Bu SEO Uygulamalarını, dünyada en fazla kullanılan arama motoru Google’ın tavsiyelerine ek olarak kullanıcı deneyimi açısından web sitenizi belirli bir seviyenin üzerine taşıyabilecek, herkes tarafından kolayca uygulanabilir, hızlı bir SEO rehberi olarak kullanabilirsiniz. Bu yöntem ve stratejilerinin belirgin özelliği, birlikte çalışmalarıdır. Google’dan gelen organik trafiği artırmanın temel faktörleri kaliteli içerik yayınlamak ve güven olsa da, SEO çabalarında hemen herşey bir birine bağlıdır.

Web Sitesini Dizine Eklenebilir Halde Tutmak

Web sitelerini arama motorları tarafından taranabilmesi robots.txt dosyasında veya HTML meta etiketler arasında “noindex” direktifi olmamalıdır. Bu direktifler, WordPress gibi içerik yönetim sistemlerinde varsayılan olarak etkin değildir, ancak, Ayalar > Okuma sekmesindeki, “Arama motorlarının bu siteyi indekslemelerine engel olmaya çalış” seçeneği yanlışlıkla etkinleştirilmiş veya yapım aşamasındayken etkinleştirip unutulmuş olabilir.

Tarama sorunları yaşandığında SEO’nuzun etkilenmemesi için ilk önce kontrol edilmesi gerekenler robots.txt dosyası ve noindex meta etiketlerini aktif edebilecek WordPress ayarı veya eklentilerdir.

XML Site Haritası Oluşturma ve Gönderme

Site Haritası, bir sitenin URL’lerini listeleyen bir XML dosyasıdır. XML site haritaları birçok içerik yönetim sisteminde otomatik oluşturulur. Yine de daha verimli XML site haritası oluşturmanın ve yönetmenin yolları da vardır.

XML Site Haritası gönderme

WordPress üzerinde kullanılan bir SEO eklentisi veya herhangi bir site haritası oluşturucu eklenti, kendi belirlediği isimle özel bir site haritası oluşturabilir. Site haritası yolunun Arama Konsolunda belirtilmesi ve gönderilmesi, her bir URL’nin en son ne zaman güncellendiği, ne sıklıkta değiştiği ve sitedeki diğer URL’lerle ilişkili olarak ne kadar önemli olduğu gibi bilgilerin eklemesine olanak tanır.

Sitenin Açılma Süresini Hızlandırma

Çoğu analize göre bir sitenin yüklenmesi 3 saniyeden fazla sürüyorsa hemen çıkma oranınız ortalama olarak %50 ila %90 artabilir. Mobil öncelikli dizine ekleme güncellemesinden sonra mobil kullanıcı deneyimi SEO açısından daha da önemli hale geldi. Hareket halindeki mobil kullanıcılar beklemeyi sevmez, geri tuşuna basmaları an meselesidir (pogostick), bu nedenle mobil hız çok önemlidir.

Kanonik alan adı versiyonunun ayarlanması, yinelenen URL birleştirme

Alan adı versiyonu ile anlatılmak isyenen, alan adının önüne yazılan, http, https, www protokol kısaltmalarıdır. Örneğin bir web sitesi, hem http hem de https üzerinden ve / veya, hem www ön eki ile, hem de hem de www’siz versiyonlarda açılabiliyorsa, Google bu versiyonları aynı içeriğe sahip, yinelenen URL’ler olarak görür. Bu versiyonlardan birini tercih edilmesi, diğer versiyonların tercih edilen versiyona yönlendirilmesi gerekir. Böylece hangi URL’nin standart olduğunu Google’a açıkça bildirerek, SEO’da dezavantaj yaratmasını önlemiş oluruz..
Ayrıca bakınız: Yinelen URL Birleştirme , Htaccess URL Yönlendirme

Güvenli bağlantı protokülü, SSL kullanımı

Google, web sitelerinin güvenli bağlantı, yani “https” protokölü üzerinden iletişim kurmasını tavsiye etmekte, SEO açısından az da olsa bir etkisinin olacağını belirtmektedir. SSL kurulumu günümüzde LetsEncrypt ve OpenSSL gibi certbotlar sayesinde ücretsiz hale gelmiş ve kolaylaşmıştır. SSL (Secure Sockets Layer) Güvenli Soket Katmanı, sunucu ve kullanıcının tarayıcısı arasında şifreli bir bağlantı kurmak için kullanılan standart bir güvenlik teknolojisidir.

Yapısal Veri İşaretleme (Rich Snippets)

Yapısal veri işaretleme, arama motorlarına sayfa içeriği hakkında, önceden belirlenmiş formatlarda bilgi sunar ve arama sonuçlarında daha zengin bir görünüm kazanmasını sağlar. Aşağıdaki görselde FAQ yapısal verisi eklenmiş bir sayfanın arama sonuçlarındaki yapılandırılmış halini görüyorsunuz.
Yapısal Veri Türlerini İnceleyin

Robots.txt dosyası oluşturma

Robots.txt, arama motoru tarayıcılarına ilişkin talimatları içeren bir metin dosyasıdır. Arama motoru örümceklerinin hangi URL’leri taramaları gerektiğini tanımlar. Ancak, bu URL’lerin hepsi açıkça robots.txt dosyası içinde adlandırılmaz. Bunun yerine, belirli alanların taranmasına izin verilmez. Bu basit metin dosyasını kullanarak tüm etki alanlarını, altdizinleri veya belirli bir dosyayı arama motoru örümceklerinden kolayca hariç tutulabilir. Ancak, bu dosya yetkisiz erişime karşı koruma sağlamaz. Robots.txt, kök dizinde bulunur. Siteyi ziyaret eden botların açtığı ilk belgedir.

Mobil uyumluluk

Mobil uyumluluk, web sitelerinin olmazsa olmaz teknik özelliklerinden biridir. Ekran ne kadar küçük olursa olsun, web tasarım stilleri buna ayak uyduracak şekilde yapılandırılmalıdır.

Duyarlı web tasarım (responsive)

Responsive web tasarım, web sitesinin tüm cihaz ekranlarında sorunsuz görüntülenebilmesi fikrine dayanır. Kullanıcı web sitesini ister bir cep telefonundan, isterse dev ekran bir akıllı tv üzerinden sorunsuz görüntüleyebilmelidir.

AMP “Hızlandırılmış Mobil Sayfalar”

Hızlandırılmış Mobil Sayfalar, geleneksel mobil sayfalardan daha hızlı olan mobil uyumlu sayfalardır. Arama sonuçlarından tıklandığında devreye girer ve daha hızlı yüklenir. Orjinal sayfanın basit bir HTML sürümüdür.. Google, Pinterest, Linkedin, Twitter ve daha birçok uygulama AMP’yi destekler. AMP Mobil kullanıcı deneyimini geliştirdiği için dolaylı olarak bir Google Sıralama faktörüdür.

İçeriği Mobil kullanıcılar için mümkün olan en iyi duruma getirmek

Büyük metin blokları mobil kullanıcıları rahatsız ederek siteyi terketmelerine neden olabilir. Uygun font tipi, boyutu, renklendirme ve 2 veya 3 cümleden oluşan paragraflarla içerik çok daha rahat okunabilir olacaktır.

Okunabilirliği artırmak için madde işaretlerini kullanmak

Rakam veya simgelerden oluşan madde listeleri okunabilirliği önemli ölçüde artıtır. Uygun durumlarda madde işaretlerini kullanmak, içeriğin daha hızlı okunmasını sağlar.

Bu gönderi Blog’ te gönderildi ve ’ te etiketlendi.
Orijinal İçerik (Previously Published On): https://yilmazsarac.com.tr/
Sizlere daha iyi bir gezinme deneyimi sağlamak için çerez kullanılır.