Türkiye’de com.tr uzantılı (net.tr, info.tr, vb) alan adlarının kayıt otoritesi Ortadoğu Teknik Üniversitesi Geliştirme Vakfı’na bağlı nic.tr yetkisini Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK)’na devretmiştir. 400 bine yakın alan adı taşınacak.

Nic.tr sistemi Ağustos 2020’de kapatılacak ve .tr Ağ Bilgi Sistemi TRABİS’e geçecektir. İnternet Alan Adları Tebliği’nin Geçici 4 üncü maddesi gereğince TRABİS faaliyete geçtiğinde Nic.TR’de kayıtlı tüm alan adları sahiplerinin başka bir domain kayıt kuruluşu seçmeleri, herhangi bir kayıt işlemi yapılmaması durumunda ise söz konusu alan adlarına ilişkin işlemlerin doğrudan TRABİS vasıtasıyla yürütülmesi beklenmektedir.METUnic

Aktarım işlemi başladı

“.tr” uzantılı alan adları, sistemde yetkili olarak tanımlanmış kullanıcıların onayı ile METUnic‘e aktarılabilir. Aktarım işlemi gayet basittir.

www.nic.tr sayfası üzerinden yeni alan adı tahsisi ve yenileme işlemleri de en geç 3 (üç) ay içinde durdurulacaktır. Bu nedenle, özellikle yenileme süresi yaklaşmış olan alan adı yetkililerinin aktarım sürecini hızla tamamlamaları önerilmektedir.nic.tr

.tr uzantılı alan adımı nasıl aktarırım?

https://www.nic.tr web sayfasını ziyaret edin ve giriş yapın.

Aktarım arayüzünü kullanarak taşınacak alan adlarının sorumlu kodlarının aynı olması gerekmekte. Alan adının sorumlu kodları farklı ise, önce Sorumlu Kodu değişikliği işlemi yapılmalıdır.

Aktarımın son aşamasında telefon doğrulama işlemi yapılmakta. Bu işlem için Türkiey’de kayıtlı bir cep telefonu numarası gerekmekte. Ödemesi gecikmiş veya silinme aşamasındaki alan adları aktarılamıyor.

nic.tr domain aktarım

Telefonunuzu doğrulayın.

Kaydınızı taşıyacağınızı kurumu seçin. ODTU’ye bağlı METUnic’e aktarmanız durumunda kayıt ayarlarınız otomatik aktarılır ve ek bir ücret ödemezsiniz.

Muvafakatnameyi onaylayın

Muvafatnameyi onayladıktan sonra ilgili alan adlarınızın hemen altında göründüğünden emin olun ve devam edin. Açıklan sayfada formu eksiksiz doldurun ve gönderin. Yukarıda verdiğiniz cep telefonunabir onay kodu gelecektir; bu kodu girdikten sonra aktarımınız tamamlanmış olur.

Orijinal İçerik (Previously Published On): https://yilmazsarac.com.tr/
Sizlere daha iyi bir gezinme deneyimi sağlamak için çerez kullanılır.