SSS Şema, arama sonuçlarını zenginleştirmek için Google tarafından sunulan, SEO için etkili olabilecek yeni özelliklerden biridir. Google, web sitelerinin sık sorulanlar biçimindeki alakalı içeriği işaretlemelerini sağlamak ve zengin, etkileşimli arama sonuçları gösterebilmek için SSS Şeması’nı başlattı.

Sık Sorulanlar Şeması Nasıl Çalışır?

SSS Şeması kullanabilmek için, ilgili web sayfasının Google tarafından belirtilen aşağıdaki kriterleri karşılaması gerekir:

Sık Sorulanlar Şema, Yapısal Veri
  • SSS sayfası sitenin kendisi tarafından yazılmış olmalı ve kullanıcıların alternatif cevaplar göndermelerine izin verilmemelidir. Yani yorum sayfalarında kullanılmamalıdır.
  • Ürün destek sayfalarında kullanımı, kullanıcılar alternatif yanıtlar gönderemediği sürece uygun olabilir
  • SSS, reklam amaçlı kullanılmamalıdır.
  • Tam soru ve cevap biçiminde, sayfadaki özdeş içeriği yansıtmalıdır. Soru ve cevaplar sayfada aynen verilmiş olmalıdır.
  • Müstehcen, şiddet, tehlikeli veya yasa dışı içerikleri işaretlenmesine izin verilmez.
  • Mikro veri veya JSON-LD kullanarak SSS Şeması eklemek oldukça basittir.

Sık sorulanlar şeması eklemek için MARKLE’nin sunduğu “Schema Markup Generator (JSON-LD)” aracını kullanabilrisiniz. Bu araç aynı zamanda diğer bir kaç şema tipini oluştumanıza da olanak sağlar.

Aracın kullanımı ile ilgili kısa bir video

SSS Şeması arama sonuçlarında nasıl görünür?

SSS Şema içeriği, soru ve cevaplar şeklinde, hem mobil, hem de masaüstü versiyonlarda açılır kapanır akordiyon nesne biçiminde görüntülenir. Sık sorulanlar sayfanızdaki soruları şema oluşturma aracıyla JSon formatında bir şemaya dönüştürdüğünüzde arama sonuçlarında yandaki gibi bir görünüm elde edilir.

Arama Sonuçlarında Zengin Görünüm için Sık Sorulanlar Şeması (FAQ Schema) Oluşturmak

Önemli!

Sık Sorulanlar şemasının içeriği sayfa içeriğiyle aynı olmalıdır.

SSS Şema içeriğimizi hızlı bir şekilde kullanıcılara göstermek için iyi bir fırsat çünkü organik trafiği sitemizdeki diğer sayfalara yönlendirmek için SSS Şeması içindeki cevaplara link verebileceğiz. Ancak, şema’nın sayfanızdaki içerikle aynı olmalı, eklediğiniz bağlantıların sayfa içeriğiyle eşleşmesi gerektiğini unutmayın. Bu nedenle, linkler sayfadaki cevaplara da eklenmelidir.

Şu an cevapların içine ekleyebileceğiniz bağlantı sayısında bir sınırlama yok gibi ancak abartılı durumlara mahâl vermemek en iyisi.  Bu şema stratejsi, SSS yanıtı içeriğindeki linkler sayesinde önemli ürün ve hizmet sayfalarına trafik oluşturabilir.

SSS Şema JSON

Şema oluşturma aracında oluşturduğunuz JSon kodunu ilgili sayfanızın “head” kısmına eklemeyi unutmayın.

Orijinal İçerik (Previously Published On): https://yilmazsarac.com.tr/
Sizlere daha iyi bir gezinme deneyimi sağlamak için çerez kullanılır.