Formatı:  Jpg, Png.
 • Resim Boyutu:  10 KB ile 5 MB arasında olmalı.
 • Minimum Çözünürlük:   720 piksel uzunluğunda, 720 piksel genişliğinde.
 • Kalite:  Fotoğraf net ve iyi aydınlatılmış olmalıdır. Çok fazla photoshop maniplasyonu veya aşırı filtre kullanılmamalıdır. Başka bir deyişle, görüntü gerçeği temsil etmelidir.

Fotoğrafları Google My Business’ten nasıl silebilirim?

 • Hem siz veya işletme kaydınızın yöneticileri hem de ziyaretçiler, Google My Business profilinize resim ekleyebilir. Yüklenen fotoğrafları sol sütundaki “Fotoğraflar” sekmesi altında kolayca kaldırabilirsiniz. Bununla birlikte, ziyaretçilerin veya müşterilerin yüklediği fotoğrafları kaldırmak isterseniz işaretlemeniz gerekir.
 • Fotoğrafları yalnızca Google My Business kurallarını ihlal ediyorsa işaretleyebilirsiniz.
 • Yönergelere göre, fotoğraflar iş yeri ile alakalı olmalıdır. Stok görüntüye izin verilmez ve kaldırılabilir.
 • Bir müşteriniz tarafından yüklenen bir fotoğrafın Google Haritalar fotoğraf politikalarını ihlal ettiğini fark ederseniz, kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Başka sorularınız varsa, benimle her zaman bizimle iletişime geçebilir veya doğrudan Google My Business ile iletişim kurabilirsiniz.

Google Benim İşletmem girişinizi optimize ederek, özellikle yerel aramalarda web sitenizin SEO optimzasyonuna da katkıda bulunmuş olursunuz. Unutmayın, arama motoru sonuçlarında yerel sonuçlar organik sonuçlardan daha üstte görünür.

Orijinal İçerik (Previously Published On): https://yilmazsarac.com.tr/
Sizlere daha iyi bir gezinme deneyimi sağlamak için çerez kullanılır.