Siteden siteye verilen bağlantıları anlamlı hale getirmek, doğal bir şekilde oluşmasını beklemek kadar zordur. Çoğu backlink, arama motorlarının bir web sitesinin içeriğini anlama ve rakipleri ile kıyaslamada zorlandığında başvurduğu, pek uzun ömürlü olmayan bir referans.

Bu makalede, 2020 yılında bağlantıları en doğru şekilde uygulayabilmek için kullanabileceğimiz yöntemlere değineceğiz ama önce bazı efsaneleri elemek için backlinklerin arama motorları için ne anlama geldiğine bakalım.

Backlinklerin eskisi kadar değerli olmadığı, birçoğunun spam kabul edildiği, SEO’ya zarar verdiği SEO uzmanları ve ilgili birçok kişi tarafından da dile getirildi. Buna rağmen backlinkler, performansa ve kaliteye bağlı olarak SEO’da önemini korumaya olmaya devam ediyor. Doğru yapıldığında, organik arama sonuçlarını etkiliyor.

ahrefs backlink check

Backlinklerin statik olarak sayılıp, web sitelerine faydalı olduğu dönemlerin çok geride kaldığı kesin. Günümüzde, uzun vadeli fayda sağlamak için, backlink kurulumlarının bir stratejisi olmak zorunda. Kullanıcılara değer veren, ilgili sektörle bağlantı kuran ve çalışan uygulamalar esas alınıyor.

Backlink-ler, Google’ın algoritmalarında RankBrain tarafından takip edilerek değerlendiriliyor. Elbette bunu nasıl yaptığı bir sır. Tek bildiğimiz, arama sonuçlarını sıralamak için yüzlerce algoritmayı çalıştırsa da, emin olamadığı durumlarda kullanıcılar için neyin daha faydalı olduğunu bulmak için 3. taraflardan aldığı verilere yani backlinklere güveniyor ve buna göre değerlendirme yapıyor.

trafik

Backlinkler sadece algoritmik amaçlar için kullanılmıyor, başka işlevlere de hizmet ediyor. Yönlendirme, izole edilmiş sayfaların indekslenebilmesini, kaynak göstermeyi ve alternatif bilgilere erişimi sağlıyor.

Yeni bir içerik yayınladığımızda, başta sosyal medya, forum ve diğer web sitelerinde tanıtımını yapar, içeriğimizi pazarlarız. Bunu yaparken yeterince özen gösterebilirsek, oluşturduğumuz her bir bağlantı web sitemize trafik çeken bir reklam görevi görür ve Google,bu bağlantıları başlangıçta olumlu bir sinyal saymayacak olsa bile, sitemizdeki etkileşim zaten kendi başına bir değerdir ki aslında bir bağlantıyı değerli kılan da bu etkileşimdir.

SEO, rakip araştırma araçları, backlink-ler hakkında önemli bilgileri sağlıyor. Bu araçlar, analiz etmek istediğiniz herhangi bir web sitesine gelen bağlantıların kalitesi ve miktarı hakkında fikir verir.

Bütün bağlantıların eşit olmadığını anlamak önemlidir. Rakibinize gelen bir bağlantının, ona faydası olup olmadığını anlamak için biraz zaman harcamak gerekebilir. Araştırma yapmadan, aynı web sitesinden link almanız, yararınıza olabileceği gibi zararınıza da olabilir.

Genel olarak SEO Uzmanları, yetkili ve alakalı backlink arar. Yetki belirleme, Moz’un yeni güncellenen Domain Authority sistemine benzer olması muhtemel bir algoritmaya dayalıdır ve toplam trafik, trafik değeri, yeni ziyaretçi, benzersiz ziyaretçi sayısı, farklı ip, veya alan adından gelen bağlantı sayısı gibi, web sitesiyle ilişkili belirli ölçümleri temel alır. Bağlantı kurma açısından, farklı alan adlarından gelen backlink sayısı bu algoritma açısından daha önemlidir.

Backlink-lerin büyük bir kısmı, web siteniz yaşlandıkça doğal olarak oluşturulur. Bu, düzenli aralıklarla, kaliteli içerik üretmenin bir sonucudur.

Google’ın hizmet şartlarını ihlal etmesinden dolayı, hiçbir zaman backlink-ler için ödeme yapılmamalıdır. Ülkemizde paravan blog diye bilinen, tek kişiye veya kuruma ait özel blog ağlarından uzak durulmalıdır. Yalnızca backlink alma amacıyla, ziyaretçi gönderme gibi uygulamalar da web sitelerine zarar verebilir.

Şimdi, doğal, yönergeleri ihlal etmeyen, gerçekten faydalı backlink almanın yöntemlerine bakalım.

Bağlantı geri kazanımı

Bağlantı geri kazanımı, bir web sitesi için en kolay ve en basit bağlantı kurma taktiğidir. Sitenizde daha önce varolan, ancak şimdi bozulan veya kaldırılan geri bağlantıyı tekrar yapılandırmak anlamına gelir. Web’de, markanızın veya ürününüzün adının geçtiği, bağlantı verilmemiş yazılar bulmak için Moz veya Ahrefs gibi araçları kullanabilirsiniz. Doğru siteleri bulduğunuzda yayıncıyla bağlantıya geçmeniz gerekecek. Web’de herhangi bir yerde, web sitenizden ve markanızdan söz edildiğinde, Google Alerts’i size eposta gönderecek şekilde ayabilirsiniz.

total backlink

Kırık link keşfi, link geri kazanma stratejisiyle benzerdir, bunda amaç diğer sitelerin kırık linklerinden faydalanmaktır. SEO aracı kullanmıyorsanız, kırık linkleri keşfetmek için birçok Chrome eklentisi bulabilirsiniz.

Buradaki fikir, backlink almak isteyebileceğiniz site ve sözcüklerde kırık link bulmaktır. Daha sonra sitenin yöneticisiyle bağlantıya geçebilir, kırık linkleri yönlendirebileceği harika içerikleriniz olduğunuz söyleyebilirsiniz.

Tersine Mühendislik

Buradaki kilit nokta, rakiplerinizin backlink-lerine ait tüm verileri araştırmak, her bir backlink-i nasıl aldığını anlamak ve ondan daha iyisini yapmaktır. Örneğin, rakibinize sıralaması yüksek bir anahtar kelime metni ile verilmiş bir bağlantı buldunuz. Bağlantının gittiği sayfayı inceleyin, ondan daha iyi bir içerik yazın ve yayınlayın.

Fikir, yükselmek istediğiniz bir anahtar kelime için, Google’da iyi konumda sıralanan bir içerik bulmak ve içeriğin daha iyi bir sürümünü oluşturmaktır. Buna gökdelen tekniği deniyor ve başarı garantisi yok, yine de denemeye değer.

Konuk Yazarlık, Kaynak Gösterme

Kaynak gösterme Domain Authority üzerinde güçlü etkiye sahiptir. Alabileceğiniz en iyi backlink-lerden biridir. Beğendiğiniz bloglarda makale yazmak için site yöneticileri ile bağlantıya geçebilirsiniz. Arama motoru yarışında, yüksek rekabette yapacağınız en iyi yatırım kaliteli ve stratejik içeriktir. Konu backlink olsun ya da olmasın, ürettiğiniz içerik o zamana dek, ilgili konuda üretilenlerin hepsinden daha iyi olmak zorundadır.

Özgün Araştırma

Araştırma yazıları, doğru şekilde yapılırsa, sektörünüze kattığı değer bakımından çok sayıda yüksek kaliteli bağlantı getirebilir. Buradaki fikir, endüstri sorularına cevap veren veya hedef kitlenizin merak ettiği soruları daha iyi anlamalarına yardımcı olacak verileri toplamak için anketler veya başka yollarla araştırma yapmaktır. Yeteri kadar ilginç araştırma verisine sahip olduğunuzda, içerik yazabilir ve web sitenizde yayınlayabilirsiniz. Verileri, kaliteli web sitelerine içerik sağlamak için de kullanabilirsiniz.

Sonuç

Algoritmalar gerçek yaşamı ne kadar iyi simule edebilirse, SEO çabaları o kadar adaletli oluyor. Makale, tanıtım yazısı, forumlarda verilen bilgi ve mesajların, birilerinin işine yarayıp yaramadığını Alexa puanı gibi verilerden anlamak zordur. Backlink için de kural aynı. Faydalı, doğal backlink, kaliteli bir siteden gelir ve kaliteli siteye gider.

Orijinal İçerik (Previously Published On): https://yilmazsarac.com.tr/
Sizlere daha iyi bir gezinme deneyimi sağlamak için çerez kullanılır.