Bu Spam filtresi Google Analytics trafik verilerinizin daha isabetli olması için botları filtreler.

Filtreleme ve Trafik Spam nedir?

Filreleme veya Ghost Spam, Analytics verilerinize spam botların ziyareti yüzünden eklenen değerlerdir. Bu trafik zararlı olmasa da, Analytics verilerinizi ve istatistiklerinizin doğruluğuna zarar verir.

Analytics yönlendirme trafiğinizde aşağıdaki gibi görünürler. (Görseldekiler spam değildir 🙂

Analytics > Edinme > Tüm Trafik > Yönlendirmeler

Bu yazımızın amacı spam yönlendiren web sitelerini yukarıdaki görselde olduğu gibi görünen yönlendirenler listesinden ayırmak. Sayfa başındaki gömülü araç ile (araç) bu işe bilinen spam botlar için bir dakika içinde yapabilirsiniz.

Analytics Spam Türleri

İki tür spam’ı vardır. Ghost spam ve tarayıcı (Crawler) spamı

Ghost spamaslında web sitenizi değil doğrudan Google Analytics’i ziyaret eder. Google Analytics sunucularına veri göndermek için Ölçüm Protokolünü kullanır.

“Google Analytics Ölçüm Protokolü, geliştiricilerin ham kullanıcı etkileşimi verilerini doğrudan Google Analytics sunucularına göndermek için HTTP istekleri yapmalarına izin verir. “

Crawler, yani tarayıcı spam web sitenizi ziyaret etmez. Gerçek verileri kullandıkları ve neyi hedeflediklerini bildikleri için tanımlanmaları daha zordur. Sıradan bir ziyaretçi görünümündedirler. Crawler’in etki alanı analitik verilerinizde görüneceğinden, bir pazarlama aracı olarak kullanılabilir ve tıklanma ihtimali vardır.

Yönlendiren / hayalet ve analitik spam’i nasıl önleyebilirim?

Her ikisi de verilerinizi farklı şekillerde etkilediğinden bu iki tür için farklı çözümler vardır.

Engelle / Filtrele Ghost Spam

Ghost spam, sahte bir host adı kullandığından veya hiç kullanmadan kullandığından, bir hostname filtresi ile verilerinizden filtrelenebilir / engellenebilir. Bunları engellemek için bulunan sahte ana bilgisayar adlarının bir listesine ihtiyacınız olacak.

Crawler Spam Engelleme, Filtreleme

Tarayıcı spam’lerini verilerinizden kaldırmak için Google Analytics’teki Filtre özelliğini kullanabilirsiniz Ancak bu yöntem onları engellemez. Bunun için spam URL’leri htaccess dosyanıza eklemeniz gerekir. Bu işlem de biraz hassastır, hata yaparsanız web sitenizi çökertebilir. Her iki çözüm için, bilinen tüm spam etki alanlarının bir listesine ihtiyacınız olacak.

Aşağıdaki çözümler de işe yarar, ancak mükemmel değildir.

  • Ekran çözünürlüğü filtesi ekleyebilirsiniz. Çoğu spam bot ekran çözünürlüğü belirtmez.
  • Verileriniz henüz etkilenmediyse yeni bir izleme kimliği alabilirsiniz. Bu, spam’in web sitenizi ziyaret etmesini engellemez ancak biraz daha zorlaştırır.
  • Bot Filtreleme, Google Analytics’te tavsiye edilen spam’a karşı kullanılabilecek bir işlevdir. Ancak, her şeyi kaldırmaz. Yine de en kolay çözüm budur.
  • Spam’lardan bazılarını filtrelemek için Google Analytics’teki Gelişmiş Segmentler ayarındaki özel segmentleri kullanabilirsiniz.

Verilerinizdeki spam’den kurtulmanın en iyi yolu, tüm bu çözümlerin bir kombinasyonunu kullanmaktır.

Analytics Spam Engelleyici nedir?

Google Analytics Spam Engelleyici site sahiplerinin Analytics verilerini ve istatistiklerini olabildiğince temiz tutabilmelerini sağlayan ücretsiz bir araçtır.

Spam Engelleyici nasıl çalışır?

Her görünüme filtre uygulayan araç spam botlarından gelen trafiği hariç tutar.

Bu aracı kullanarak çok sayıda spam alanı filtreleyebilirsiniz, ancak listemize eklenmemiş span etki alanları olabilir. Listemizde olmayan spam etki alanlarını buradan bildirebilirsiniz.

Spam Filtre Aracına Git

Hizmet şartları, feragat

Her şey yolunda giderse tüm görünümler kendilerine bağlı doğru filtrelere sahip olacaktır. Hata alırsanız, ilgili Analytics hesabı veya mülk için düzenleme izniniz yok demektir.

Google Analytics’in saniye başına işlem sayısı ve günlük işlem sayısı sınırı vardır. Bu sınıra ulaşırsak bir mesaj alacaksınız ve aracı tekrar çalıştırmadan önce birkaç saat beklemeniz gerekecek. Her durumda, lütfen limitimizi kötüye kullanmayın.

Yazılım olduğu gibi sağlanmıştır. Yilmazsarac.com.tr satılabilirlik ve belirli bir amaca uygunluk garantileri dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere zımni garantileri açıkça reddeder.

yilmazsarac.com.tr, yazılımın kesintisiz veya hatasız olarak çalışacağını garanti etmez ve herhangi bir zarar olasılığı konusunda bilgilendirilmiş olsa bile, yazılımın tarafınızdan veya herhangi bir üçüncü taraf tarafından kullanılması durumunda, hiçbir koşulda, dolaylı, direkt, tesadüfi ya da özel bir durumda ortaya çıkan herhangi bir zarardan dolayı sorumlu değildir.

Orijinal İçerik (Previously Published On): https://yilmazsarac.com.tr/
Sizlere daha iyi bir gezinme deneyimi sağlamak için çerez kullanılır.