SEO hakkında konuşulan bazı şeyleri teyit etmesi ve başarılı blogcuların farklarını göstermesi bakımından ilginizi çekebilecek istatistikler mevcut.

Bu araştırmada blogcular, 50 bin dolar’dan çok kazanan ve daha az kazanan iki gruba ayrılmış, en verim aldıkları uygulama ve yöntemler sorulmuş.

Kazanan blogcular ürünlerini kendileri pazarlıyorlar.

 1. Yılda 50 bin dolardan fazla kazanan blogger en büyük trafik kaynağı Google ve diğer az kazanan gruba göre 4,3 kat daha fazla anahtar kelime araştırması yapıyorlar.
 2. %50’den fazlası Facebook’tan, beşte biri ise Google’dan trafik almanın zorlaştığını söylemiş.
 3. Yüksek gelirli blogcular sosyal medyaya, düşük gelirli blogculardan %19 daha az önem veriyorlar.
 4. Yüksek gelirli blogcuların %70’i sitelerini destekleyen aktif kanallara sahip. Bu oran düşük gelirli blogcularda %14.
 5. Tüm blogcular için içerik kalitesi önem sırasının en başında. Yüksek gelirli blogcular içeriklerinde daha fazla vurgulayıcı öğe kullanıyor.
 6. Blog yazarlığı yapmalarının nedenini para kazanmak olarak belirtenlerin oranı üçte iki.
 7. En popüler para kazanma yöntemi Adsense, ardından gelir ortaklığı geliyor ancak yüksek gelirli blogcular için Adsense 3. sırada. Bu grubun kendi ürünlerini pazarlamayı tercih etme etme oranı Adsense’e göre 2.5 kat daha fazla.
 8. Yüksek gelirli blogcuların %45’i, düşük gelirlilerin %8’i kendi ürünlerini pazarlamayı tercih ediyor.
 9. En çok zorlandıkları konu bloglarına trafik çekmek.
 10. Az kazananlar ve çok kazananlar kıyaslandığında, çok kazananlar 8 kat fazla inceleme yayınlıyor, 5 kat fazla podcast kullanıyor, 4,5 kat fazla video ve 3,7 kat fazla röportaj yayınlıyor.
 11. Yüksek gelirli blogcular, e-posta bülten abonesi edinmek için düşük gelirlilerden 2 kat fazla çaışıyor ve %343 daha fazla yöntem kullanıyor.
 12. Başarılı blogcular izleyicilerini iyi tanıyor. Yılda 50.000 dolar kazanan blogcuların %73’ü , içeriklerini çok özel bir grubun çıkarlarına odakladıklarını söylüyor.
 13. Daha fazla kazanan blogcular, içerik yazarlarına düşük gelirli blog yazarlarının 3,6 katı fazla ödüyor.
 14. Çok kazanan blogcuların yazılarının ortalama kelime sayısı 2424. Az kazananlardan %83 daha fazla.
 15. Fazla kazanan blogcular, makale başlıkları ve tanıtımları, SEO, e-posta pazarlaması, site tasarımı, blog adı/URL’e daha fazla önem veriyor.
Veriler: GrowthBadger

Düşük gelirli blogcular daha çok sosyal medyaya, içerik yayınlama sıklığına ve benzersiz veya farklı olmaya odaklanıyor. Daha yüksek gelirli blogcular, belirli ve dar hedef kitlelere içerik üretmeye çalışıyor. Düşük gelirli blogcular, yalnızca yayınladıkları içeriğin niteliğine ve miktarına odaklanma eğiliminde. Daha çok kazanan blogcular ise içeriklerini daha aktif olarak tanıtıyor ve paylaşılması için tasarlıyor.

Kaynak ve grafik görsel: GrowthBadger

GrowthBadger‘in 1117 Blogcu ile konuşarak yaptığı araştırma sonuçları

2020’nin en iyi blog platformları

Blog yazma olayı başlangıçta kişisel web günlüğü’nden türetilmiştir. İster kâr amaçlı, ister web’de söz sahibi olmak için internetin başlangıcından beri en önemli en popüler aktivitelerden biri olarak devam ediyor. Bazı bloglar bağımsız sitelerdir, bazıları ise kurumsal bir web sitesinin parçasıdır.

Blog oluşturmak için içeriği metin ve görüntü biçiminde biçimlendiren bir blog platformu gereklidir. Blog platformu aynı zamanda bir arama motorunun blog girişlerini kategorize etmesini ve pazarlama ve reklam fırsatlarından yararlanabilmesini kolaylaştırır.

Blog yayınlamaya başlamadan önce, ihtiyaçlarınıza uygun en iyi blog platformunu seçmeniz gerekir.

 1. Blogger kullanımı daha kolay platformlardan biridir ve esnek bir şekilde değiştirilebilen şablon seçenekleri sunar.
 2. WordPresskullanım kolaylığı ve daha güçlü eklentiler arasında mükemmel bir denge sunan, web sitelerinin %30’unda kullanılan popüler bir blog platformudur.
 3. JekyllÇok sayıda gelişmiş özelliğe sahip Ruby tabanlı blog oluşturucu.
 4. TumblrBasit, Microblog
 5. Typepadprofesyonel blog platformu
 6. Medium – profesyonel blog ve içerik dağıtım platformu.
Orijinal İçerik (Previously Published On): https://yilmazsarac.com.tr/
Sizlere daha iyi bir gezinme deneyimi sağlamak için çerez kullanılır.